تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالباشتراک گذاری

راهنمای انتخاب و خرید هارد دیسک خارجی خوب و با کیفیت

image راهنمای انتخاب و خرید هارد دیسک خارجی خوب و با کیفیت

هارددیسک های اکسترنال به دو دسته رومیزی و قابل حمل تقسیم می شوند.

نخستین تفاوت این دو دسته در این است که هاردهای رومیزی برق مورد نیاز خود را از آداپتور متصل به برق شهری و هاردهای قابل حمل برق موردنیازشان از پورت یو اس بی رایانه یا دستگاهی که به آن متصل می شوند تامین میکنند. دومین تفاوت نیز سهولت در حمل و نقل از لحاظ اندازه و وزن دستگاه را شامل می شود.

نوع اتصال هارد دیسک به دستگاه میزبان نیز یکی از عناصر مهم در انتخاب این وسیله کاربردی به شمار می رود که طیف وسیعی را در بر می گیرد. از جمله این پورت ها می توان به یو اس بی ، فایروایر ، تاندربولت ، ای ساتا و اترنت(شبکه کابلی) اشاره کرد.

ارتباط وایرلس هم یکی از گزینه های اتصال به شمار می رود گرچه هاردهایی که به این فناوری تجهیز شده اند گران قیمت و کم طرفدار هستند.

تکفارس آی آر

سرعت انتقال اطلاعات نیز یکی از پارامترهای انتخاب هارددیسک اکسترنال به شمار می رود که با نوع اتصال رابطه مستقیم دارد. نسل جدید یو اس بی (یو اس بی ۳) با نرخ انتقال ۵ گیگابایت بر ثانیه در حدود ۱۰ برابر نسل قبلی سرعت دارد.

تاندربولت ۳ نیز باسرعت ۴۰ گیگابایت بر ثانیه نیز یکی از پرسرعت ترین راه های انتقال اطلاعات به شمار می آید اگرچه معدودی از دستگاه ها به این جادوی سرعت گران قیمت تجهیز شده اند.

پس از سرعت نوبت به استاندارد ایمنی می رسد که برخی از این استاندارد ها در رده فناوری های نظامی محسوب می شوند. ایمنی در برابر عوامل فیزیکی یک مساله مهم محسوب می شود چرا که هارد دیسک ها در دسته وسایل الکترومکانیکی بسیار حساس قرار می گیرند و با کمترین خرابی با هزینه های تعمیر و بازیابی اطلاعات سر به فلک کشیده مواجه خواهید شد.

مقاومت در برابر آب ، گرد و غبار ، ضربه ، شوک ، لغزش و خش بدنه همانگونه که به ایمنی دستگاه می افزاید ، قیمت را نجومی میکند!

البته برخی از این موارد توسط یک قاب محافظ لاستیکی سیلیکونی فراهم می شود اما مقاومت در برابر شوک بوسیله تجهیزات به کار رفته در سخت افزار هارد فراهم می شود.

www.takfars.ir

امنیت اطلاعات هم به وسیله نرم افزارهای رمز گذاری با الگوریتم های پیچیده تامین می شود اما مراقب باشید که اگر پسورد هارد اکسترنال را از یاد ببرید با اطلاعاتتان خداحافظی کنید!

هارد های اکسترنال در ظرفیت های ۵۰۰ گیگابایت تا ۱۰ ترابایت در بازار موجود هستند که نمونه های قابل حمل معمولا از ۵۰۰ گیگابایت شروع و به ۴ ترابایت ظرفیت ختم می شوند.

معمولا در بازار ایران ، برندهای معتبر دستگاه های ذخیره ساز اطلاعات به آسانی یافت می شوند اما برندهای سونی ، وسترن دیجیتال ، لسی و سیلیکون پاور کمترین آمار خرابی و بیشترین آمار رضایت مشتریان را با خود به همراه دارند.

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››