تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
خانه داری

راهکارهای مراقبت و تمیز کردن یخچال

image راهکارهای مراقبت و تمیز کردن یخچال

در تحقیقات سازمان غذا و داروی آمریکا، فارغ از تغییرات فصلی، دمای توصیه شده یخچال را زیر ۵/۴ درجه سانتی گراد می داند، زیرا در دمای بالای آن شرایط برای رشد باکتری ها فراهم می شود و برای فریز هم پیشنهاد دمای ۱۷- درجه سانتی گراد را می دهد.

با این حال، دمای ایده آل یخچال در واقع پایین تر است، چیزی بین ۱.۷ تا ۳.۳ درجه سانتی گراد دمای ایده آلی است. این محدوده دما تا جایی است که به انجماد نزدیک شود، بدون این که موادغذایی منجمد شود. بسیاری از برندها دمای ایده آلی را که یخچال باید در آن نگهداری شود در کتابچه راهنمای خود پیشنهاد می کنند. با این حال، اگر آن ها را نخوانده یا گم کرده اید، بهتر است آن را بین ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. امروزه یخچال های جدید، دارای فناوری هایی هستند که به هر یک از کشوهای آن اجازه می دهد دمای مناسبی را برای آن چه در آن جا ذخیره می شود داشته باشند.

جای گیری و تراز مناسب

کی دیگر از مهم ترین عوامل برای بهبود عملکرد صحیح یخچال، محل قرارگیری و تراز مناسب دستگاه است. این کار به این صورت است که باید یخچال را دور از مناطق گرم و منابع حرارتی مانند اجاق ها، رادیاتورها و حتی نور مستقیم خورشید قرار داد، زیرا وقتی یخچال تحت تاثیر گرمای ثابت قرار می گیرد، برای حفظ دمای داخلی مناسب باید بیشتر کار کند. در مرحله دوم یخچال را باید با فاصله ۱۵سانتی متر از دیوار قرار دارد. این کار به کندانسور اجازه می دهد تا به درستی کار کند. همچنین اطمینان از تراز بودن یخچال باعث می شود، در آن به درستی باز و بسته شود.

تکفارس آی آر

یخچال خود را با یک ظرف سر باز جوش شیرین و گذاشتن آن در قفسه پایینی، خوش بو کنید

شست و شو و تمیزکاری

بتدا بگذارید اجزای شیشه ای، قبل از تماس با آب داغ به دمای محیط برسند، سپس به همراه قفسه های جدا شده، آن ها را با آب داغ و صابون بشویید. برای پاک کردن مواد غذایی چسبیده شده در یخچال، آن ها را با یک پارچه گرم و مرطوب برای چند دقیقه بپوشانید تا نرم شود سپس با یک اسکاچ نرم آن را پاک کنید. اما برای کشوها و قفسه ها که نمی توانید آن ها را جدا کنید بهتر است جوش شیرین و مقداری آب را با نسبت ۱ به ۷ مخلوط و با استفاده از مسواک و خلال دندان (برای تمیزی قسمت هایی مانند لولا) آن ها را پاک کنید و در انتها هم، همه چیز را با یک حوله خشک کنید. در نظر داشته باشید که تمیزکاری را از بالا به پایین شروع کنید تا از فرود چکه های آب روی سطوحی که از قبل تمیز شده اند جلوگیری شود و همچنین مراقب پاک کننده های تجاری هم باشید زیرا ممکن است بوی آن ها بعد از شست وشو بماند و به غذا منتقل شود.

چگونه بوی یخچال را از بین ببریم

خچال می تواند محیطی ایده آل برای انواع بوهای نامساعد باشد مگر این که با اقدامات لازم مانع آن شوید. برای این کار نیاز به بو برهای تجاری گران قیمت نیست، کافی است هنگامی که تمام سطوح را شسته و خشک کرده اید، یخچال خود را با یک ظرف سر باز جوش شیرین و گذاشتن آن در قفسه پایینی، خوش بو کنید. جوش شیرین هر بویی را که غذا تولید می کند جذب می کند. جدا از این کار شما می توانید با کنار هم قرار دادن اقلام مشابه یا با استفاده از سطل ها و ظروف دربسته برای نگهداری مواد مصرفی بو را به حداقل برسانید. یخچال ها با محیط سرد و گاه مرطوب خود، مستعد رشد کپک هم هستند، برای از بین بردن کپک داخل یخچال، به جای استفاده از سفید کننده ها بهتر است یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک لیتر آب گرم مخلوط و با آن سطوح کپک زده را پاک کنید.در پایان یادتان باشد حنما سطوح را خشک کنید.

www.takfars.ir

نحوه تمیز کردن واشر یخچال

ه واشر لاستیکی اطراف در یخچال توجه ویژه ای داشته باشید. این واشر ضامن بسته ماندن در یخچال تان است. آن را همواره تمیز نگه دارید و اگر کپک زد، از آب گرم و صابون و برای تمیز کردن از یک پاک کننده مبتنی بر سفید کننده استفاده کنید سپس آن را کاملا خشک و در پایان با مقداری وازلین چرب کنید تا لاستیک آن خشک نشود.

تمیز کردن بیرون یخچال

ین کار ساده است، می توانید به سادگی با یک پارچه تمیز و اسپری پاک کننده این کار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که گاهی قسمت بالای یخچال را هم تمیز کنید، زیرا گرد و غبار به مرور زمان می تواند در این منطقه جمع شود.

نحوه تمیز کردن آب سردکن یخچال

برای لذت بردن از آب تازه و فیلتر شده از یخچال خود، هر از چند گاهی آب سردکن را هم به خوبی تمیز کنید. توصیه می شود قبل از تمیز کردن و تعویض فیلترها حتما دفترچه راهنمای یخچال را مطالعه کنید زیرا تعویض فیلتر به حفظ وضعیت خوب دستگاه پخش و یخ ساز کمک می کند اما سینی پخش کننده آب، مستعد لکه های آب است. برای تمیز کردن آن، می توانید از مقداری پاک کننده یا سرکه استفاده و آن را خشک کنید. اگر سینی قابل جابه جایی است، آن را بیرون بیاورید و با یک مسواک نرم گوشه، شکاف و دریچه آن را تمیز کنید.

اقدامات پیشگیرانه برای تمیز نگه داشتن یخچال

یشگیری همیشه بهتر از درمان است. پس وقتی می توان با چند گام ساده یخچال را برای مدت طولانی تری تازه و خوش بو نگه داشت چرا دریغ کنیم؟ ساده است، کافی است به سرعت هر چیزی را که تاریخ مصرف آن گذشته است خارج کنید. از جوش شیرین و آب برای پاک کردن شیشه ها، بطری ها یا قوطی ها استفاده کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››