خوردن میوه در چه ساعاتی از روز مضر است

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

خوردن میوه در چه ساعاتی از روز مضر است

image خوردن میوه در چه ساعاتی از روز مضر است

▪ خوردن میوه قبل یا بعد از غذا ارزش غذایی آن را کاهش می دهد.

این نظریه ادعا می کند اگر درست قبل یا بعد از غذا میوه بخورید، مواد مغذی آن از بین می روند. این نظریه نیز به هیچ وجه درست نیست. وقتی شما یک وعده غذایی می خورید، معده به عنوان مخزن عمل می کند. معده فقط مقادیر کمی از غذا را در یک زمان آزاد می کند تا روده های شما بتوانند به راحتی آن را هضم کنند. همچنین، روده کوچک طوری طراحی شده که مواد مغذی را تا آنجا که ممکن است جذب کند. در واقع، بررسی ها نشان داده اند روده های شما توانایی جذب ۲ برابر بیشتر از مواد مغذی مصرفی یک فرد معمولی را در یک روز دارد.

پس نتیجه می گیریم دریافت مواد مغذی از میوه و بقیه وعده غذایی برای دستگاه گوارش شما آسان است، صرف نظر از اینکه میوه را با معده خالی بخورید یا با وعده غذایی.

▪ بعدازظهر بهترین زمان خوردن میوه است.

تکفارس آی آر

برخی منابع بیان می کنند خوردن میوه در بعدازظهر می تواند مزایای سلامتی بیشتری نسبت به خوردن میوه در صبح داشته باشد. برخی دیگر معتقدند بهترین زمان برای خوردن میوه صبح پس از خوردن یک لیوان آب است. اینها باورهایی نادرست اند؛ چراکه هیچ شواهد علمی ای مبنی بر اینکه خوردن میوه در صبح یا بعدازظهر تأثیرِ آن را بر سلامت فرد تغییر می دهد وجود ندارد.

نظریه پشت میوه خوردن در بعدازظهر بر این ایده استوار است که خوردن یک میان وعده پرقند در آن زمان می تواند سطح قند خون را افزایش دهد و دستگاه گوارش را بیدار کند. این در حالی است همه غذاهای حاوی کربوهیدرات سطح قند خون را افزایش می دهند و زمان روز در این زمینه خیلی تأثیرگذار نیست. دستگاه گوارش همیشه آماده است در هر زمان از روز فعالیت خود را آغاز کند.

هنگام انتخاب میان وعده به عنوان عصرانه، میوه گزینه ای عالی است. میوه ها سرشار از فیبر و کربوهیدرات های پیچیده اند. هضم این کربوهیدرات های پیچیده بیشتر از کربوهیدرات های ساده مانند نان سفید طول می کشد. این می تواند به سیری طولانی مدت فرد کمک کند و از خوردن میان وعده های ناسالم در طول روز جلوگیری کند. میوه ها طیف وسیعی از ویتامین ها، مواد معدنی و مزایای سلامتی را ارائه می دهند. مصرف میوه با چربی سالم یا پروتئین می تواند تعادل و انرژی پایدارتری را تأمین کند. به عنوان میان وعده ای سالم، می توانید از ترکیب میوه با یک مشت کوچک آجیل یا مقداری آووکادو لذت ببرید.

▪ قبل از خواب میوه نخورید.

به طور کلی، خوردن وعده غذایی کامل چند ساعت قبل از خواب ممکن است چرخه خواب فرد را مختل کند. با وجود این، در هنگام خوردن میان وعده در شب، میوه در مقایسه با سایر غذاها تأثیر کمتری در مختل کردن چرخه خواب دارد.

www.takfars.ir

به گفته بنیاد ملی خواب، خوردن برخی غذاها قبل از خواب ممکن است خواب را مختل کند. آنها توصیه می کنند از خوردن غذاهای حاوی قندهای فراوری شده درست قبل از خواب جلوگیری کنید؛ چراکه این غذاها ممکن است باعث افزایش و کاهش سریع سطح انرژی شوند. در این شرایط، خوردن میوه تازه ممکن است گزینه بهتری باشد.

جالب است بدانید این بنیاد خوردن برخی از میوه ها قبل از خواب را توصیه می کند؛ برای مثال، خوردن موز قبل از خواب باعث دریافت پتاسیم می شود؛ پتاسیم از گرفتگی شبانه پا جلوگیری می کند. به علاوه، خوردن میوه های سرشار از منیزیم مانند زردآلو قبل از خواب می تواند آرامش بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد.

▪ با معده خالی میوه بخورید.

برخی معتقدند خوردن میوه با معده خالی فواید بیشتری برای سلامتی دارد. این افراد ادعا می کنند خوردن میوه همراه با غذا هضم غذا را کند می کند. به این معنی که غذا به مدت طولانی در معده می ماند و ممکن است فاسد یا تخمیر شود. این نظریه می گوید ماندن غذا در معده باعث نفخ و ناراحتی گوارشی می شود.

ببینید، درست است که میوه به خاطر محتوای فیبرش هضم غذا را کند می کند، منتها این چیز بدی نیست. هضم کندتر به فرد کمک می کند مدت طولانی تری احساس سیری کند. حتی اگر میوه به مدت غیرمعمولی در معده بماند، به دلیل توانایی معده در جلوگیری از رشد بیش ازحد باکتری، فرصتی برای پوسیدگی نخواهد داشت. بیشتر میکروارگانیسم ها قادر به رشد در اسیدیته معده نیستند.

افرادی که مشکلات گوارشی دارند باید با پزشک یا متخصص تغذیه، درمورد نیازها و داروهای خاصی که ممکن است به روند هضم کمک کند صحبت کنند.

▪ دیابتی ها میوه را با فاصله نسبت به وعده های غذایی بخورند.

ادعای دیگر می گوید بهترین زمان خوردن میوه برای افراد دیابتی ۱ تا ۲ ساعت قبل یا بعد از غذاست. طبق این باور، خوردن میوه با غذا فرایند هضم را مختل می کند. ازاین رو، روی افراد مبتلا به دیابت تأثیر منفی دارد. اول اینکه هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن میوه جدا از وعده های غذایی باعث بهبود هضم می شود. در ثانی، برای افراد مبتلا به دیابت، خوردن میوه به تنهایی ممکن است باعث شود قندها سریع تر وارد جریان خون شوند. به این صورت، قند خون را بیشتر از هنگام خوردن میوه با غذاهای دیگر افزایش می دهد.

فرد مبتلا به دیابت، به جای خوردن میوه ها، به طور جداگانه می تواند میوه را با سایر غذاهای سرشار از پروتئین، فیبر یا چربی سالم بخورد. طبق تحقیقات انجام شده پروتئین، فیبر و چربی به معده کمک می کنند انتشار غذا در روده کوچک را کندتر کند. به این ترتیب، بدن مقدار کمی قند را در یک زمان جذب می کند، که این امر تأثیر آن را بر سطح قند خون محدود می کند. همچنین، تحقیقات نشان می دهد فیبر محلول ممکن است افزایش قند خون را کاهش دهد. در نتیجه، می تواند برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید باشد.

بهترین زمان مصرف میوه برای لاغری

تک فارس

از آنجا که میوه ها فیبر بالایی دارند، می توانند به فرد کمک کنند برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری کند. بر اساس تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۷، رژیم غذایی سرشار از فیبر به افراد کمک می کند کمتر غذا بخورند. از آنجا که دریافت کالری کمتر باعث کاهش وزن می شود، افرادی که قصد کاهش وزن دارند بهتر است میوه را قبل از غذا میل کنند.

خوردن میوه های مغذی و کم کالری قبل از غذا احساس سیری در فرد ایجاد می کند؛ بنابراین، پرخوری در طول یا بعد از غذا را کاهش می دهد. جایگزین کردن میان وعده های پرکالری با میوه، در هر زمان از روز، راهی عالی برای کاهش وزن است. به علاوه مصرف برخی میوه های لاغرکننده در کاهش وزن مؤثرتر است.

بهترین زمان برای خوردن میوه برای افراد دیابتی

هنگامی که فرد مبتلا به دیابت است، غذاهای حاوی کربوهیدرات ممکن است قند خون او را به شدت افزایش دهند. با گذشت زمان، جهش های مکرر ممکن است به عوارض سلامتی پایدار منجر شود. میوه ها حاوی کربوهیدرات اند و می توانند بر سطح قند خون تأثیر بگذارند.

در عین حال، میوه ها شاخص گلیسمی پایینی دارند. به این معنی که در مقایسه با سایر غذاها تأثیر کمتری بر سطح قند خون دارند. این تأثیر به خاطر محتوای فیبر آنهاست و همین باعث می شود میوه افراد دیابتی انتخاب مناسبی باشد. برای کاهش تأثیر میوه ها بر قند خون، افراد مبتلا به هر نوع دیابت می توانند میوه را با غذاهای دیگر بخورند.

افراد دیابتی ممکن است نیاز به پیگیری رژیم غذایی با گلیسمی پایین داشته باشند. برای اطمینان بیشتر با متخصص تغذیه یا مربی دیابت درمورد نیازهای کربوهیدرات خاص و نحوه ترکیب مناسب آنها در هنگام مدیریت هر نوع دیابت صحبت کنید.

بهترین زمان خوردن میوه در مبتلایان به دیابت بارداری

دیابت بارداری شرایطی است که زن در دوران بارداری مبتلا به دیابت شود. برای این زنان، تغییر هورمون ها در دوران بارداری باعث عدم تحمل کربوهیدرات می شود. برای خانم هایی که دیابت بارداری دارند، خوردن میوه همراه با وعده غذایی انتخاب خوبی است.

با وجود این، اگر در کنترل قند خون خود مشکل دارید، از مصرف میوه در صبح خودداری کنید. صبح زمانی است که هورمون های بارداری بیشترین میزان را دارند. پژوهش ها نشان داده است عدم تحمل کربوهیدرات در این هنگام در شدیدترین وضع خود قرار دارد.

T A K F A R S

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

کم کردن اشتها و میل به غذا خوردن با راه های ساده
  1. خطرات تکان دهنده خواب بیشتر از ۸ ساعت در شبانه روز

  2. آیا نوشیدن آب گرم مفید است یا مضر

  3. توت فرنگی برای سلامتی مفید است یا مضر

  4. رفتارها و کارهایی که برای سلامتی واقعا مضر هستند

  5. معرفی مقوی ترین صبحانه برای پرانرژی بودن در روز

  6. آیا واقعا حجامت برای سلامتی مفید است یا مضر بالاخره کشف شد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات