جملات منفی که هرگز نباید به کودک خود بگویید

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

جملات منفی که هرگز نباید به کودک خود بگویید

image جملات منفی که هرگز نباید به کودک خود بگویید

همین حالا گریه‌ات را تمام کن

شما باید به کودکتان گریه کردن یا ابراز احساست را یاد
دهید. اگر او اکنون ناراحتی یا عصبانیت خود را پنهان کند، در آینده نیز فردی درونگرا و گوشه گیر خواهد شد. کودکان باید یاد بگیرند که نشان دادن شادی، غم، عصبانیت… اشتباه نیست. همانطور که شما به بزرگ‌تر‌ها نمی‌گویید: گریه نکن برای کودکتان نیز نباید این جمله را بیان کنید.

من برای تو همه کار کرده‌ام

هنگامی که با فرزندتان بحث می‌کنید، از گفتن این جمله که شما هر کاری برای او کرده‌اید، به شدت بپرهیزید. فرزند شما با شنیدن این جمله پیش خودش فکر می‌کند که اگر پدر و مادرم برای من همه کار کرده اند، پس من چرا باید از دست آن‌ها عصبانی باشم؟ حتما مشکل از من است. در این شرایط او دیگر ناراحتی، عصبانیت، دردودل هایش و حتی اشتباهاتش را نیز برای شما بازگو نمی‌کند.

تکفارس آی آر

تو این بار موفق شدی، اما چرا همیشه نمی‌توانی؟

جمله اول شما، جمله‌ای مثبت و تحسین برانگیز است، اما همین که بعد از آن از کلمه اما استفاده می‌کنید، تمام تاثیر مثبت آن را خنثی کرده اید. در واقع شما در جمله دوم گله و شکایت خود را بروز می‌دهید و همین جمله است که تاثیر منفی خود را بر کودکان تان می‌گذارد و باعث کاهش اعتماد به نفس او می‌شود.

تو مرا عصبانی می‌کنی

یکی از مهمترین وظایف والدین صبوری است. کودکان ممکن است کارهای زیادی کنند که موجب ناراحتی شما شوند، اما این شمایید که باید آرامش تان را حفظ کنید. شما الگوی کودکان تان هستید، یا به بیان دیگر او شما را مبنایی برای رفتارهای آینده اش قرار می‌دهد، بنابراین خونسردی خود را حفظ کنید تا بعد‌ها که کمی آرام‌تر شدید، از رفتاری که با فرزندتان کرده اید، پشیمانی به سراغ تان نیاید.

آن را نخور، چاق می‌شوی

www.takfars.ir

زمانی که می‌خواهید به کودکتان یاد دهید که غذاهای سالم مصرف کند، بهتر است که به جای چاق شدن، به دلیل دیگری برای منع او از غذا اشاره کنید. به عنوان مثال از فواید و طعم خوب غذاهای سالم صحبت کنید. تمرکز روی وزن کودک تن‌ها نگرانی او را بیشتر می‌کند و موجب عدماعتماد به نفس اش می‌شود.

آرام باش

خب اگر کودکتان روش آرام کردن خودش را بلد بود که حتما این کار و انجام می‌داد. پس به جای اینکه این جمله را هر دفعه با صدای بلندتر تکرار کنید، به فکر راهی برای آرام کردن او باشید.

این مشکل آنقدر‌ها که تو فکر می‌کنی، بزرگ نیست

شاید مشکل فرزندتان برای شما کوچک و بی اهمیت باشد، اما دلیلی ندارد که برای کودکتان هم بی ارزش باشد؛ بنابراین شما نباید او را به خاطر ناراحتی هایش سرزنش کنید. این راه هیچ کمکی به او نمی‌کند. پس بهتر است که به جای به زیر سوال بردن مشکل اش، به دنبال راهی برای کم کردن دل نگرانی‌های او باشید.

خیلی تنبلی

کودکان به هیچ وجه تنبل نیستند بلکه آن‌ها چگونگی انجام آنچه از آن‌ها می‌خواهید را به درستی نمی‌دانند. اگر شما به فرزندتان بگویید که تو تنبلی، در واقع اعتماد به نفس اش را از او گرفته اید. آیا خود شما هم اگر انگیزه‌ای برای کاری نداشته باشید، قدمی بر می‌دارید؟

مثل بچه‌ها رفتار نکن

شما نباید از فرزندتان انتظار داشته باشید که مانند بزرگ تر‌ها رفتار کند، در غیر این صورت که نام کودک را بر او نمی‌گذاشتند. اگر کودکتان رفتاری بچه گانه و دور از انتظار از خود نشان داد، به شرایط اطراف او نگاه کنید و علت را دریابید. به جای سرزنش کردن او، به احساسات اش گوش دهید.

یک چیز را چند بار باید تکرار کنم؟

تک فارس

اگر به این مرحله رسیده اید که باید یک حرف را ۱۰۰ بار برای فرزندتان تکرار کنید، آخرش هم هیچ نتیجه‌ای نگرفته اید، بهتر است که در مورد شیوه رفتار با فرزندتان تجدید نظر کنید. غر زدن هیچ جواب مثبتی نمی‌دهد؛ بنابراین به جای تکرار یک جمله، سعی کنید با سوالات دیگر ریشه حرف گوش نکردن کودکتان را بیابید.

مرا ناامید کردی

این جمله را معمولا والدین هنگام ناراحتی کودکان می‌زنند که نه تن‌ها فایده‌ای ندارد بلکه درد و ناراحتی کودک را نیز بیشتر می‌کند. او به این دلیل که شما را نیز از خودش ناامید کرده، غصه بیشتری می‌خورد، بنابراین بدون توجه به خودتان، بهتر است که به فکر علت و برطرف کردن ناراحتی او باشید.

من از این رفتارت متنفرم

با گفتن این جمله، آنچه کودک شما می‌شوند، کلمه متنفرم است. در واقع زمانی که این کلمه از دهان شما به گوشش می‌رسد، او تمام کلمات قبل او را نشنیده می‌گیرد و تن‌ها به حس تنفری که شما نسبت به او دارید می‌اندیشد که تاثیر بدی بر روحیه اش خواهد گذاشت؛ بنابراین هنگام حرف زدن، مراقب کلماتی که به زبان می‌آورید باشید.

این کار را نکن

متاسفانه این جمله‌ای است که به تکرار از زبان والدین شنیده می‌شود که هیچ تاثیر مثبتی نیز ندارد. به جای بیان این جمله، بهتر است که راه درست را نشان فرزندتان دهید. به عنوان مثال اگر که او خواهر کوچک ترش را زد، دست او را بگیرید و بر سر خواهرش بکشید و به او بگویید که با دست کارهای قشنگ تری هم می‌تواند انجام داد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

شب امتحان چه کنیم درس را خوب حفظ شویم
  1. خیلی حساس و زودرنج هستم چطو خودم را قوی کنم
  2. خواب زود شبانه چه تاثیری بر سلامت و رشد کودک دارد
  3. وقتی بچه های کوچک خیلی محتاج توجه باشند چه کنیم
  4. چطور خلاقانه فکر کنم
  5. چطور آدم با اخلاقی باشیم
  6. رابطه عمودی و افقی چیست و نکات مهم درباره رابطه

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب