image در روز چقدر باید قند بخوریم تا دچار مشکل نشویم

حدود ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت نوع ۲ چاق هستند، لذا رژیم غذایی مناسب در کنار تحرک بدنی مداوم، موثرترین شیوه کنترل آن است.

کاهش ۵ درصدی وزن هم می‌تواند در کنترل دیابت بسیار موثر باشد، گفت: تنظیم غذاهای روزانه در ۶ وعده منظم، به تنظیم قند خون کمک شایانی می‌کند.

در یک رژیم غدایی صحیح باید بین مصرف غذا و نیاز هر فرد تناسب وجود داشته باشد

میزان مصرف موادغذایی هر فرد با توجه به:

سن

جنس

فعالیت بدنی

وضعیت سلامت

بیماری

تعیین می‌شود تا از لحاظ وضعیت توده بدنی در وضعیت طبیعی قرار گیرد.

در انتخاب مواد غذایی نیز باید تعادل و تنوع در نظر گرفته شود

مصرف بیش از نیاز موادغذایی که کالری بالا و ارزش غذایی ویتامین، املاح، پروتئین و فیبر بسیار کمی دارند، باعث افزایش وزن شده و زمینه را برای بروز دیابت مهیا می‌کنند.

به طور کلی قندها و چربی‌ها که موادی انرژی‌زا هستند، در صورتی که بیش از میزان مورد نیاز مصرف شوند، باعث اضافه وزن و چاقی می‌شوند

از طرفی مصرف زیاد قندهای ساده با تحریک ترشح انسولین موجب افت قند خون می‌شود، لذا تمایل به مصرف قندهای ساده و دریافت بیش از نیاز انرژی، بیشتر می‌شود و این در بروز دیابت و سایر بیماری‌های متابولیک موثر است.

متاسفانه امروزه شاهد افزایش روز افزون مصرف قند و محصولات شیرین هستیم

بتدریج که ذائقه مردم به غذاهای شیرین عادت می‌کند، صنایع غذایی نیز به سمت تولید محصولات شیرین‌تری روی می‌آورند و این سیکل معیوب پیوسته در حال چرخش است.

مصرف چقدر قند در روز مجاز است؟

براساس توصیه سازمان جهانی بهداشت کمتر از ۱۰درصد انرژی روزانه باید از قندهای ساده تامین شود، ولی در حال حاضر به علت شیوع روزافزون بیماری دیابت، اضافه وزن و چاقی، به تامین کمتر از پنج درصد انرژی روزانه از قندهای ساده تاکید دارد که به طور متوسط برای یک فرد سالم ۲۵ گرم معادل شش قاشق چایخوری است. متاسفانه مصرف قند و شکر پیدا و پنهان (داخل موادغذایی شیرین) در کشور ما حدود ۶۶ گرم است.

تک فارس » پزشکی سلامتی » در روز چقدر باید قند بخوریم تا دچار مشکل نشویم