راهکارهای مفید برای تمیز کردن مبل های چوبی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

راهکارهای مفید برای تمیز کردن مبل های چوبی

image راهکارهای مفید برای تمیز کردن مبل های چوبی

▪ گردگیری مبلمان چوبی

اولین و مهم ترین گام برای تمیز کردن و برق انداختن مبل چوبی گردگیری آن است. شما می توانید برای این کار با استفاده از یک پارچه حوله ای، به از بین بردن و جمع آوری گرد و غبار اقدام کنید. برای این کار نباید از پارچه زبر استفاده شود زیرا خراش بر روی بافت چوبی مبلمان ایجاد خواهد کرد.

▪ شناسایی جنس چوب

برای آنکه بهتر بتوان مبل چوبی را گردگیری کرد، باید اول جنس چوب آن را بشناسید. اگر جنس چوب مبلمان شما چوب درخت گردو باشد، بهتر است هر روز آن را با یک دستمال نرم تمیز کرده و اگر روی آن لکه سفید به وجود آمد، می توان آن را با خمیر دندان کامل پاک کرد.

تکفارس آی آر

▪ استفاده از روغن نارگیل و آبلیمو

یکی از پاک کننده های طبیعی که به بافت چوب مبلمان آسیب نمی زند، ترکیب روغن نارگیل و آبلیمو است. این ترکیب عالی می تواند مبلمان را ضد عفونی کرده و آن را مانند روز اول درخشان کند. برای این کار می توانید یک دوم فنجان روغن نارگیل را با مقداری آبلیمو در یک شیشه با هم مخلوط کنید. سپس این ترکیب را بر روی یک پارچه نرم ریخته و روی مبلمان بکشید. این کار به مبلمان شما جلوه ای نو می دهد.

▪ استفاده از کاور لوازم خانگی برای تمیزتر ماندن

برای آنکه پس از تمیز کردن مبلمان چوبی، آنها کمتر دچار آلودگی شوند، بهتر است از کاور مبل استیل برای مبل های رسمی و کاور مبل راحتی برای مبلمان راحتی استفاده شود. این کاورها را می توانید به صورت آماده هم تهیه کنید که با قیمت نسبتا ارزان قابل تهیه هستند. در حالت کلی کاورهای مبل دارای انواع مختلفی مانند ژله ای، پارچه ای و غیره هستند که در بازار به فروش می رسند.

▪ تمیز کردن مبل چوبی رنگ شده

www.takfars.ir

برای آنکه مبلی را که چوب آن رنگ شده به بهترین نحو تمیز کنید، می توانید در ابتدا از پرزگیر استفاده کنید تا به بافت آن آسیب وارد نشود. پرزگیرهای سر جاروبرقی برای این کار گزینه بسیار خوبی هستند. پس از این کار از انواع دستمال خشک و با بافت نرم برای پاک کردن مبل چوبی استفاده کنید.

▪ پاک کردن لکه از روی مبل چوبی

گاهی اوقات عامل کثیفی چوب مبلمان لکه ها و اثر انگشت هستند. برای پاک کردن این موارد هم می توانید از یک اسفنج کمی مرطوب استفاده کنید. اسفنج را به آب آغشته کرده و تمامی آب آن را بگیرید، سپس آن را روی چوب بکشید. دقت داشته باشید که اگر آب اسفنج به صورت کامل خالی نشود، موجب خرابی چوب شده، چوب مبلمان شما باد می کند و لکه روی آن نیز از بین نمی رود.

▪ استفاده از پارافین برای برق انداختن مبل چوبی

image راهکارهای مفید برای تمیز کردن مبل های چوبی

پارافین یک محصول شیمیایی است که در دو حالت جامد و مایع وجود دارد و برای بسیاری از کارها استفاده می شود. یکی از مهم ترین کارهایی که می توان با استفاده از پارافین انجام داد زیبا سازی و ترمیم وسایل چوبی به خصوص مبلمان خانه است. پارافین موجب می شود تا علاوه بر ترمیم ظاهر وسایل چوبی، آنها دوام بیشتری پیدا کنند و به راحتی هم دچار انواع آسیب نشوند. از پارافین می توانید برای براق کردن صندلی ها، انواع تختخواب، درب ها، انواع کمدها و میزهای توالت، کابینت های چوبی و غیره استفاده کنید. بهتر است به قسمت هایی از چوب که بیشتر کدر شده است، پارافین بیشتری بزنید. پارافین جذب بافت و الیاف چوب می شود و آنها را ترمیم می کند. علاوه بر پارافین می توانید از محلول های خانگی نیز استفاده کنید.

▪ تمیز کردن برچسب یا کاغذ چسبیده به مبلمان چوبی

اگر کاغذی به لوازم چوبی و مبلمان چوبی شما چسبیده است و می خواهید آن را پاک کنید، نباید هیچ گاه از وسایل برنده ای مانند کارد یا تیغ یا موارد مشابه استفاده کنید. این کار به چوب آنها لطمه وارد می کند. برای این کار بهتر است به سراغ روغن مایع بروید. ریختن چند قطره روغن مایع بر روی کاغذ و کمی صبر کردن کمک می کند تا بتوانید با استفاده از یک پارچه نرم و مالش آن بتوانید کاغذ را به طور کلی از چوب جدا کنید. اگر سریع نتیجه نگرفتید بهتر است این کار را به آرامی و برای چندین بار دیگر هم تکرار کنید.

▪ تمیز کردن تزئینات روی چوب

تزئینات روی چوب را می توانید با کمک چوب پنبه ای که بر روی سر یک چوب کبریت پیچیده اید و کمی آب و شوینده را به آن آغشته کرده اید، انجام دهید. بهتر است این شوینده ضعیف باشد تا به تزئینات مبلمان آسیبی وارد نشود. بعد از این مرحله بهتر است کمی پنبه را درون آب قرار داده، آب اضافی آن را بگیرید و مبلمان را دوباره تمیز کنید تا مواد شوینده بر روی آن باقی نماند. در نهایت هم با یک پارچه کتانی نرم سطح روی تزئینات را خشک کنید تا آب اضافی به بافت چوب آسیبی وارد نکند. این تزئینات عمدتا بر روی مبلمان استیل کلاسیک و شیک قدیمی وجود دارند و در مدل های جدید و مدرن انواع مبل راحتی کمتر به چشم می خورد. به همین دلیل هم قیمت اغلب این مبل ها در هنگام خرید با توجه به تزئیناتی که دارند، بیشتر است و طبیعتا نیاز به نگهداری بیشتری هم دارند.

تک فارس

▪ استفاده از سری جارو برقی برای تمیز کردن مبلمان چوبی

برای آنکه مبلمان چوبی و درزهای میان آن تمیزتر و براق شود، می توانید سری برس مانند جارو برقی را قرار داده و از آن برای تمیز کردن مبلمان چوبی رنگ شده استفاده کنید. بعد از این کار، برای آنکه ردپایی از گرد و غبار باقی نماند؛ می توانید از یک دستمال خشک برای سطح چوب استفاده کنید.

در کنار تمامی این نکات، این را نیز به خاطر داشته باشید که بهتر است تمامی وسایل چوبی را از نور خورشید دور کنید. به عبارت دیگر هر نوع وسیله چوبی باید از منابع گرما و رطوبت به دور باشد تا دچار آسیب جدی نشود. مبل چوبی در معرض گرما و رطوبت دچار رنگ پریدگی، بید زدن و خشکی بیش از حد می شود. بنابراین مراقبت صحیح در کنار تمیز کردن صحیح آنها اهمیت دارد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

جرم زیر اتو را چطور تمیز و پاک کنید
  1. راهکارهای مفید برای استفاده بهتر از ماشین لباسشویی

  2. بهترین راه رفع جای سوختگی با اتو روی لباس

  3. آموزش آسان ترین روش های تمیز کردن مایکروفر

  4. بهترین راه برای از بین بردن بوی سوختگی غذا در خانه

  5. چطور به راحتی کفش و لباس های گلی را با ماشین لباسشویی تمیز کنید

  6. راهکارهای مراقبت از خانه در هوای خیلی سرد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات