تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

ترفندهایی برای انجام کارهای زیاد در زمان کم

برای برطرف کردن مشکل، دست به کاری بزنید، مثلا از خودتان بپرسید که دوست دارید وقتتان را بیشتر صرف چه کارهایی کنید؟

جواب دادن به این سؤال، ما را خوشحال‌­تر و رشد ما را آسان می­‌کند. وقتی زندگی­مان را صرف کارهایی می­‌کنیم که دوست داریم بیشتر به آن‌ها بپردازیم، کارهایی که میل کمتری به انجام آن‌ها داریم به‌طور خارق‌العاده‌ای زمان کمتری می­‌برند. وندرکم یک گروه را تحت تمرینی می‌­گذارد که برای کمک به شروع تفکر مجدد درباره‌ی زندگی‌­ آن‌ها طراحی شده است. فرض کنید آخر سال است و شما حرفه‌ای­‌ترین سال کاری خودتان را پشت سر گذاشته‌اید. او چنین سؤال می­‌کند: ۳ مورد از ۵ کار فوق‌العاده‌ای که انجام دادید، چه بودند؟ حالا یک لیست را به همین ترتیب در مورد زندگی شخصی­تان تصور کنید؛ این­ موارد، اهداف بزرگ شما در سال جدید هستند.

این اهداف را به مراحل کوچک‌­تر تقسیم کنید و به‌صورت هفتگی به آن­ها عمل کنید. او می­‌گوید:

یک لیست اولویت سه دسته‌ای درست کنید؛ کار، روابط و مسائل شخصی و دو تا سه گزینه به هر دسته اضافه کنید.

در ادامه آن‌ها را به تقویمتان اضافه کنید و به آن پایبند باشید. او در این باره می­‌گوید این ترفند باید در بعدازظهر آخر هفته، برای هفته‌ی پیش رو، انجام شود.

تکفارس آی آر

بعدازظهر آخر هفته یک فرصت کم‌هزینه از نظر زمانی، برای فکر کردن و انعکاس عملی تفکرات است.

پرستون به تحقیق جدید خودش در مورد موضوع جریان اشاره می‌­کند، یک حالت غوطه‌وری کامل رمزآلود در لحظه که توسط میهالی سیکزنتمیهالی، روانشناس مجارستانی مطرح شد. پرستون در این باره می‌گوید:

این­ها پیشرفت­‌های شگرف ما در عرصه‌ی علم اعصاب طی سه تا پنج سال اخیر هستند. ما می‌­توانیم دوباره به تجربه‌ی جریان بیشتر در زندگی‌مان فکر کنیم. صرف تنها ۲۰ درصد زمان بیشتر روی سبک جریان، بهره‌وری ما را دو برابر می­‌کند.

برای تجربه‌ی جریان بیشتر می­‌توانید ذهنتان را با مدیریت متفاوت انرژی­تان برای تمرکز بیشتر آماده کنید. به کار خودتان به شکل یک درگیری هدفمند نگاه کنید. او معتقد است:

وظایفتان را به پروژه­‌های کوچکی قسمت کنید که فرصت کنید با بیشترین سرعت به‌پیش بروید و بعد قدمی به عقب بگذارید.

www.takfars.ir

پرستون همچنین باور دارد که باید نجواهای عصبی را که همیشه در پس ذهنتان جریان دارند، پاک کنید. تمام چیزهایی را که از ذهنتان می­‌گذرد، یادداشت کنید، باقی کارهایی که باید در لحظه انجام دهید؛ جواب دادن به ایمیل­‌ها، تصور روشن رها کردن اتو و غیره. باید حس کنید که انرژی­تان بالاتر می­‌رود.

پرستون در این باره می­‌گوید:

وقتی به انجام کارهای بزرگ‌تر فکر می­‌کنید که باعث پیشرفت بیشتر شما می­‌شود، اجازه دهید این کارها تبدیل به لیست کارهای روزانه‌ی قابل کنترل شما شوند. بعد از خط زدن این کارها از لیستتان، احساس خوشحالی می­‌کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››