تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

تصاویر دیدنی و اطلاعات کامل درباره روستای زیبای واریش

image تصاویر دیدنی و اطلاعات کامل درباره روستای زیبای واریش

این روستا به دلیل قرارگیری در منطقه کوهستانی در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد، سرد و خشک است. سرمای منطقه به حدی سخت است که موجب خروج روستاییان از روستا در فصول سرد می گردد.

چشمه واریش با سخاوت، آب سرد گوارایی را به مردم هدیه می دهد. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن یک آخر هفته به یادماندنی است. حتی برخی به آنجا می روند تا کمی از آب چشمه را با خود به خانه ببرند.

در شمال غرب تهران، با فاصله کمی از شهر منطقه ای زیبا وجود دارد که با قرار گرفتن در آن و استشمام هوای پاک، نزدیکی به تهران کاملا فراموش می شود. با ما همراه باشید و روستای زیبای واریش را بشناسید.

بالاتر از محله وردآورد تهران، جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ وخمی وجود دارد که ساختار آن مانند جاده امامزاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ای که در دره ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیجو پس از آن به واریش منتهی می شود.

تکفارس آی آر

روستاهای وردیج و واریش که جز بخش کن و سولقانِ شهرستان تهران و به تازگی جز منطقه ۲۲ شهری تهران هستند در این منطقه به چشم میخورند.

image تصاویر دیدنی و اطلاعات کامل درباره روستای زیبای واریش

این روستا بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغات آن محصولاتی همچون آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو دارد.

هنگام ورود به واریش مبلغ ۵۰۰۰ تومان ورودی از هر اتومبیل دریافت می شود. یک کیسه زباله از سوی دهیاری واریش در اختیار شما قرار می گیرد تا زباله هایتان را در دامان طبیعت جا نگذارید. جمله این روستا رفتگر ندارد، زباله را ببرید بر دیوار نقش بسته است.

جاذبه های واریش

www.takfars.ir

روستای زیبای واریش جاذبه هایی را در خود جای داده است.

ارتفاعات پهنه حصار

image تصاویر دیدنی و اطلاعات کامل درباره روستای زیبای واریش

رشته کوه و قله ای در منطقه البرز مرکزی و در شمال غرب تهران از ارتفاعات بخش کن به ارتفاع ۳۳۷۵ متر وجود دارد که رودی از دامنه شرقی این کوه سرچشمه گرفته و در مسیر خود، آبشار سنگان را می سازد و در نهایت به رود کن میریزد.

این رشته کوه میان جاده سولقان و جاده چالوس قرار دارد و از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه واریش و وردآورد می رسد.

بلندترین قله این رشته کوه پهنه سار است که پهن حصار و پشته بند و گندم چال هم نامیده می شود.

image تصاویر دیدنی و اطلاعات کامل درباره روستای زیبای واریش

قله دیگری که در این ارتفاعات شهرت دارد چشمه شاهی نام دارد. دشت پهنه حصار نیز مابین قله های پهنه حصار و چشمه شاهی قرار دارد.

امامزاده بی بی زرین قمر

در محلی از دشتی به نام پهنه حصار در نزدیکی واریش، امامزاده ای به نام بی بی زرین قمر وجود دارد. این امامزاده دو اتاق دارد یکی قبر بی بی زرین قمر و اتاق دیگر به صورت آشپزخانه که استراحتگاه و پناهگاه کوهنوردان است.

تک فارس

اعتقادات مردم دلیل مقدس بودن این مکان را این گونه توضیح می دهد:

خواهران امام رضا علیه السلام به نام بدرالنسا و زرین قمر که از دست حاکمان وقت در حال فرار بودند برای رهایی به این صخره سنگ پناه می آورند و به جای گفتن یاهو، یا الله می گویند:یا کوه و کوه و سنگ شکافته شده و آن ها در دل سنگ جای می گیرند. دشمنان با شمشیر ضربه ای به آنجا میزنند و شکافی پدید می آید که امروز ترک خودگی موجود در سنگ نشان از آن است.

جاده مسیح الله دین محمد

با گذر از روستای واریش وارد جاده ای می شوید که مسیر کوهنوردان و گردشگران است. از بالای روستا به سمت شمال شرق امتداد می یابد و پس از یک شیب ملایم به ارتفاعات پهنه حصار منتهی می شود.

image تصاویر دیدنی و اطلاعات کامل درباره روستای زیبای واریش

این جاده را خیابان مسیح الله دین محمد نامگذاری کرده اند. در واقع این نام یادگاری است از سال های حماسه و نام و خاطره یکی از بزرگ مردان این آب و خاک.

مسیح الله دین محمد از خلبانان نیروی هوایی ارتش در عملیات تاریخی و پرتعداد فانتوم های ایرانی بر فراز خاک عراق در نخستین روزهای جنگ بود و هواپیمایش مورد اصابت پدافند عراق قرار گرفت و به شهادت رسید.

کوهنوردی در واریش

روستای واریش از مبداهای صعود به ارتفاعات پهنه حصار است که از آنجا صعود به قله اصلی با ارتفاع ۳۴۰۰ متر، حدود ۴ تا ۵ ساعت طول می کشد.

یک جاده خاکی در ضلع غربی روستای واریش وجود دارد که به ضلع شمالی قله لیچه (پشت قله) جهت صعود به ارتفاعات پهنه حصار می رسد. قله لیچه در شمال غرب روستای واریش واقع شده و از جنوب غرب به قله دشته (قله سایت مخابراتی کرج) و از شمال به قله های ارتفاعات پهنه حصار و روستای کندر مشرف است، از شرق این ارتفاعات قلل چین کلاغ، دوشاخ و پلنگ چال دیده می شود.

T A K F A R S

مبدا اصلی صعود به ارتفاعات پهنه حصار از روستای کندر واقع در کرج و ابتدای جاده چالوس است. اگر قصد آغاز برنامه کوهنوردی از آنجا را دارید ابتدا وارد جاده چالوس شوید و در همان چند کیلومتر اول، تابلوی کوچک زرد رنگ کندر در سمت راست جاده و در کنار یک پل آهنی باریک را دنبال کنید.

image تصاویر دیدنی و اطلاعات کامل درباره روستای زیبای واریش

راه دسترسی به روستای واریش

اگر قصد رفتن به این منطقه زیبا را دارید انتهای اتوبان همت غرب به هنگام گذر از کنار دریاچه تابلوی وردیج و واریش به چشم میخورد. با ورود به جاده کوهستانی و طی حدود ۱۰ کیلومتر در حالی که ۵۰۰ متر ارتفاع گرفته اید به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید. پس از وردیج با ادامه مسیر در حدود ۵ کیلومتر، به روستای واریش و انتهای جاده آسفالته می رسید.

در انتهای اتوبان همت با ورود به بلوار پژوهش و رسیدن به شهرک دانشگاه شریف به خیابان شهید اردستانی وارد شوید. در انتهای شمالی خیابان تابلوی کوچک سفیدرنگی با عنوان روستای وردیج-روستای واریش وجود دارد که ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش را نشان می دهد.

در مسیر دیگر از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد (ورودی از پمپ بنزین) به سمت خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی این منطقه ییلاقی شوید.

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››