راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و طرح پرده

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و طرح پرده

image راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و طرح پرده

رایج ترین انواع این پرده ها شامل موارد زیر هستند

▪ آستری

آستری پرده ضخیمی ازجنس کتان و یا پارچه ای با درصدی نایلون، ارزان قیمت و قابل شستشو است.این پرده را معمولاً در زیر پرده های گران قیمت تر و نازک می آویزند.پرده انتخابی بر روی آستری ها اغلب حریر و یا توری است.به همین علت برای جلوگیری از تأثیر ظاهر آستری بر پرده حریر و یا تور، آن را ساده و بدونطرح و به رنگ روشن مانند سفید یا شیری انتخاب می کنند.

رایج ترین نحوه آویختن آستری به این صورت است که چوب پرده ای معمولی و جداگانه در نزدیکترین فاصله باپنجره، به دیوار و یا سقف نصب کرده و پرده را به آن آویزان می کنند.از آنجا که پرده های ضخیم از جمله آستری ها و مواردی که پس از این به آنها اشاره خواهدشد، درصد زیادی از نور مفید خورشید را در ساعات دیگر روز (پیش از ظهر) نیز هدر می دهند، متحرک بودن آنها ضروری است.

تکفارس آی آر

image راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و طرح پرده

لذا یا می توانید آنها را به صورت دستی در طول ریل حرکت داده و یا با نصب وسیله ایمخصوص، معروف به اتوماتیک در کنار پنجره، این کار را با کشیدن یکی از طناب های عمودی انجام دهید. به این ترتیب پرده، به راحتی کنار رفته و روشنایی وارد می شود.

این وسیله برای پنجره هایی که به جهت عریض بودن برای پوشش آنها از پرده های دو تکه استفاده میکنند نیز کارآیی بسیار داشته و با کمک آن، هر یک از تکه ها به طرفین پنجره کنار کشیده میشود.به این ترتیب مجبور نخواهید بود برای کنار زدن آستری و کشیدن مجدد آن حداقل روزی دوبار نظم موجود درپرده حریر و یا توری روی آن را بر هم بزنید.

image راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و طرح پرده

▪ پرده های ضخیم روکار

www.takfars.ir

این پرده ها از پارچه های گران قیمت تر و با دوام تری انتخابمی شوند، پارچه های به کار رفته برای این نوع پرده اغلب پارچه های مورد استفاده برای رومبلی یا کمی نازک تر، مخمل، ساتن و به طور کلی پارچه های محکم و آهاردار هستند.این پرده ها به صورت دو تکه (برای پنجره های عریض) و در روی پرده نازک (حریر یا توری) بههمراه یک والان در بالای پنجره، ترکیبی زیبا را تشکیل داده ولی بدون وجود پرده نازک در زیر و یاحتی والان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کافی است پنجره مورد نظر رو به مکانی باز شود که چشم انداز خوبی در هنگام شب و روز داشتهباشد؛ به این ترتیب حتی وجود پارچه ای نازک مانند حریر نیز مانعی برای لذت بردن از این نعمت است.

image راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و طرح پرده

از آنجا که برخلاف پرده های آستری، این پرده ها را معمولاً رنگی و حتی طرح دار انتخاب می کنند،حفظ هماهنگی طرح و رنگ با دکوراسیون محیط ضروری است.زیرا که با کشیده شدن آنها به هنگام نیمروز بر روی پنجره احتمالاً سطح وسیعی از یک دیوار اتاق بهاین پرده نقش دار و رنگی اختصاص یافته و در نتیجه خصوصیات آن بر دکوراسیون محیط تأثیر به سزایی خواهدگذاشت: این مسئله در مورد دیگر مدل های پرده که در ذیل معرفی خواهد شد نیز صدق می کند.

▪ سایبان (Shade)

این مدل پرده در انواع و اقسام مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که رایج ترینآنها عبارت اند از

الف) سایبان مدل رومی

ب) سایبان مدل ابری

ج) سایبان لوله ای (رولی) نکته ای که در مورد همه انواع این سایبان ها مشترک است، این است که همه آنها درست به اندازه داخل پنجره دوختهو آویخته می شوند؛ در ضمن به صورت عمودی متحرک بوده و به طرف بالا جمع می شوند.

مدل های رومی و ابری به جهت فرم فانتزیشان بیشتر به صورت تنها برای پنجره مورد استفاده قرار می گیرندو کاربرد آنها در محیط های آشپزخانه و اتاق خواب بسیار است.در مدل رومی ممکن است والانی برای بالای پنجره در نظر گرفته شود ولی در مدل ابری وجود هرگونه والان، اضافی است ؛ زیرا که با جمع شدن آن به طرف بالا خودش نقش والان را برای پنجره ایفامی کند.

تک فارس

image راهنمای کامل انتخاب بهترین رنگ و طرح پرده

نوع سوم سایبان ها به صورت کارخانه ای تولید شده و در فروشگاه های مربوطه در اندازه ها و طرحها و رنگ های مختلف و حتی جنس های گوناگون یافت می شوند. نکات انتخاب پرده منزل در این مدل محفظه ای استوانه ای در بالای پنجره نصب شده و با کشیدن طنابی که از آن محفظه خارج شده است، سایبان به صورت لوله ای در داخل محفظه جمع شده و یا از آن بیرون می آید.این نوع سایبان را نیز به تنهایی برای پنجره آشپزخانه و یا اتاق خواب و گاهی به همراه والان وتور یا حریر و در نقش آستری نیز مورد استفاده قرار می دهند.

به طور کلی کاربرد هر یک از مدل های فوق و ایجاد ترکیب های سه گانه و دوگانه پرده ایبرای پنجره، رابطه مستقیمی با شرایط محیط و سلیقه طراح آن فضا دارد ولی لازم به ذکر است سایبان هابه خصوص در نوع اول و آخر بیشتر برای پنجره های کم عرض مورد استفاده قرار می گیرند.

نکات طلایی انتخاب پرده

▪ پرده های کرکره ای: پرده های کرکره ای به دو دسته اصلی تقسیم می شوند

الف) پرده کرکرهای افقی

که در دو نوع فلزی و چوبی در فروشگاه ها عرضه می شوند. نکات انتخاب پرده منزل منظور از فلزی و چوبی بودن، جنس تیغه های آن است .نوع فلزی این گونه پرده ها در گذشته رواج بیشتری داشته ولی امروزه دیگر کمتر از این نوع در مکانهای مسکونی استفاده شده و موارد مصرف آن بیشتر در مکان های اداری و تجاری است.حال آنکه نوع چوبی آنها به علت ظرافت، زیبایی ظاهری و همچنین قیمت گزافش بیشتر برای خانه ها مورد استفادهقرار می گیرد.به طور کلی بر روی هر دو مدل می توان پرده نازک و حریر و در بالای پنجره ، والان آویخت .ترکیب سه تایی برای این مدل نیز کارآیی دارد ولی از آنجا که نوع چوبی آن بسیار فانتزی و زیبااست، کاربرد آن به تنهایی و با یک والان نیز جذابیت خاص خود را دارد.

ب) پرده کرکره های عمودی (لوردراپه)

این پرده ها شامل تیغه های محکم و پهن پارچه ای است که بهصورت عمودی در کنار هم قرار گرفته ولی به صورت افقی در طول پنجره حرکت می کند: این پرده هانیز بیشتر در محیط های اداری به کار رفته و در فضای مسکونی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ولیدر صورت تمایل می توانید برای فانتزی تر کردن آن والانی طرح دار و تزئینی در بالای پنجره آویخته ویا حتی با پرده ای توری و یا حریری در روی آن ، ترکیبی سه تایی برای پنجره فضایتان باهدف دکوراسیونی و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید ایجاد کنید.

T A K F A R S

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب