راهکارهای مراقبت از ماشین صفر تازه خریداری شده

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

راهکارهای مراقبت از ماشین صفر تازه خریداری شده

image راهکارهای مراقبت از ماشین صفر تازه خریداری شده

اولین چیزی که حتماً باید چک شود سطح و کیفیت روغن موتور می‌باشد . در اکثر موارد یا روغن موتور کم می‌باشد یا از کیفیت خوبی برخوردار نیست و بیشتر افراد روغن موتور اولیه خودرو را بعد از طی مسافتی بالغ بر ۱۰۰۰کیلومتر تعویض می‌کنند که اغلب هم توسط خود افراد در نمایندگی‌ها توصیه می‌شود .خوب اینکار باعث ضررهای جبران ناپذیری به موتور خودرو می‌شود. تمامی قطعات متحرک درون موتور به دلیل نو بودن در حالت حداکثر اصطحکاک به سر می‌برند و در صورت مرغوب نبودن روغن موتور یا کم بودن آن باعث خط افتادن بر روی یاتاقان‌ها یا بوش سیلندر و حتی احتمال از بین رفتن رینگ پیستون می‌شود.

به دلیل اینکه نوع روغن موتوری که خودروسازهای درون ایران استفاده می‌کنند مشخص نیست ترجیحاً بعد از دریافت خودروی خود اقدام به تعویض روغن موتور و فیلتر آن کنید.

کسی که در جنوب ایران زندگی می‌کند و دمای هوا در فصل سرد به ۳ درجه و فصل گرم به ۶۰ درجه می‌رسد باید از روغن موتور ۲۰w50 استفاده کند.

بعد از موتور خودرو باید به سراغ جعبه دنده (گیربکس) خودرو برویم . یکی از ارکان اصلی انتقال قدرت در هر سیستم مکانیکی، گیربکس یا جعبه دنده است که امکان انتقال قدرت خروجی سیستم را با نسبت‌های خاص فراهم می‌کند.گیربکس خودرو متشکل از تعداد زیادی چرخ دنده و بیرینگ می‌باشد و به دلیل اینکه در تماس مداوم با هم قرار دارند باید درون روغن غوطه ور باشند.

تکفارس آی آر

روغن جعبه دنده یا واسکازین باید با جنس چرخ دنده‌های درون گیربکس سازگاری داشته باشد و مانع خورده شدن چرخ دنده‌ها شود. واسکازین نیز مانند سایر روغن‌ها نیاز به تعویض دارد که تعویض به‌موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، افزایش عمر مفید قطعات، کاهش درجه حرارت گیربکس، کاهش سر و صدا و در نهایت بهبود عملکرد آن می‌شود؛ کیلومتر تعویض آن هم بستگی به نوع روغن و گیربکس خودرو و شرایط مختلف آب و هوایی و کارکرد آن دارد. به این نکته توجه کنید که گیربکس خودروی صفر بر اثر ساییدگی اولیه میان چرخ دنده‌ها تولید خورده آهن می‌کند و حتماً باید واسکازین گیربکس از هرگونه ناخالصی به دور باشد . وجود ساییدگی و یا هرگونه آسیب، ناهمواری، شکستگی و یا پریدگی در چرخ‌دنده‌ها باعث ایجاد صدای زوزه می‌شود.

در کل چک کردن و تعویض به موقع واسکازین از خشک شدن بیرینگ یا خرابی چرخ دنده‌ها جلوگیری می‌کند.با اینکه تعویض روغن موتور و گیربکس هزینه چندانی در بر ندارد اما اکثراً افراد در این امر مهم کوتاهی می‌کنند . با نگهداری درست از خودروی خود تا چندین سال بدون مشکل استفاده کنید.

چطوری دستگاه قهوه جوش کهنه را تمیز و براق کنیم
  1. زندگینامه فوتبالیست ایرانی معروف اشکان دژاگه
  2. آن چه میخواهید درباره ذکر کثیر تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیه بدانید
  3. عکس های دیدنی معجزه گریم با لوازم آرایش در زندگی یک دختر
  4. چرا گوشی های موبایل آتش می گیرند و راه جلوگیری از آن
  5. نکته های جالب و خواندنی درباره پدیده آتشفشان
  6. چطور می توان حساب اینستاگرام را موقت با برای همیشه حذف کرد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات