تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

راه حل درمان زیاد عرق کردن در گرما

افرادی که زیاد عرق می‌کنند، بهتر است در تغذیه خود نکاتی را رعایت نمایند تا هم کمتر عرق کنند و هم تا جایی که می‌توانند بوی بد عرق را کاهش دهند. از آنجا که یکی از علل تعریق زیاد خوردن غذاهای پر ادویه و تند و سس‌های تند می‌باشد، بهتر است این افراد تا حد امکان میزان مصرف این مواد را در غذای خود کاهش دهند. بهتر است هر فرد سعی کند غذاهایی را که با خوردن آنها شدت تعریقش افزایش می‌یابد پیدا کند و از خوردن آنها اجتناب نماید. از کشیدن سیگار و مصرف الکل جداً اجتناب نمایید. سیگار با افزایش آدرنالین باعث افزایش تعریق می‌گردد. الکل نیز با گشاد نمودن رگ‌های خونی پوست باعث افزایش دمای بدن و تعریق می‌شود. مصرف چای و قهوه نیز در برخی افراد منجر به افزایش تعریق می‌گردد. ضمناً به خاطر داشته باشید آبی را که از راه عرق کردن از دست می‌دهید با مصرف مایعات (ترجیحاً آب) و سبزیجات آبدار مانند کاهو، خیار، گوجه فرنگی و میوه‌ها حتماً جایگزین نمایید تا بدن شما دچار مشکل کم آبی نشود. با کاهش مصرف برخی غذاها نیز می‌توان از بوی بد عرق جلوگیری نمود.
امروزه روش‌های درمان مختلفی برای کاهش تعریق وجود دارد که از آن جمله می‌توان به استفاده از جریان الکتریسیته برای غیرفعال نمودن فعالیت غدد عرق (روش یونتوفورز)، تزریق آمپول بوتاکس و استفاده از داروهای آنتی‌کولینرژیک اشاره نمود. البته باید توجه داشت که تزریق آمپول بوتاکس فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود، چرا که کم و زیاد شدن غلظت این دارو ممکن است ضایعات جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد.
غذاهای تند و ادویه‌دار و با بوی نافذ معمولاً تاثیر زیاد و بدی بر بوی بدن دارند. از آن جمله می‌توان به سیر و پیاز، زیره و ادویه‌های مختلف و تند، قهوه، شکلات و نوشابه اشاره کرد، بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان گفت استفاده از مواد غذایی تازه و پرهیز از مصرف چای و قهوه زیاد، الکل، غذاهای تند و ادویه‌دار می‌تواند در کاهش تعریق کمک کننده باشند. در افراد چاق و دارای اضافه وزن نیز کاهش وزن می‌تواند عامل مهمی در کاهش این مشکل باشد. در پایان باید خاطر نشان کرد اگر چه عرق کردن یک ویژگی‌ فردی است و گاهی عرق کردن زیاد برای یک فرد طبیعی است، در صورتی که میزان تعریق واقعاً بیش از حد باشد، باید ریشه آن را در بیماری‌ها جستجو کرد و با مراجعه به پزشک متخصص غدد از سلامت دستگاه غدد درون ریز اطمینان حاصل نمود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››