تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتیاشتراک گذاری

راهکار های تغذیه و ورزشی برای داشتن بدن و استخوان های سالم

image راهکار های تغذیه و ورزشی برای داشتن بدن و استخوان های سالم

به طور منظم، حتی اگر شده سه تا چهار ساعت در هفته پیاده‌روی کنید. پیاده‌روی گاهی از مصرف بهترین داروها برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان بهتر و موثرتر است.

از مصرف روزانه میوه و سبزیجات تازه غافل نشوید. سیگار نکشید.

زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوانند و سیگار یکی از عواملی است که روند تخریب استخوان و سیر به سوی پوکی را در آنها افزایش می‌دهد. شیر، ماست و لبنیات منابعی سرشار از کلسیم به شمار می‌رود. خوردن روزانه یک لیوان شیر یا پیاله‌ای ماست بویژه اگر از شیر گاو تهیه شده باشد، نه‌فقط به روند تشکیل استخوان در کودکی سرعت می‌دهد، در سال‌های بعدی عمر نیز نگهدارنده و محافظی خوب و عالی به شمار می‌رود البته بهتر است لبنیات را همراه با غذاهای گوشتی نخورید و همراه آن چند عدد گردو نیز میل کنید. آلوی سیاه بخورید (با آلو بخارا تفاوت دارد).

این آلو براساس گفته برخی از محققان تغذیه و مطالعه بر مدل‌های انسانی و حیوانی سبب رشد بهتر استخوان و ترمیم پوکی یا شکستگی‌های آن می‌شود. قهوه نخورید. قهوه جذب کلسیم را در بدن کاهش و احتمال پیشرفت پوکی در استخوان را افزایش می‌دهد. کلم بروکلی منبعی از پتاسیم و کلسیم است. ویتامین ث و کای بدن را نیز تامین می‌کند که در متراکم کردن استخوان و تقویت کیفیت و دوام آن نقش بسیار دارد. پتاسیم نیز روند فعالیت و اثرگذاری اسیدهای متابولیک بر استخوان کند می‌کند.
کنجد را از برنامه غذایی هفتگی خود حذف نکنید. این دانه روغنی افزون بر منگنز، مس، فسفر، آهن و ویتامین‌های گروه ب، هم باعث کاهش رسوب چربی خون و جلوگیری از ایجاد پلاکت می‌شود هم به ترمیم نرمی استخوان‌ها و قوت بخشیدن آنها کمک می‌کند. هر فرد بالغ باید روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم به بدن خود برساند. این مقدار در دخترانی که در آستانه بلوغند و زنان باردار، شیرده یا مسن بیشتر است و تا ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ میلی‌گرم براساس تشخیص پزشک می‌رسد.

تکفارس آی آر

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››