توصیه های علمی برای بدنسازی با داشتن دیسک کمر

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

توصیه های علمی برای بدنسازی با داشتن دیسک کمر

image توصیه های علمی برای بدنسازی با داشتن دیسک کمر

چند توصیه برای ورزش با دیسک کمر

▪ انعطاف پذیر و قوی کردن بدن

اولین کاری که می توانید برای تقویت کمر و سایر مفاصل تان انجام دهید این است که به برنامه ی ورزشی تان، سه روز در هفته تمرینات قدرتی سراسر بدن را اضافه کنید و ضمناً هر روز هم روی انعطاف پذیری بدن تان کار کنید. با داشتن عضلات و مفاصل قوی و متعادل، از میزان احتمال آسیب به بدن تان کم شده و می توانید با ریسک و درد کمتری در آینده ورزش کنید. شما مجبور نیستید وزنه های سنگین بلند کنید تا قوی شوید.

▪ انجام تمرینات با شدت پایین

تکفارس آی آر

وقتی برای مسابقات دو آماده می شوید به احتمال زیاد تنها روی دویدن تمرکز می کنید. اما جایگزین کردن چند تمرین دو با تمرینات متقاطع یا تمرینات با شدت پایین می تواند سطح فیتنس تان را بالا برده و از فشار وارد بر کمرتان بکاهد و ریکاوری تان را بهتر کند. فعالیت هایی چون استفاده از الپتیکال، بالا رفتن از پله ها، دوچرخه سواری و شنا، تمرینات متقاطعی هستند که برای تان سودمندند. شما می توانید دوهای آسان یا متوسط را با اینتروال های تقویت کننده ی فیتنس با کمک الپتیکال یا دوچرخه، جایگزین کنید.

▪ دویدن

دویدن، یک فعالیت با تاثیر بالاست که فشار عمودی بر ستون فقرات وارد می کند. یک راه دیگر که به شما کمک می کند بدون درد بدوید این است که از دویدن روی سطوح سخت مانند خیابان هایی که سطوح ناهموار زیادی دارند یا پیاده روهای سنگفرش شده اجتناب کنید. مثلًا وقتی در یک مسیر منتهی به کوهستان می دوید، هر قدم متفاوت خواهد بود که باعث می شود به بخش های مختلف بدن تان، آسیب وارد شود. هر چه سطح زیر پای تان صاف تر و هموارتر باشد، فشار کمتری به بدن تان وارد خواهد شد.

▪ قوی کردن عضلات شکم

وقتی عضلات شکم ضعیف هستند، عضلات پشت مجبورند سخت تر کار کنند که به مرور زمان می تواند موجب فتق دیسک کمر شود. اگر عضلات شکم تان را قوی نگه دارید، از فشار وارد بر کمر هنگام دویدن کاسته خواهد شد.

www.takfars.ir

▪ راه رفتن در آب

اگر هرنی دیسک تان باعث می شود هنگام دویدن روی زمین، درد زیادی داشته باشید، راه رفتن در آب را امتحان کنید تا بدن تان تقویت شود. سعی کنید وضعیت دو را در آب، با حرکات پاها و بازوها تقلید کنید. با بدن تان به آب فشار وارد کنید تا مقاومت ایجاد شود. راه رفتن در آب یک راه بسیار عالی است که فواید دویدن را بدون تاثیر زمین بر بدن، نصیب تان می کند.

حرکات مفید برای کمر در بدنسازی

همانطور که میدانید دیسک کمر واقعا عذاب آور است و معمولا کسی که دیسک کمر میگیرند نمیتوانند حرکات های بدنسازی را انجام دهند اما برخی از حرکت ها در بدنسازی هستند که به شما در داشتن کمری سالم و ایده ال کمک میکند مانند : پرس سینه ، اسکوات زدن ، بارفیکس و …

▪ تمرین پل زدن از پهلو

در این حرکت باید حواس شما به کمرتان باشد تا کمرتان نچرخد . به پهلو دراز بکشید و خودتان را با یکی از ارنج های دستان نگه دارید سپس برای اینکه تعادل خود را حفظ کنید پاهای خود را روی هم قرار دهید به طوری که تکان نخورند .

▪ تمرین پل زدن از پشت

روی زمین دراز بکشید، زانوها را خم کرده و کف پاها را روی زمین بگذارید. عضلات شکم و باسن را منقبض کرده و باسن و پایین کمر را از زمین بلند کنید. سپس به آرامی پایین بیاورید. این حرکت را ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید، برای چالش بیشتر می توانید یکی از پاها را در هوا نگه دارید. این حرکتی است که ستون فقرات و بالا تنه را تقویت کرده و در تمام فعالیت ها از جمله دویدن، قوی تر خواهید بود.

▪ تمرین حمل بار با وزن متعادل

حمل بار سبب می شود تا عضلات مرکزی کمر از کار بیفتند و همچنین استقامت این عضلات در هنگام کشیدن بار افزایش میابد . برای اجرای این حرکت باید دوبار سنگین را در دو دست خود نگه دارید و مسافت طولانی را پیاده روی کنید .

تک فارس

تمرین استیرپات

▪ برای انجام این ورزش می توانید با توپ کرانچ شروع کنید که سبب تحریک ستون فقرات شما می شود و آسیبی به عضلات کمر شما وارد نمی کند. برای انجام این حرکت ارنج و ساعد خودتان را مانند حالت شنا روی توپ قرار دهید . توپ را بصورت حرکت دایره ای بچرخانید به نحوی که عضلات بدن شما تکان نخورد .

▪ تمرین دراز نشست با شیوه مک گیل

به جای ورزش کرانچ شکم ، دراز نشست مک گیل را انجام دهید که سبب می شود عضلات شکم بدون آُیب به ستون فقرات حرکت نمایند . برای اجرای این ورزش باید به پشت دراز بکشید و دستان خود را زیر کمرتان قرار دهید سپس یکی از زانوهاتون را خم کنید و دیگری را دراز نمایید سپس به آرامی شانه ها را بلند کنید . توجه داشته باشید که مشانه هایتان را به حالت گرد در نیاورید.

خودداری کردن از بعضی حرکات در زمان دیسک کمر برای بهبود سریعتر

▪ حرکت کرانچ شکمی با دستگاه

با انجام این حرکت کمر شما وارد پیچ خمی می شود که اگر این فشار زیاد باشد در طولانی مدت دچار مشکلاتی همچون دیسک کمر می شوید .

▪ حرکت پرس پا

پرس پا، دستگاهی است که به وزنه هایی متصل بوده و ورزشکار، به صورت دراز کشیده، به وزنه ها به طرف بالا یا به طرف بیرون فشار وارد می کند. پرس پا نه تنها اوضاع را بدتر می کند، بلکه می تواند موجب بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر شود. به طور کلی، اسکوات با رِنج متوسط که باسن تان فقط تا بالای زانوها پایین می آید، برای پاها بهتر است، اما تا زمانی که کمرتان قوی نشده، از انجام اسکوات های عمیق و نزدیک به سطح زمین پرهیز کنید.

▪ ددلیفت

T A K F A R S

اگر یک کراس فیتر هستید احتمالاً از این توصیه، عصبانی و برآشفته خواهید شد، اما بهتر است آن را جدی بگیرید. یکی از رایج ترین مشکلات حرکتی این است که هنگام خم شدن به جلو یا بلند کردن یک وسیله، اجازه دهید پایین کمرتان، به بیرون انحنا پیدا کند. ددلیفت نیاز به یک مکانیسم کامل دارد، که حتی اگر درست هم اجرا شود، فشار زیادی به دیسک وارد خواهد کرد.

▪ حرکت کرانچ با توپ

این حرکت فقط برای کمر می باشد و بهتر است کسانی که دیسک کمر دارند این حرکت را اصلا انجام ندهند .

چرخش نیم تنه با دستگاه : چرخش به پهلو باعث می شود که لایه بیرونی دیسک فرسوده گردد و سبب شود ماده ژل مانند درون دیسک نخاع شود و دچار مشکلاتی مانند دیسک کمر می شوید .

▪ حرکت دراز نشست

در حرکت دراز نشست هنگامی که از حالت خوابیده به پشت به طور ناگهانی بلند می شوید، ستون فقرات فشار زیادی را متحمل می شود، خصوصاً اگر عضلان این ناحیه ضعیق نیز باشند، بنابراین بهتر است به جای حرکت دراز نشست از حرکات پلانک استفاده کنید تا ضمن قوی کردن شکم، عضلات کمر و پشت را نیز قوی کنید.

▪ حرکت تمرینات چرخشی

فتق دیسک معمولاً در پایین کمر روی می دهد یا در بخش پایینی ستون فقرات درست بالای لگن، به همین علت، حرکت های چرخشی نه تنها دیسک شما را تشدید می کنند بلکه ممکن است خودشان باعث دیسک باشند. ورزش هایی که لازم است در آنها کمر خود را بچرخانید، مانند تمرینات شکم با توپ طبی یا کتل بل و یا حتی برخی از حرکات یوگا، می توانند برای هرنی دیسک، بسیار مضر باشند.

▪ حرکت دستگاه داخل ران (Hip Abductor)

این دستگاه می تواند هنگام فشردن وزنه ها به هم یا دور کردن شان از هم، به ستون فقرات شما فشار وارد کند. اگر می خواهید روی پاهای تان کار کنید، خیلی بهتر است از از الیپتیکال، دوچرخه ی ثابت و یا تردمیل استفاده کنید.

تک فارس www.takfars.ir

استفاده صحیح از کمربند بدنسازی استاندارد

کمربند بدنسازی مانند یک دیوار است که عضلات شکم می توانند بر آن تکیه بکنند. افزایش فشار همراه با کاهش فضا یعنی افزایش فشار از جلو بر روی ستون فقرات است که این امر موجب حفظ ثبات آن می گردد. این کار موجب می گردد که تنه شما محکم تر بشود و انتقال نیرو بهتر از لگن به هالتر انجام می شود. همچنین فونداسیون بدنتان در حرکات لیفتی بالای سر نیز ثبات بیشتری پیدا می کند.

بر خلاف آنچه که خیلی از ورزشکاران فکر می کنند عرض پشت کمربند های بدنسازی هیچ ارتباطی با کارایی آن ندارد. به طور ایده آل یک کمربند بدنسازی با سه و چهار اینچ عرض به گونه ای که همه آن دارای عرض مشابه باشد کافی است.اگر کمربند بدنسازی عرض کمتر از این داشته باشد حمایت خوبی را انجام نخواهد داد. اگر بزرگتر از این مقدار باشد ممکن است به خوبی بین دنده ها و لگن شما جا نگیرد. جنس مواد استفاده شده در تولید کمربند بدنسازی باید سفت باشد. معمولا باید از جنس چرم، جیر یا چیزی که باعث ایجاد کشش نشود.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد. برای انجام تمرینات بدنسازی بهتر است اول با پزشک خود مشورت کنید که چه حرکاتی را انجام دهید و چه حرکاتی را انجام ندهید. برای اینکه به کمرتان فشار زیادی وارد نشود بهتر است هنگام انجام تمرینات از کمربند بدنسازی استفاده کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

تب کودک را چطور اندازه گیری کنیم و راه کنترل آن
  1. باید ها و نباید در ورزش بدنسازی

  2. مقاله علمی درباره خواص و ضررهای گوجه فرنگی

  3. اشتباهاتی که مردها نباید در باشگاه بدنسازی مرتکب شوند

  4. چند لیوان آب در طول روز از نظر علمی تایید شده

  5. بدنسازی هم یک ورزش است نه فقط قرص و پودر

  6. بهترین خوراکی ها برای کاهش درد عضله بعد از تمرین بدنسازی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات