image خوراکیهای مفید فقط برای سلامت خانم ها

آب زغال اخته

در بسیاری موارد، درمان های طبیعی واقعاً مفید واقع می شوند. یکی از این موارد، مصرف آب زغال اخته و عصاره آن برای مبارزه با عفونت های ادراری در زنان است. آنتی اکسیدان «پرو آنتوسیانین» قهرمان اصلی این مبارزه است. این آنتی اکسیدان از چسبیدن باکتری ها به دیواره مثانه جایی که میتوانند در آن تکثیر شوند و عفونت را تشدید کنند جلوگیری میکند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی های رسیده، آبدار و قرمز را به راحتی می شود دوست داشت. اینکه مطالعات نشان داده اند مواد غذایی غنی از«لیکوپین» مثل گوجه فرنگی، میتوانند در جلوگیری از بیماری هایی مثل سرطان سینه و رحم نقش داشته باشند، صرفاً تأکید بیشتری بر مزیت های استفاده از این ماده غذایی است. گوجه فرنگی برای سلامت قلب نیز مفید است. محققان در «بوستون» پس از مطالعه روی ۴۰ هزار زن به این نتیجه رسیدند که لیکوپین یا دیگر فیتوکمیکال ها در تولیدات حاوی گوجه فرنگی، میتوانند از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کنند.

دانه کتان

یکی از مواد خوراکی عالی دارای اسیدهای چرب امگا۳، فیبر و ترکیبات ضد بیماری به نام « لیگنان » ها که دانشمندان آن ها را به طور خاص برای زنان مفید می دانند، کتان است. بر اساس تحقیقات « کلینیک مایو » ی ایالت « مینه سوتا » ی آمریکا، ۴۰ گرم دانه کتان، گرگرفتگی زنانه را کاهش می دهد و نیز از میزان LDL یا کلسترول «بد» و تری گلیسیریدها می کاهد ( مطالعه ای که در چین انجام شد نشان داد تأثیرات کاهندگی کلسترول دانه کتان، در زنان بیشتر از مردان است ).

دانه های قهوه ای یا طلایی کتان میتوانند در مبارزه با سرطان سینه نیز نقش داشته باشند. با این حال زنان باردار یا شیرده باید در مصرف این ماده احتیاط کنند.

کلم

کلم یکی از سبزیجات ارزشمندی است که منبع سرشاری از انواع مواد مفید برای سلامت، به طور کلی و برای سلامت زنان به طور خاص است. آنتی اکسیدان های «لوتئین» و «زیزانتین» کلم، از چشم محافظت میکنند. به این خاصیت کلم باید دارابودن ویتامین C مورد نیاز روزانه و مقداری کلسیم را هم اضافه کرد، اما چیزی که این ماده غذایی را بویژه برای زنان مفید می سازد، ویتامین K، استخوان ساز قوی آن است. محققان ثابت کرده اند زنانی که رژیم غذایی غنی از ویتامین K دارند، کمتر به شکستگی لگن دچار می شوند. بدن برای جلوگیری از پوکی استخوان که در زنان چهاربرابر بیشتر از مردان اتفاق می افتد به این ویتامین نیاز دارد.

ماهی آزاد

اسید چرب امگا ۳ موجود در ماهی سالمون برای همه مفید است، اما برای زنان فواید خاصی دارد. تحقیقات نشان داده اند ماهی های چرب و روغنی مثل «ماهی آزاد» برای زنان باردار و برای رشد مغز و دستگاه عصبی جنین، ضروری هستند. اگر در دهه چهارم به بعد زندگی تان هستید، به خاطر داشته باشید که بیماری های قلبی، همچنان اولین عامل مرگ و میر در میان زنان هستند. زمانی که سطح هورمون زنانه « استروژن » که نقش حفاظتی برای قلب دارد، پایین می آید خوردن ماهی های چرب به سلامت نگه داشتن قلب کمک میکند.

ماست یونانی

ماست یونانی غلیظ و خامه ای، دو برابر دیگر انواع ماست ها، پروتئین و یک دوم آن ها قند دارد. پایین بودن میزان کربوهیدرات باعث می شود قند خون ثابت باقی بماند. اما میزان بالای پروتئین، فایده اصلی این ماست، بخصوص برای زنانی است که کمتر به فکر میزان پروتئین مصرفی شان هستند. تحقیقات نشان داده اند مصرف بیشتر پروتئین به زنان در کاهش وزن، حفظ ماهیچه ها و روند پیری سالم تر کمک میکند. «مؤسسه طب» آمریکا مصرف ۶۸ گرم پروتئین را برای زنی با وزن تقریبی ۷۰ کیلوگرم ضروری می داند.

گردو

ته بندی با یک مشت گردو می تواند هم با رشد سرطان سینه و هم با پوکی استخوان مقابله کند. به نظر می رسد این به دلیل آنتی اکسیدان «فیتو استرول» موجود در گردو باشد که از مبارزان سرطان نام گرفته است. این خواص گردو می تواند به دلیل امگا۳ موجود در آن نیز باشد. مطالعات نشان داده اند رژیم های غذایی غنی از این ماده غذایی و بر پایه اسیدهای امگا۳ استخوان ها را قوی و سالم نگه می دارد.

تک فارس » پزشکی سلامتی » خوراکیهای مفید فقط برای سلامت خانم ها