خواندنی های جالب در مورد سریال قلب یخی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

خواندنی های جالب در مورد سریال قلب یخی

image خواندنی های جالب در مورد سریال قلب یخی

ورود سریال قلب یخی به بدعت‌گذار دوره‌ای جدید در صنعت شبکه نمایش خانگی در ایران بود. اوایل مرداد ۸۹ که اولین فصل از این سریال در تیراژ یک میلیون نسخه وارد شبکه نمایش خانگی شد همزمان پوسترهای این سریال هم به در و دیوار شهر مردم را برای دیدن این سریال ترغیب کرد. سریالی که یکی از برگ‌های برنده‌اش حضور ستاره‌های سینمایی در آن بود. دیدن پوسترها این را القا می‌کرد که این فیلم هم مثل فیلم‌های دیگر است. می‌خرند، کنار خانواده می‌بینند و تمام می‌شود. کمتر کسی تصور می‌کرد که این «فیلم» یک سریال جذاب است که آنها را مجبور می‌کند برای اینکه بفهمند آخر داستان چه می‌شود هر هفته پول بپردازند و قسمت‌های بعدی را بخرند. هر چه که بود این سریال توانست بین مردم جا باز کند.

فصل‌های بعدی سریال که آمد با تغییراتی همراه بود. خبرهایی درباره ورشکستگی مالی تهیه کننده و تغییر کارگردان و نویسنده ماجراهایی بود که همراه سریال تا امسال کشیده شد. حتی بسیاری معتقدند اینکه مهران مدیری هم تصمیم گرفت سریالی برای شبکه نمایش خانگی بسازد هم به خاطر استقبال خوب مردم از قسمت‌های ابتدایی قلب یخی بوده. این گزارش به بررسی علل ادامه قلب یخی بعد از این‌همه حاشیه می‌پردازد. حاشیه‌های تغییر کارگردان، حضور این‌همه ستاره در سریال و ورشکستگی مالی تهیه کننده…

وقتی قلب یخی وارد بازار شد که سریال‌‌های آنور آبی توانسته بودند در شبکه نمایش خانگی جولان دهند و بین مردم جا باز کنند. سریال‌‌هایی چون لاست، فرار از زندان، فرندز و چند نمونه دیگر. اینها سریال‌‌هایی بودند که به زعم بسیاری، قلب یخی هم به تقلید از همان‌ها شکل گرفت.

اینکه سریالی فصل‌بندی شده باشد و هر فصلش چند قسمت باشد، اتفاقی نبود که در ایران معمول باشد. هر چه که بود این سریال با همان شیوه‌ها ساخته شد و اتفاقا در پخش اولش هم مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

تکفارس آی آر

ماجرا از کجا شروع شد؟

ماجرا برمی‌گردد به شش سال قبل، زمانی که «محمدحسین لطیفی» تصمیم می‌گیرد سریالی به نام «بار دیگر مادرم» را بسازد. در همان زمان ایده اولیه قلب یخی به ذهن حامد عنقا می‌رسد و آن را با لطیفی در میان می‌گذارد. اما در آن زمان، ساخت آن سریال کار سنگینی بوده و قضیه دست نخورده می‌ماند تا اینکه تصویر دنیای هنر به لطیفی پیشنهاد ساخت اولین سریال خصوصی را می‌دهد. سریالی برای شبکه نمایش خانگی. همین دعوت باعث می‌شود آن ایده مسکوت مانده دوباره رو بیاید و دوباره حرف بزنند.

ایده با کمک خود نویسنده(عنقا) و لطیفی و سیدکمال طباطبایی (تهیه‌کننده) پرداخته می‌شود و ایده‌های جدید به کار اضافه می‌شود. در ابتدا قرار بود این سریال در سه فصل ۱۲ قسمتی تمام شود. اما فصل اولش ۱۱ قسمت بود که مدت زمان دو قسمت اول آن ۲۰-۲۵ دقیقه بودند. فصل دوم در ۱۶ قسمت و قرار است فصل سوم در ۳۰ قسمت توزیع شود. گرچه خود نویسنده هم در همان ابتدای کار گفته بود که این سریال تا ۹۶ قسمت هم جا دارد!

روایت‌های مختلف

در قلب یخی چند داستان موازی جلو می‌رود؛ فرهاد(حمید فرخ نژاد) و ویدا(نسرین مقانلو) یک قصه دارند. فرهاد مشکوک‌ترین آدم سریال است و ویدا هم مدیر مزون لباس بوده و دختران زیادی زیر دست او کار می‌کنند. قصه دیگری که در کنار این قصه روایت می‌شود ماجرای چیستا(الناز شاکردوست) است که در مزون ویدا کار می‌کند و فرهاد(حمید گودرزی) که نوازنده گیتار است عاشق او شده. زوج حامد(حسین یاری) و شیوا(مهراوه شریفی‌نیا) هم خط سوم سریال را روایت می‌کنند.

www.takfars.ir

این داستان‌ها همچنان ادامه دارند و هنوز تمام نشده‌اند. قلب یخی تنها سریالی است که از اکثر ستاره‌های سینمایی در آن دعوت شده. از مهران مدیری و الناز شاکردوست گرفته تا حمید فرخ نژاد و رضا عطاران!

تمام حاشیه ها

یکی از حاشیه‌های سریال قلب یخی این بود که نویسنده و ایده پرداز کار یعنی حامد عنقا از ادامه سریال انصراف داد. در کنار او هم محمدحسین لطیفی از کار انصرف داد. حتی یکی دیگر از حاشیه‌ها هم وقفه‌ای بود که در عرضه دو فصل ایجاد می‌شد. در ارائه هر فصل، ۷ ماه فاصله وجود داشت که در میان تمام این فاصله‌ها حرف و حدیث‌هایی هم در رابطه با توقف کار پیش آمد. حتی بین یک قسمت تا قسمت بعد هم فاصله‌ها گاهی آنقدر می‌شد که صدای اعتراض مردم را هم در می‌آورد.

قاچاق، تاخیر در پخش، ورشکستگی مالی و بسیاری از مشکلات دیگر سر راه این سریال وجود داشت ولی این سریال همچنان ادامه پیدا کرد و در واقع انگار که سازندگانش کفش آهنین پوشیده باشند، در حال پیش رفتن هستند.

حامد عنقا، نویسنده دو فصل قبل این سریال در گفت‌وگو با تهران امروز گفت: «اینکه چرا قلب یخی هنوز ادامه پیدا کرده به این دلیل است که این سریال با سریال‌های دیگر تفاوت دارد. البته من چون از این سریال بیرون رفته‌ام فقط می‌توانم درباره دو فصل قبل صحبت کنم. هدف‌گذاری دو فصل قبل «کسب درآمد» به «هر قیمتی» نبود. روی «به هر قیمتی» تاکید می‌کنم. درست است که برای هر کاری به هر حال مسائل مالی هم اهمیت دارد ولی برای ما هدفمان این بود که مردم فضای دیگری را هم در سریال تجربه کنند. یکسری اهداف عقیدتی فکری داشتیم. اگر آن بلاهایی که گفتید سرش نیامده بود و پایداری کسی مثل آقای طباطبایی نبود ما به‌رغم همه مشکلات، اعم از قاچاق و گرفت و گیرهای وزارت ارشاد دچار افت شدید می‌شدیم. ما در میان کار حتی کم لطفی‌های مالی هم داشتیم ولی چون از هدفمان مطمئن بودیم ادامه دادیم. آن زمانی که آنقدر درباره قهوه تلخ حرف زده می‌شد و آنقدر به آن می‌بالیدند و برایشان مهم بود، همان زمان قلب یخی برایشان خار در چشم بود. حتی وقتی «ساخت ایران» ساخته شد و با آن فجاعت به پایان رسید و آقای رجبی فروتن درباره‌اش حرف می‌زد و این‌همه از آن حمایت می‌کرد باز هم دیدیم که چه پایانی داشت. حتی قهوه تلخ هم پایان خوشی نداشت و کارکنانش ماه‌ها دستمزد نگرفتند.

در همه این احوال باز این قلب یخی بود که داشت به کارش ادامه می‌داد. به نظر من تفاوت طباطبایی با دیگر تهیه‌کنندگان این است که کار می‌کند آن‌هم فقط به خاطر کار، نه به خاطر حاشیه‌هایش و نه معروف شدن. امروز، پرسودترین برند در میان سریال‌های نمایش خانگی، قلب یخی است. آنقدر که طبق اطلاعات من، فقط هزینه تبلیغات بیلبوردهای شهری‌اش نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. به نظر من همینکه توانسته این چارت را حفظ کند نشان دهنده این است که از نظر اقتصادی خوب پیش رفته.» او همچنین درباره علت کناره گیری‌اش گفته بود: «این توقف‌ها بین قسمت‌های فصل دوم واقعا ارتباط زیادی به وزارت ارشاد ندارد. اتفاق پخش غلط و فاجعه بار قلب یخی یک یا دو بار آن به وزارت ارشاد مربوط است مابقی به خاطر بی سیاستی‌هاست.

پخش فصل دوم سریال تازه شروع شده بود که من مصاحبه‌هایی انجام دادم و عنوان کردم هیچ انگیزه‌ای برای ادامه کار و نوشتن فصل سوم ندارم. آنقدر آزار و اذیت فکری و مشکلات در این مجموعه به من فشار آورد که واقعا دیگر دوست نداشتم ادامه دهم. اگر فصل سوم را هم تا جایی نشستیم و صحبت کردیم حتی سیناپس نوشتم، فقط و فقط به حرمت کمال طباطبایی تهیه کننده کار بود.»

در این میان سید کمال طباطبایی، تهیه کننده کار هم درباره ماجرای ورشکستگی مالی گفت: «بخش خصوصی سریال‌سازی در ایران شکننده است. کمپانی‌های بزرگ مسئول این کار نیستند و ما به بازگشت سرمایه وابسته هستیم. با این وجود سعی کردیم چیزی در «قلب یخی» کم نگذاریم. ما در بخش خصوصی ساخت سریال و توزیع آن در شبکه نمایش خانگی جدید و نو بودیم. به همین دلیل معایب و مسائلی در کار ما وجود داشت که پنهان بود و به مرور زمان مشخص می‌شد. کم و کاستی‌هایی مثل قاچاق و کپی غیرمجاز و از همه مهمتر پخش توسط پخش خصوصی از مسائلی بودند که در «قلب یخی» آسیب‌شناسی شده» با تمام این حرفها باز هم این سریال در حال فروش است. گرچه بسیاری از مردم نسبت به این سریال خوش بینی‌شان را از دست داده‌اند و کج‌دار به سمت خریدش می‌روند!

یک عالمه پیامک طنز و بامزه بهمن
  1. تصویری زیبا از شفق قطبی در شمال نروژ
  2. چطور اندازه فونت را در گوشی های ایفون تغییر دهیم
  3. لیست کامل کدهای پیشواز ایرانسل برای ماه محرم آبان
  4. عکس و مقاله تاریخچه صندوقچه بولاکی گیلان
  5. سوژه های بامزه برای عکاسی و لبخند زدن
  6. معرفی زیباترین مکان ها در شمال کشور ایران

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات