عضلات چشم هم به تمرین و ورزش کردن احتیاج دارند تا سلامت بمانند.

▪ در طول روز از چشم هایتان زیاد کار نکشید. برای چند دقیقه در هر دو تا سه ساعت چشم هایتان را ببندید و به آنها استراحت بدهید.

▪ تصویر زیر ۱۲ تمرین پایه و شناخته شده را نشان می دهد که هر روز می توانید برای تمرین دادن به عضلات چشم خود از آنها استفاده کنید.

image راهکارهای تقویت عضلات و قدرت بینایی چشم بدون دارو و عینک

▪ اگر از عینک طبی استفاده میکنید، سعی کنید برای دقایقی هم که شده و اگر برایتان امکان دارد آن را از روی چشم هایتان بردارید.

▪ خوب است چشمان خود را به حالت دایره ای ماساژ دهید. از نقطه ۱ تا ۶ همان طور که در تصویر می بینید حرکت را آغاز کنید. از دو انگشت وسط و سبابه کمک بگیرید. کمی فشار دهید اما نه آنقدر که دردناک باشد.

image راهکارهای تقویت عضلات و قدرت بینایی چشم بدون دارو و عینک

▪ وقتی در هوای باز در حال قدم زدن هستید سعی کنید به نقاط دوردست خیره شوید. خیره شدن حتما نباید مستقیم باشد.

▪ نوشیدن آب هویج به اضافه چند قطره روغن زیتون بینایی شما را تقویت میکند. ممکن است مزه خوبی نداشته باشد اما پر از فایده است.

▪ اگر در چشمانتان احساس خستگی میکنید آن دو را با آب گرم بشویید.

image راهکارهای تقویت عضلات و قدرت بینایی چشم بدون دارو و عینک

▪ سعی کنید دو ساعت قبل از خواب به صفحه تلویزیون، کامپیوتر یا گوشی همراه خود نگاه نکنید.

▪ می توانید از یوگای چشمان استفاده کنید و تمرین تراتاکا را انجام دهید. این حالت چشم و ذهن شما را برای متمرکز شدن به شکل قابل توجهی کمک میکند. هدف از این تمرین دستیابی به تصویر روشن و واضح بدون خسته شدن چشمان است.

▪ تمرین

در مقابل یک جسم ثابت در یک مکان باز بنشینید (مثلا یک شمع را در مقابل خود قرار دهید)، به آن خیره شوید و تمام توجه خود را به آن معطوف کنید. پلک نزنید‌. تصویری کامل و با جزئیات در ذهن و مغز شما ایجاد می شود. پس از آن چشمان خود را ببندید و توجه خود را به فاصله ی میان دو ابرو متمرکز کنید. سعی کنید که تصویر آن شیء در سر شما برای طولانی ترین وقت ممکن بماند. این کار را برای ده دقیقه انجام دهید.