دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

image دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

تاثیر دمنوش ها بر اعصاب

▪ هیدراته کردن بدن: بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب آب کمتری مصرف می کنند و این امر همیشه علائم اضطراب را بدتر می کند. نوشیدن هر نوع نوشیدنی می تواند مفید باشد، اما دمنوش های طبیعی یا چای هایی که مواد شیمیایی به آن ها اضافه نشده است یک نوشیدنی ایده آل هستند که حاوی مواد افزودنی نیستند و می توانند به سلامت شما کمک کنند.

▪ خواب راحت تر: کیفیت خواب با سلامت انسان ارتباط مستقیمی دارد. خواب به بدن اجازه میدهد از نظر جسمی و روحی خود را بازسازی کند، دمنوش هایی که از دل طبیعت خارج شده باشند میتوانند به انسان در رسیدن به آرامش کمک کنند. در صورتی که در دچار کابوسهای شبانه هستید و یا دیر خوابتان میبرد دمنوش های آرامش بخش را قبل از خواب میل کنید.

▪ مواد مغذی موجود در دمنوش ها: کمبود برخی از مواد مدنی مانند روی، منیزیوم، آهن و برخی ویتامینها مانند ویتامین B باعث برهم خوردن خلق و خو میشود که دمنوش ها به برطرف کردن این کمبود یاری میرسانند.

تکفارس آی آر

▪ هضم غذا و کاهش کلسترول: دمنوش ها با کمک خود به هضم غذا بدن را در هضم یاری میکنند و توان بدن بالاتر میرود که این موجب آرامش فرد و برطرف شدن حس کسالت وی بعد از غذا میشود.

▪ ریلکس کردن: نوشیدن دمنوش ها و چای (ترجیحا چای سبز، چای اولونگ و چای سفید که کافئین کمتری دارند) یک فعالیت آرام است. این چیزی است که شما در هنگام داشتن اضطراب به آن نیاز دارید. افراد در زمان استرس و عصبانیت حالت بی قراری پیدا میکنند و فعالیت شتابزده دارند در این هنگام بهانه ی نوشیدن دمنوش و چای یک فرصت برای نشستن در اختیار فرد قرار میدهد و باعث افزایش تمرکز و تنفس منظم تر میشود که می تواند برای ذهن بسیار مناسب باشد.

معرفی بهترین دمنوش ها برای اعصاب

▪ دمنوش بابونه و اسطوخودوس

image دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

www.takfars.ir

بابونه گیاهی است با طبیعت گرم ، که دمنوش آن موجب آرامش اعصاب می شود. در واقع این گیاه آرام بخش دستگاه عصبی مرکزی است، مصرف این گیاه به مبتلایان سردردهای میگرنی، اضطراب، بی خوابی، صرع و تشنج توصیه می شود. بابونه همچنین نقش مؤثری در درمان مالیخولیا (جنون) دارد.

طرزتهیه

دو قاشق غذاخوری بابونه را در یک قوری چینی بریزید. و یک قاشق اسطوخودوس به آن اضافه کنید دو لیوان آب جوش به آن اضافه کنید، دمنوش را بیست دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا دم بکشد.

▪ چای سبز

این چای ترکیباتی شامل کاروتن، نیکوتنیک، رایبوفلاوین و تئوفیلین است که دارای فوایدی مانند آرامبخش مغز، ضدتشنج و تقویت کننده اعصاب است و هم چنین فعالیت های فکری فرد را افزایش می دهد. اسید آمینه ی تیانین موجود در چای سبز نقش یک آرام بخش را برای مغز ایفا می کند.

طرزتهیه

برای هر نفر ۱ قاشق مرباخوری چای سبز را در قوری ریخته و به ازای هر یک قاشق، ۱ لیوان آب داغ با دمای ۸۰ تا ۸۵ درجه به آن اضافه کرده و درب قوری را به مدت ۷ تا ۸ دقیقه بگذارید. سپس آن را بنوشید.چای سبز مانند چای سیاه نیازی به دم کردن روی حرارت ندارد.

▪ دمنوش نعناع

image دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

خواص دمنوش نعناع می تواند به بر طرف کردن نگرانی های شما کمک بسیاری کند. منتول به طور قابل توجهی در این دمنوش یافت می شود و خواص آن سبب رفع اسپاسم های عضلانی می شود. وقتی عضلات شما منقبض نباشند و استرس شما کاهش پیدا کند، این امر موجب آرام شدن بدن می شود.

تک فارس

طرز تهیه

مقداری برگ نعناع تازه را بشویید و در ظرف مورد نظر بریزید. سپس آب جوش بر روی آن ها ریخته و بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند تا دم بکشد، چای نعناع شما آماده است. می توانید مقداری عسل و آب لیمو ترش تازه نیز به آن اضافه کنید. همچنین می توانید یک قاشق چایخوری را به یک قوری آب داغ (۷۰-۸۰ درجه) اضافه کرده و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند تا دمنوش نعناع شما آماده میل کردن شود.

▪ چای سیاه

هر زمان احساس اضطراب می کنید، سطح کورتیزول یا هورمون استرس افزایش یافته است. چای سیاه به کاهش سطح کورتیزول کمک کند؛ بنابراین، اگر به دنبال یک دمنوش برای تسکین اضطراب هستید، چای سیاه با مزه شیرین و تند را انتخاب کنید.

طرز تهیه

آب سرد را درون یک کتری بریزید و بگذارید تا دمای ۸۸ درجه سانتیگراد گرم شود. ۱ قاشق چای خوری از برگ های چای سیاه را درون قوری بریزید. آب داغ را مستقیما و به آرامی بر روی برگ های چای سیاه بریزید. درب قوری را بگذارید و اجازه دهید ۳ تا ۵ دقیقه بماند تا دم بکشد. چای شما آماده است.

▪ دمنوش ریشه سنبل الطیب و بادرنجبویه

لیارین موجود در سنبل الطیب با بهبود سطوح GABA، باعث آرامش شده و با حفظ سطح سروتونین به درمان استرس و اضطراب کمک می کند. همچنین اسید والرنیک و والرنول موجود در عصاره ریشه سنبل الطیب به عنوان ضد اضطراب طبیعی عمل می کنند.

اختلال دیگر در افراد مبتلا به اضطراب، بی خوابی است؛ بنابراین، در آن شب هایی که ذهن شما نیازمند یک خواب شیرین است، یا شدت استرس تان زیاد است، از این دمنوش استفاده کنید.

طرتهیه

T A K F A R S

مخلوط برگ بادرنجبویه و سنبل الطیب را داخل توری قوری ریخته ودرآب سرد نگه میداریم تا مایع شفافی حاصل شود سپس آن را داخل آب جوش قوری ریخته و چند دانه هل به آن اضافه می کنیم و آن را روی شعله ملایم قرارمی دهیم تا به آرامی دم بکشد.

▪ دمنوش گل رز

چای گل سرخ باعث تسکین دستگاه عصبی می شود. اگر به طور منظم از این چای میل کنید از مشکلاتی مانند بی خوابی و خستگی خلاص خواهید شد. این نوشیدنی مفرح اعصاب بعد از یک روز کاری طولانی مدت و همراه با استرس است و باعث رفع خستگی و کسب انرژی دوباره می شود.

طرتهیه

یک قاشق غذاخوری پُر از برگ های گل سرخ را با یک قاشق چای خوری چای از هر نوع (سبز یا سیاه) که مایل باشید دم کرده و نوش جان کنید.

▪ دمنوش گل ساعتی

یک دمنوش آرامش بخش قوی است که سیستم عصبی را آرام می کند و قدرت بیشتری در ایجاد آرامش نسبت به دیگر گیاهان دارویی مثل ریشه سنبل الطیب، گیاه کاوا و به لیمو دارد. این دمنوش یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال خواب آرام هستند و یکی از محبوب ترین و موفق ترین دمنوش ها برای مقابله طبیعی با اضطراب است.

طرز تهیه

۴ تا ۸ گرم گل ساعتی خشک شده را در آب جوش بریزید. ده دقیقه صبر کنید دم نوش را در یک لیوان صاف کرده و بریزید، یک قاشق عسل ارگانیک یا شکر به آن اضافه کنید.

▪ دمنوش آویشن

تک فارس www.takfars.ir

image دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

آویشن برای تقویت اعصاب، درمان افسردگی، خستگی و بی خوابی مفید است.

طرز تهیه

۵ الی ۷ شاخه آویشن تازه و تمیز و آب را داخل یک قوری مناسب بریزید . آب لیمو را گرفته و داخل قوری بریزید. قوری را بگذارید به مدت ۵ دقیقه روی حرارت غیر مستقیم دم بکشد. قوری را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید کمی خنک شود.پس از اینکه خنک شد مقداری عسل به آن اضافه کنید.

▪ دمنوش شیرین بیان

image دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

شیرین بیان با اثر بر روی غدد فوق کلیه، باعث تنظیم سطح کورتیزول در بدن شده و به این ترتیب استرس و اضطراب را درمان می کند. همچنین گلابریدین یک فلاونوئید موجود در شیرین بیان است که از آسیب های اکسیداتیو در مغز جلوگیری کرده و با بهبود حافظه و عملکرد های شناختی، خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر را کاهش می دهد.

طرزتهیه

برای تقویت اعصاب ابتدا ریشه شیرین بیان را در آب سرد خیسانده سپس می جوشانیم ۱۲ ساعت بماند صاف نموده و از این جوشانده روزی ۳ فنجان بنوشند.

▪ دمنوش گل گاو زبان

تکفارس

image دمنوش های جادویی برای آرامش اعصاب و نحوه تهیه

گل گاوزبان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت اعصاب است و به دلیل خواص شادی آور و آرام بخش طبیعی که دارد به درمان استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند. تحقیقات نشان داده که دمنوش گل گاوزبان به دلیل خواص آرام بخش طبیعی که دارد، می تواند بی خوابی شبانه را درمان کند. در طب سنتی از چای گل گاوزبان برای درمان وسواس در افراد استفاده می شود.

طرتهیه

۲ گرم از گل و برگ های خشک شده گل گاوزبان را در نیم لیتر آب داغ (دمای ۸۰ درجه) بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند تا دم بکشد. دمنوش گل گاوزبان آماده است، می توایند یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و بنوشید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

راه درمان قطعی شوره سر شستشوی روزانه سر با شامپو ضد شوره
  1. بیماری های بدنی که نشان دهنده مشکلات اعصاب و روان هستند

  2. چه خوراکی های بخورید تا به آرامش فکری برسید

  3. وقتی هوا آلوده است این دمنوش ها را مصرف کنید

  4. معرفی بهترین دمنوش گیاهی برای داشتن کبدی سالم و طرز تهیه آن

  5. چطور فقط با خواب و خوراکی های مناسب به آرامش برسید

  6. معرفی دمنوش گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات