image تاکید زیاد به مصرف امگا۳ درست یا غلط

چه کسی باید از روغن ماهی استفاده کند؟

تورلی می‌گوید: «من به افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی، به عنوان مثال پسوریازیس یا آرتریت روماتوئید و افرادی که نمی‌توانند در هفته ۳ بار ماهی مصرف کنند، توصیه می‌کنم از مکمل روغن ماهی استفاده کنند. همچنین افرادی که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در آن‌ها بالا است، بهتر است این مکمل را به همراه گیاهان آنتی اکسیدان مصرف کنند تا از فاسد شدن روغن در بدن جلوگیری شود».

لیپمن با دیدگاهی غیرمتعصبانه می‌گوید: «من به همه اصرار می‌کنم تا جایی که می‌توانند از مکمل روغن ماهی استفاده کنند. این مکمل‌ها توانایی بدن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مزمن را بالا می‌برند و به محافظت از بدن در برابر التهاب کمک می‌کنند».

روغن ماهی مفید است یا مضر؟

دکتر فرانک لیپمن می‌گوید: «من معتقدم روغن ماهی مفید است. روغن ماهی سیستم ایمنی بدن را قوی‌تر می‌کند، باعث سلامتی قلب و عروق می‌شود، التهاب‌ها را کاهش می‌دهد، برای مفاصل مفید است، بینایی را بهبود می‌بخشد، سوخت و ساز بدن را بهتر می‌کند و باعث تعادل در وزن می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده‌اند روغن ماهی باعث بهبود پوست، مو و ناخن و همچنین عملکردهای شناختی مانند قدرت تفکر، توجه، خلق و خو و حافظه می‌شود».

کارشناس دیگری به نام دنیلا تورلی می‌گوید: «اگر کیفیت روغن ماهی پایین باشد، به عنوان مثال فاسد شده باشد یا حاوی فلزات سنگین باشد، می‌تواند مضر باشد. بهترین راه این است که روغن ماهی به شکل مواد غذایی مصرف شود. بدین معنی که ماهی‌های کوچکی را بخوریم که در پایین زنجیره غذایی قرار دارند. زمانی که من روغن ماهی را به عنوان یک مکمل غذایی به شما توصیه می‌کنم، برای مثال برای بیماری‌های مربوط به ایمنی، من یک نام تجاری را که فقط مکمل روغن ماهی تولید می‌کند، به شما پیشنهاد می‌کنم».

هنگام خرید روغن ماهی به چه مواردی باید توجه شود؟

تورلی می‌گوید: «به دنبال تولید کننده‌ای بروید که به طور انحصاری مکمل روغن ماهی تولید می‌کند».

لیپمن به اهمیت خلوص روغن ماهی اشاره کرده و می‌گوید: «هنگام خرید مکمل روغن ماهی، حتماً تحقیق کنید. مطمئن شوید مکملی با کیفیت خوب انتخاب کر‌ده‌اید تا اطمینان حاصل شود که این مکمل دارای خلوص بالایی است و فلزات سنگین، آفت کش، PCB و آلاینده‌های دیگر از آن حذف شده است».

تک فارس » پزشکی سلامتی » تاکید زیاد به مصرف امگا۳ درست یا غلط