خوراکی های ممنوع بعد از انجام عمل بای پس معده چیست

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

خوراکی های ممنوع بعد از انجام عمل بای پس معده چیست

مگر هدف از جراحی بای پس معده، آن نبود که کمک کند بهتر غذا بخورید؟

کایل رز، مالک Bariatric Dietician Services به من اطمینان داد که همینطور است. دلیلش این است که این جراحی ساختار معده شما را بشدت تغییر می دهد. بنابراین حتی تحمل برخی مواد غذایی سالم نیز سخت تر است.

رز می گوید که لیست غذاهای ممنوعه در دراز مدت، برای همه یکسان نیست. در حالیکه برخی افراد ممکن است در هضم چیزی به ظاهر بی ضرری مانند هندوانه مشکلی نداشته باشند، اما بقیه ممکن است قادر به تحمل آن نباشند.

رز از مراجعینش می خواهد که به آرامی پیش بروند و بعد از جراحی، هر بار یک ماده غذایی را امتحان کنند تا متوجه محدودیت هایشان بشوند.

با اینحال برخی مواد غذایی وجود دارند که برای این بیماران، مشکل ایجاد میکنند. در اینجا ۹ ماده غذایی که بعد از جراحی کاهش وزن باید از آنها اجتناب کنید (یا با احتیاط مصرفشان کنید) را بیان می کنیم.

تکفارس آی آر

برای ۲ هفته اول بعد از عمل بای پس

از هر چیز جامدی اجتناب کنید.

رز می گوید معده شما بلافاصله بعد از عمل جراحی، فوق العاده آسیب پذیر است. بنابراین پزشکان توصیه میکنند که حداقل ۲ هفته (شاید هم ۳ هفته) یک رژیم غذایی کاملا مایع داشته باشید. این به معنای خوردن چیزهایی مانند شیک پروتئین، پنیر کاتیج کم چرب، پودینگ کم شکر، ماست ساده و غلات آبکی مانند کرم گندم که اجتناب از هر چیزی است که مجبورید بجوید.

رز می گوید: هدف شما در ابتدا آن است که به معده تان اجازه دهید استراحت کند. معده شما برای التیام یافتن و ساختن بافت اسکار به زمان نیاز دارد. مایعات بسرعت از سیستم گوارش شما عبور میکنند اما جامدات برای مدتی در معده شما باقی می مانند و میتوانند بخیه ها را قبل از آنکه فرصت التیام پیدا کنند، پاره نمایند. این به معنای یک سوراخ در معده شماست و هر چیزی که در آنجا وجود داشته، به جاهایی نشت میکند که هرگز قرار نبود آنجا باشد.

برای ۳ هفته بعد

www.takfars.ir

از نان، آجیل، میوه های فیبردار و سبزیجات اجتناب کنید

پس از مرحله رژیم غذایی مایع، وارد فاز غذاهای خمیر مانند می شوید مثلا ماهی تن، سالاد تخم مرغ، ماهی لایت، مرغ بدون چربی، توفو و سبزیجات و میوه های پخته شده یا کنسروی.

رز می گوید شما باید در این مرحله از هر چیز بیش از حد چسبنده، اجتناب کنید. چیزهایی مانند نان و کره آجیلی که یا در هنگام پایین رفتن چسبناک می شوند یا از اول چسبناک بوده، به معده شما خواهند چسبید و خوردن هر چیز دیگر را دشوار می سازند. غذاهای فیبری مانند آجیل و میوه ها و سبزیجات خام نیز مدت زیادی در معده شما باقی خواهند ماند، چون هضم آنها به زمان بیشتری نیاز دارد. از آنجا که معده شما در این مرحله، بسیار کوچک است (مرکز پزشکی سانفرانسیسکوی دانشگاه کالیفرنیا توصیه میکند که در هنگام امتحان کردن یک ماده غذایی جدید، هر ۲۰ دقیقه فقط ۲ لقمه بخورید) هر چیزی که مدت زیادی در معده تان بماند، جای چیزهای دیگری که ممکن است مغذی تر باشند را اشغال میکند.

برای دراز مدت

از مصرف پاپ کورن، آب (بلافاصله قبل وبعد از وعده های غذایی)، سبزیجات خام، میوه‌های با پوست و گوشتهای قرمز اجتناب کرده یا آنها را به حداقل برسانید.

رز می گوید در دراز مدت هیچ ماده غذایی واحدی وجود ندارد که هرکسی که تا بحال یک عمل جراحی کاهش وزن داشته، مجبور باشد از آن اجتناب کند، با اینحال او و سایر متخصصان چاقی توصیه میکنند از کربوهیدراتهای تصفیه شده و هر چیزی که سرشار از قند یا چربیهای ناسالم است، اجتناب نمایید.

اما مواد غذایی وجود دارند که میتوانند باعث بروز مشکل برای برخی بیماران شوند. چیزهایی مانند پاپ کورن و نان میتوانند در معده شما (که هنوز کوچکتر از سایز قبل از جراحی اش است) باز شوند و باعث شوند سریعتر احساس سیری کنید. برای اجتناب از این مسئله، رز توصیه میکند که آن چیزها را در آخر بخورید. او می گوید: اول مقداری هویج و پنیر رشته ای بخورید و سپس اگر واقعا کلوچه، پاپ کورن یا چیزی شبیه آنها را میخواهید، آن را در آخر بخورید.

گوشتهای قرمز، گوشتهای کم چرب تری مانند مرغ یا بوقلمون که بیش از حد پخته شده باشند و سبزیجات و میوه های فیبری، بسختی هضم می شوند ــ حتی در معده ای که هرگز جراحی انجام نداده است. بنابراین آنها نیز مانند پاپ کورن به شما حس پری شدیدی می دهند و اگر بیش از حد از آنها پخته باشید، میتوانند باعث تهوع شوند.

در حالیکه که یک ماده غذایی نیست اما رز توصیه میکند که ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از وعده غذایی از مصرف هر نوع مایع اجتناب کنید، حتی آب. نوشیدن قبل از یک وعده غذایی می تواند باعث شود بیش از حد احساس سیری کنید و در واقع نتوانید چیزی بخورید و نوشیدن مایع بلافاصله اندکی پس از صرف غذا می تواند عواقب بدی داشته باشد. فشار ناشی از مایع می تواند مانند یک موج، غذا را بگیرد و آن را به بیرون معده و به داخل روده کوچک براند، قبل از آنکه آماده جذب شدن باشد. همچنین می تواند باعث شود معده شما بمرور زمان، کش بیاید.

تک فارس

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

واقعا ازچاق بودن خسته ام و می خواهم لاغر شوم
  1. بهترین صبحانه های لاغر کننده
  2. معرفی کربوهیدرات هایی که خوردن آنها شما را چاق نمیکند
  3. چرا اینقدر روی خوردن ماهی تاکید میکنند
  4. خطرات تکان دهنده نگرانی و استرس بیش از حد روی بدن
  5. معرفی خوراکی های طبیعی و بدون خطر به جای قرص مسکن
  6. چرا صبح ها همیشه با سردرد از خواب بیدار میشوم

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات