راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن گوشی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن گوشی

در ذهن بسیاری از افراد هنگامی که از هک شدن سخن به میان می‌آوریم، فردی تجسم می‌شود که با یک سیستم بسیار پیشرفته در حال کد زدن‌های مختلف و نفوذ به یک سیستم با یک تیم حرفه‌ای است. هرچند این نگاه در ابعاد بسیار بزرگ (هکرهای دولتی) می‌تواند واقعی باشد، با این حال قریب به اتفاق افرادی که گوشی هوشمند و یا اکانت شبکه‌های اجتماعی آن‌ها هک می‌شود، از نقطه‌ای ضربه خورده‌اند که خود آن‌ها با جدی نگرفتن نکات امنیتی به وجود آورده‌اند.

قفل صفحه نمایش

اولین سد در برابر هکر یک گوشی هوشمند اندرویدی، داشتن قفل صفحه نمایش است. بله؛ همین موضوع ساده و پیش و پا افتاده در هنگامی که گوشی همراه شما در معرض خطر دسترسی افراد مختلف قرار گیرد، خواهد توانست از اطلاعات شما به خوبی محافظت کند.

image راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن گوشی

هرچند غریب به اتفاق دارندگان گوشی‌های هوشمند امروزی از الگو، پین و یا روش‌های بیومتریک مانند حسگر اثر انگشت و یا سنسور تشخیص چهره برای ورود به گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنند، با این حال هنوز هم عده‌ای از این کار امتناع می‌کنند که می‌تواند درنهایت به ضرر آن‌ها تبدیل شود. شاید وارد کردن چندین باره رمز عبور هنگامی که استفاده زیادی از دستگاه داشته باشید کمی خسته کننده به نظر برسد، با این حال در نظر داشته باشید که اگر گوشی شما در تاکسی و یا مکان‌هایی که هزاران نفر در آن‌ها رفت و آمد داشته باشد جا بماند، همین ترفند ساده خواهد توانست مانع افشا اطلاعات شما گردد. علاوه بر این پیشنهاد می‌کنیم که برای افزایش امنیت گوشی اندرویدی، قابلیت (smart lock) را فعال کنید تا برای باز کردن قفل صفحه نمایش در خانه یا در محل‌هایی که استیکر NFC دیگر به وارد کردن چندین باره رمز عبور نباشد.

تکفارس آی آر

قابلیت کنترل از راه دور گوشی را فعال نگاه دارید

بعد از قرار دادن قفل صفحه نمایش، دومین دیوار امنیتی که می‌تواند علاوه بر مکان‌یابی گوشی اندرویدی شما، امکان پاک کردن از راه دور اطلاعاتتان را هم فراهم می‌کند، Android Device Manager یا پنل مدریت بر دستگاه اندرویدی گوگل است. با بهره گیری از این سرویس قادر خواهید بود تا تمامی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی متصل به یک اکانت گوگل را از هرکدام از آن‌ها ردیابی کرده و از مکان آن‌ها مطلع شوید. همچنین در صورت لزوم می‌توانید زنگ آن را به صدا دربیاورید، آن را با رمز دلخواه قفل کنید و یا تمامی اطلاعات آن را از راه دور پاک‌سازی کنید.

برای این کار وارد Settings شده و تنظیمات گوگل را پیدا کنید. از صفحه باز شده گزینه امنیت یاSecurity را انتخاب کرده و در اینجا دو گزینه Remotely locate this device و Allow remote lock and erase را فعال کنید. البته توجه داشته باشید که کنترل از راه دور گوشی، منوط به متصل بودن آن به شبکه اینترنت است.

غیرفعال سازی امکان نصب از استورهای شخص ثالث

image راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن گوشی

www.takfars.ir

همان‌طور که گفته شد، اصلی‌ترین راه نفوذ هکرها به یک گوشی هوشمند اندرویدی، توسط یکبدافزار صورت می‌گیرد. شرکت گوگل به طور مستمر قابلیت اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی را بررسی می‌کند و شاید بتوان با کمی شک و تردید گفت که تمامی برنامه‌های موجود در این استور امن هستند؛ اما این موضوع به هیچ عنوان در رابطه با فروشگاه‌های نرم افزاری جانبی که این روزها تعداد آن‌ها کم هم نیست صدق نمی‌کند.

توجه داشته باشید که با نصب هر اپلیکیشن از استورهای جانبی، با دست خود مجوز هک شدن گوشی همراهتان را صادر کرده‌اید؛ چرا که هیچ‌گونه تضمینی در سالم بودن آن اپ وجود نخواهد داشت. در دستگاه‌های اندرویدی قابلیتی وجود دارد که باعث می‌شود تنها اپلیکیشن‌های دریافتی از گوگل پلی بر روی گوشی نصب شوند. برای روشن کردن این قابلیت وارد تنظیمات گوشی شده و بخش امنیت یا Security را انتخاب کنید و سپس گزینه Unknown sources را غیر فعال کنید.

دریافت به‌روزرسانیهای جدید

اندروید به هر میزان هم که امن و غیر غافل نفوذ باشد، با این حال به دلیل متن‌باز بودن آن همیشه وقت در معرض توجه هکرها قرار می‌گیرد. در این بین شرکت توسعه دهنده آن یعنی گوگل می‌کوشد تا هر از چند گاهی در نسخه‌های جدید این پلتفرم امنیت آن را بالا ببرد. شرکت‌های سخت افزاری همکاری گوگل نیز هریک برای محصولات بالا رده خود به طور ماهیانه پچ یا به‌روزرسانی‌های امنیتی را منتشر می‌کند که دریافت و نصب آن‌ها از اوجب واجبات است.

برای چک کردن دستی به‌روز رسانی‌ها می‌توانید وارد تنظیمات دستگاه شده و گزینه درباره گوشی یا About Phone را انتخاب کنید. از صفحه باز شده منوی به‌روزرسانی‌های سیستم یا System Updates را انتخاب کرده و آپدیت‌های ارسالی از طرف گوگل یا سازنده گوشی را بررسی کنید.

استفاده از حالت امن مرورگر کروم

image راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن گوشی

Safe Mode یا حالت ایمن در مرورگرها به حالتی گفته می‌شود که در آن مرورگر در حالتی که تمام افزونه‌های نصب‌شده بر روی آن غیرفعال است اجرا می‌گردد. این قابلیت زمانی که مرورگر به مشکل می‌خورد بسیار کمک‌کننده است و به وسیله‌ آن می‌توان پی برد که آیا مشکل کنونی مرورگر از جانب افزونه‌های جانبی به وجود آمده است یا خیر. این قابلیت در کلیه‌ی مرورگرهای شناخته‌شده‌ی کنونی وجود دارد. خوشبختانه نسخه موبایلی مرورگر گوگل کروم از این قابلیت به خوبی پشتیبانی می‌کند و برای دسترسی به آن بر روی گوشی‌های اندرویدی باید بر روی منوی سه نقطه را از قسمت بالا سمت چپ صفحه تاچ کرد، از منوی باز شده وارد تنظیمات شده و گزینه Privacy را انتخاب کنید و در صفحه باز شده قابلیت مرور امن را فعال کنید. با این کار ۹۹۹ درصد از تلاش هکرهایی که می‌خواهند از طریق باگ‌های ایجاد شده توسط برنامه آلوده و یا روش‌های تکنیک‌های فیشینگ به گوشی شما نفوذ کنند، مسدود خواهد شد.

بررسی سلامت اپلیکیشن‌ها

درنهایت پیشنهاد می‌کنیم که اگر از سایر فروشگاه‌های نرم افزاری در کنار گوگل پلی استفاده می‌کنید، حتماً قابلیت بررسی صحت عملکرد اپلیکیشن‌ها در پلتفرم دستگاه خود را فعال کنید. قابلیت Verify Apps در دستگاه‌های با سیستم‌عامل اندروید می‌تواند از اجرا شدن این جاسوس‌افزار بر روی دستگاه جلوگیری کند. برای فعال کردن این قابلیت می‌بایست به بخش Settings > Google >Security > Scan device for security threats مراجعه شود.

تک فارس

ترفند خانه داری پولیش مبل های چوبی با روغن زیتون
  1. عکس رژه با لباس های تاریخی در میدان سرخ مسکو
  2. چطور در خانه عینک سه بعدی بسازیم
  3. متن های پیامکی احساسی و جدید بهمن
  4. آموزش پست چند عکس و فیلم در اینستاگرام به طور همزمان
  5. گالری کامل بهترین عکس های علمی جهان در سال
  6. محسن چاووشی اسم نوزاد پسرش را چه گذاشت

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات