تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسیاشتراک گذاری

راهکارهایی برای داشتن کودکی شاد

image راهکارهایی برای داشتن کودکی شاد

سلامت روان مطلوب در دوران کودکی به معنای رسیدن به نقاط عطف احساسی و تکاملی، یادگیری مهارت های اجتماعی سالم و چگونگی کنارآمدن با مشکلات است.

کودکانی که از نظر روانی سالم هستند، کیفیت زندگی خوبی دارند و می توانند در خانه، مدرسه و جامعه خود به خوبی رفتار کنند.

والدین و مراقبان نقش مهمی در تقویت سلامت روان، ارائه حمایت در مواقع نیاز و راهنمایی فرزندانشان در زندگی دارند.

بی قیدوشرط به فرزندتان عشق بورزید

تکفارس آی آر

یکی از مهم ترین راه ها برای حمایت از سلامت روان کودک ابراز عشق به فرزند است. مدام به فرزندتان یادآوری کنید که در هر شرایطی کنارش هستید و دوستش دارید.

بچه ها باید بفهمند که همه ما اشتباه می کنیم، اما می توانیم از این اشتباهات درس بگیریم. وقتی فرزندتان مرتکب اشتباهی می شود، به جای سرزنش او یا شکست تلقی کردن اشتباهش، آن اشتباه را فرصتی برای یادگیری در نظر بگیرید. فرزندتان باید بداند که اشتباهاتش هیچ تأثیری بر علاقه شما به او ندارند و در هر شرایطی دوستش دارید.

شخصیت فرزندتان را تحسین کنید

تشویق، تمجید و تأیید کودک نه تنها اعتمادبه نفس و عزت نفس او را تقویت می کنند، بلکه حافظ سلامت روان او نیز هستند. طبق تحقیقات، کمبود عزت نفس با اضطراب، افسردگی و استرس مدرسه مرتبط است و همه این آسیب ها بر کیفیت زندگی کودک اثر منفی می گذارند. عزت نفس کم ممکن است حتی به افکار خودکشی هم منجر شود.

کودکان را بیشتر به خاطر ویژگی های شخصیتی مثبت مانند مهربانی، همدلی و کمک به دیگران تحسین کنید تا ویژگی های جسمانی یا موضوعات موفقیت محور.

www.takfars.ir

با فرزندتان وقت بگذرانید

وقت گذراندن با خانواده نه تنها پیوندهای خانوادگی را تقویت می کند، بلکه به والدین فرصت شناخت بیشتر فرزندشان را می دهد. اگر مرتب با فرزندتان وقت بگذرانید، با دغدغه ها و مشکلاتش آشنا خواهید شد و می توانید در مواقع لزوم برای حل مشکلاتش به او کمک کنید.

می توانید با انجام کارهایی مانند صرف وعده های غذایی در کنار هم، پیاده روی، تکمیل پروژه ها، کمک به انجام تکالیف یا بازی برای فرزندانتان وقت بگذارید. شناخت دوستان فرزندتان هم بسیار مهم است. فرزندتان را برای انتخاب دوست راهنمایی کنید و مضرات دوستان ناباب و ناسالم را برایش توضیح دهید.

مرتب با فرزندتان ارتباط برقرار کنید

صحبت کردن مداوم با فرزندتان به این معنی است که می توانید به او کمک کنید موقعیت های دشوار را پشت سر بگذارد. ارتباط راحت با بچه ها به آنها آزادی می دهد که احساساتشان را کشف کنند. برای شروع مکالمه می توانید درباره اتفاقات مدرسه، مهمانی یا رویدادی خاص سؤال هایی بپرسید. وادارکردن فرزندتان به اشتراک گذاری خبرهای خوب و بد فرصتی برای شما فراهم می کند تا در رفع مشکلاتش به او کمک کنید.

اعتمادش را جلب کنید

به گفته محققان، یکی از نیازهای اساسی کودکان این است که احساس امنیت کنند. فرایند رشد و یادگیری کودکان تا حد زیادی به احساس امنیت آنها وابسته است. یکی از راه های تقویت احساس امنیت و اعتماد این است که محیط امنی در خانه ایجاد کنید که کودک بتواند به راحتی درباره احساسات و دغدغه هایش صحبت کند. والدین الگوی کودکان هستند و اگر کودک ببینید والدینش به راحتی درباره احساسات، افکار و دغدغه هایش صحبت می کنند و بقیه افراد خانواده با آنها همدلی می کنند، او هم یاد می گیرد.

مهار استرس را به فرزندتان یاد بدهید

هر چقدر هم تلاش کنید کودک را در محیطی سرشار از آرامش بزرگ کنید، نمی توانید از موقعیت های استرس زا جلوگیری است. استرس بخشی عادی از زندگی است و یادگیری نحوه درست برخورد با آن فرزند شما را برای موفقیت در آینده آماده می کند. به فرزندتان راه های درست مقابله با استرس را آموزش دهید.

مراقب سلامت روان خودتان باشید

تک فارس

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای حفظ سلامت روان کودک انجام دهید این است که مراقب سلامت روان خودتان باشید. بچه ها به والدینشان نگاه می کنند تا یاد بگیرند چگونه با موقعیت های استرس زا و اضطراب آور کنار بیایند. بنابراین مطمئن شوید که الگوی درستی از نحوه برخورد با موقعیت های استرس زا ارائه می دهید.

اگر احساس ناراحتی می کنید، انرژی تان را از دست داده اید یا متوجه تغییراتی در عادات غذایی یا خواب خود شده اید، با مشاور صحبت کنید و مشکل را حل کنید.

چه زمانی از متخصص کمک بگیریم؟

کمک گرفتن از متخصص بهترین راه آموزش انعطاف پذیری و مهارت های لازم به کودک است. همه کودکان در سال های ابتدایی زندگی شان فرازونشیب های عاطفی را از سر می گذرانند و بسیاری از این فرازونشیب ها طبیعی و گذرا هستند. بااین حال برخی رفتارها و اتفاقات هم زنگ خطری هستند که بر لزوم کمک گرفتن از متخصص تأکید می کنند. برخی از این رفتارها عبارت اند از

بیش از حد نگران یا مضطرب است

کمبود اعتمادبه نفس دارد یا به خودش احساس بدی دارد

از شما و دوستانش یا فعالیت های موردعلاقه سابقش کناره گیری می کند

عادات غذاخوردن یا خوابش تغییرات زیادی کرده است

از نظر تحصیلی افت کرده است یا با هم کلاسی هایش مشکل دارد

بیش از حد زودرنج و احساساتی شده است

T A K F A R S

حرف های نگران کننده می زند

ابراز ناامیدی می کند، افسرده به نظر می رسد یا درباره خودکشی صحبت می کند.

در کل اگر نگران رفتار فرزندتان هستید، بهتر است از مشاور کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می کند که بفهمید بر اساس سن و رشد کودک شما چه چیزهایی طبیعی و چه چیزهایی غیرطبیعی هستند و برخورد درست در هر موقعیت را به شما آموزش می دهد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››