دروغ های سریال حریم سلطان

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

دروغ های سریال حریم سلطان

image دروغ های سریال حریم سلطان

آناتولی ترکیه در گزارشی به این موضوع اذعان کرده است. ارهان افیونچو، یکی از پروفسورهای هیئت علمی موسسه عالی فرهنگ، زبان و تاریخ آتاتورک که مشاور سابق سریال “حریم سلطان” نیز بوده است، می گوید: سریال های تاریخی ترکیه کاملا با واقعیت متفاوت هستند. وی ضمن انتقاد از سریال های تاریخی تولید شده در این کشور این نکته را یادآور شد که ساخت سریال های تاریخی در کشورش کمی دشوار است.

مشاور سابق سریال “حریم سلطان” در یک نشست تخصصی گفت: سریال های تاریخی علاوه بر یک بعد واقعی، یک بعد تخیلی هم دارند. شما برای ساخت بعد تخیلی این سریال ها نیاز به تفکر بیشتری دارید، چرا که باید یک داستان خلق کنید.

از سوی دیگر واقعیت های سیاسی را می دانید و باید آن ها را به سریال در حال ساخت اضافه کنید.

اما کسی نمی داند که سلطان زنانش را چگونه به دست می آورد و روزمرگی خود را چگونه سپری می کرد و به همین دلیل است که شما باید داستان پردازی کنید؛ چیزی که ما در “حریم سلطان” انجام دادیم. در ابتدا بحث بر فرستادن سلطان این سریال، به سفرهای باشکوه بود و من قسمت سفرها را به سریال اضافه کردم اما نکته جالب این بود که تعداد مخاطبان و رتبه سریال در این قسمت ها کاهش پیدا می کرد.

تکفارس آی آر

وی به عدم علاقه مخاطبان به سریال های تاریخی ساخته شده توسط شبکه TRT ترکیه اشاره کرد و گفت : در سریال های تاریخی ساخته شده توسط این شبکه زنان و دسیسه چینی آنها هیچ نقشی ندارند. مردم از سریال های تاریخی بقیه شبکه ها انتقاد میکنند درحالیکه حاضر به تماشای سریال های تاریخی این شبکه نیز نیستند و این چیزی است که مرا متعجب میکند!

به عقیده علی آکشل، یکی دیگر از اساتید حاضر در این نشست، تخیلات جزء جدانشدنی سریال های تاریخی هستند اما باید توجه داشت که تخیلات داستانی سریال های تاریخی، نباید در تضاد با واقعیت ها، آداب و رسوم و سنن و آیین ها باشد.

به گزارش افکارنیوز، این استاد دانشگاه در مورد سریال”حریم سلطان” گفت: باید به بخش محرمانه زندگی خصوصی احترام گذاشت. در غیر این صورت، این بی احترامی به زندگی خصوصی سلطان عثمانیست. در مستندان هیچ تخیلی وارد نیست اما بسیاری از سریال های تاریخی ترکیه، داستانی هستند نه مستند.

داستان پردازی های سلطان عثمانی از ایران!

ظاهرا در دومین قسمت سری جدید این سریال، نکات توهین آمیزی به ایران نسبت داده می شود که بی ارتباط با وضعیت روابط اخیر ایران و ترکیه نیست.

www.takfars.ir

در قسمت های جدید سریال دختری به اسم فیروزه که ایرانی است، به عنوان یکی از زنان حرمسرای سلطان ترک انتخاب می شود! سلطان سلیمان این فیلم، در حالی ایران را دیار عجم خطاب میکند که گستردگی امپراتوری ایران در آن زمان بر هیچکس پوشیده نبوده است. بگذریم از اینکه اصلا در دربار این سلطان عثمانی نامه از فیروزه ایرانی آن هم به عنوان زن حرمسرا دیده نمی شود، نوع لحنی است که صدراعظم سلطان برای خطاب شاه اسماعیل صفوی به کار می برد، یعنی دیو.

هدف از پخش این سریال ضدایرانی چه بود؟

آنطور که تاریخ می گوید عثمانی در زمان خود یکی از بزرگترین امپراتوری ها بوده است. تاریخ در مورد کلیات عثمانی به توافق رسیده است. اما این سریال بیش از اینکه به واقعیات توجه کند به نظر می رسد در خدمت سیاست خارجی ترک ها در دوره کنونی قرار دارد تا دوره عثمانی. در حال حاضر رابطه ایران و ترکیه تحت تاثیر مسائلی خاص قرار گرفته است. شاید بتوان گفت غیرواقعی بودن قسمت ضدایرانی این سریال مربوط به عقده گشایی آنها از روابط کنونی باشد و آنچه که دولت عثمانی نتوانست به آن برسد.

البته ایران تنها کشوری نیست که مورد هجوم سریال واقع شده. بلکه یونان نیز از این سریال انتقاداتی کرده است. ترکیه در حال حاضر بر سر مسئله قبرس با یونان مشکل دارد. “حریم سلطان” توانست آرزوهای ترک ها در قبال یونان را نیز تحقق بخشد و حرص چند ساله خود را بر سر یونان خالی کند.

اعتراض ترک ها نسبت به سریال

به گزارش افکارنیوز، اعتراضاتی که نسبت به این سریال صورت گرفته تنها محدود به خارج از ترکیه نیست. با اینکه علاوه بر ایران، یونانی ها نیز انتقاداتی به آن داشته اند، خود مردم ترکیه نیز از این سریال چندان رضایت نداشتند. مردم ترکیه معتقد بودند ، سلطان این سریال به صورت شرم آوری به نمایش درآمده است.شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا میکند که بیش از ۷۰ هزار شکایت درباره این سریال دریافت کرده‌ است. گفته می شود رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد.

و اما ایرانی ها

با اینکه نوهین به ایران و ایران در این فیلم کاملا مشهود است، بسیاری از ایرانیان بی صبرانه داستان این سریال را دنبال میکنند. ناسیونالیسم های دو اتشه ایرانی نیز که کوروش و پادشاهان ایرانی را همواره افتحار ایران می دانند، در برابر این سریال سکوت کرده و در برابر خدشه وارد کردن به سلطان صفوی هیچ بیانیه ای صادر نکرده اند!

در حالی که خود مردم ترکیه که از خوشگذرانی سلطان عثمانی در سریال به سطوح آمده اند، ایرانی ها در برابر تخیلات این سریال، دنبال کردن آن را انتخاب کرده اند.

هرچند این سریال غیرواقعی است اما کارکرد رسانه ملی در برابر شبکه های فارسی زبان ماهواره ای به حدی ضعیف شده است که بسیاری از مردم سریال های دروغین ضدایرانی را به سریال های تلویزیون داخل ترجیح داده اند!

تک فارس

معرفی بهترین آنتی ویروس های جدید برای ویندوز
  1. فهرست کامل اسامی زیبای ایرانی پسر و دختر با معنی حرف الف
  2. زندگینامه شاعر بهانوری ابیوردی حجه الحق و شعری زیبا از او
  3. ریزش یک پارکینگ ۵ طبقه در شهر میامی آمریکا
  4. خواندنی های جدید درباره سریال آوای باران
  5. ایده های خلاقانه برای بسته بندی مواد غذایی
  6. عکس های دیدنی مرد باربی همراه با زن باربی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات