۱- موزها به شما کمک میکنند که راحت تر نفس بکشید

نزدیک به ۲۶ میلیون آمریکایی از آسم رنج می برند و یک بیماری مزمن برجسته در میان کودکان است. اما جلوگیری از آسم می تواند به سادگی خوردن یک موز در روز باشد. یک مطالعه در کالج امپریال لندن دریافت کودکانی که حداقل یک موز در روز خورده بودند، نسبت به آنهایی که کمتر از یک موز در ماه خورده بودند، ۳۴ درصد کمتر خس خس سینه را تجربه کردند. اگر میخواهید از علائم مربوط به آسم جلوگیری کرده و بهتر نفس بکشید، موز بخورید.

۲- موزها به کنترل فشارخون کمک میکنند

فشارخون بالا، یک قاتل خاموش است. اثرات آن عبارتند از: آنورسیم، تنگی عروق، بیماری قلبی، بیماری مغزی، سکته مغزی و نارسایی کلیه. یک راه برای کاهش فشارخون شما مصرف پتاسیم بیشتر است. پتاسیم، یک ماده مغذی است که به وفور در موز یافت می شود. یک موز با اندازه متوسط، حاوی حدود ۱۲ درصد از مقدار پتاسیم، مورد نیاز روزانه شما می باشد. مطالعه سال ۲۰۰۵ که در دانشکده پزشکی سنت جورج انجام شد، دریافت که پتاسیم سیترات (آن نوع پتاسیم که در موز وجود دارد) در کاهش فشارخون موثر است. در طی مدت تنها چند هفته، شرکت کنندگان با فشارخون بالا که به طور روزانه سیترات پتاسیم مصرف کرده بودند، فشارخونشان را به طور قابل توجهی پایین آوردند.

دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد برای کمک به کنترل فشارخون شما، خوردن مواد غذایی سرشار از پتاسیم سیترات را توصیه میکند.

۳- موزها به کنترل اشتها کمک میکنند

موزها، یک منبع عالی از فیبر هستند. یک موز با اندازه متوسط، ۱۲ درصد از فیبر روزانه شما را تامین میکند. یک رژیم غذایی سرشار از فیبر، مزایای متعددی دارد و به گفته مایوکلینیک، به طبیعی کردن دفع مدفوع، کاهش سطوح کلسترول، کنترل قند خون، حفظ سلامت روده و رسیدن به یک وزن سالم کمک میکند. دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد می گوید که به نظر می رسد فیبر، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و بیماری قلبی عروقی را کاهش می دهد.

یکی از جالب ترین اثرات فیبر آن است که هضم را کند می سازد که به شما کمک میکند بعد ازغذا خوردن، به مدت طولانی تری احساس سیری کنید. این می تواند یک مزیت بزرگ برای افرادی باشد که می خواهند کالری هایشان را کاهش دهند و وزن کم کنند . یا بر هر کسی که به دنبال یک میان وعده برای عصر است تا او را تا موقع شام، سیر نگه دارد.

۴- موزها میتوانند به جلوگیری از سرطان کمک کنند

به گفته موسسه تحقیقات سرطان آمریکا، فیبر غذایی خطر سرطان روده بزرگ و ویتامین C که موز، حدود ۱۷ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه شما را تامین میکند. احتمالا خطر سرطان مری را کاهش می دهد. به گفته این موسسه، میوه ها به طور کلی احتمالا خطر ابتلا به سرطان ریه، معده، دهان، حلق، حنجره و سرطان مری را کاهش می دهند.

۵- یک موز در اصل، یک نوشیدنی ورزشی به شکل میوه است

اگر به دنبال یک میان وعده کامل برای قبل تمرین یا درحین تمرین هستید، موزها دقیقا همان چیزی هستند که به آن نیاز دارید. یک مطالعه که در دانشگاه ایالتی آپالاچی انجام شد، دریافت که خوردن موز در طول یک تمرین طولانی، به خوبی نوشیدنی های ورزشی به کارآیی سوخت کمک میکند.

دکتر دیوید نیمن، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه گفت: این نوع از تحقیقات نشان می دهد که شما می توانید منابع کربوهیدرات سالم تری، قبل و بعد از ورزش بخورید که درست به خوبی یک نوشیدنی ورزشی به عملکرد ورزشی کمک خواهند کرد. کربوهیدرات های ساده ای که در موز وجود دارند، میتوانند به سرعت به انرژی تبدیل شوند و این حقیقت که موزها سرشار از پتاسیم هستند، می تواند به جلوگیری از کم آبی بدن کمک کند. موزها همچنین دارای چندین ماده مغذی مانند: آنتی اکسیدان ها، فیبر و ویتامین B6 ) هستند که معمولا در نوشیدنی های ورزشی وجود ندارد.

۶- موزها، استخوان های قوی تر می سازند

محتوای بالای پتاسیم آنها، موزها را به یک ماده غذایی عالی برای هر کسی که به دنبال ساخت استخوان های قوی تر و سالم تر است، تبدیل میکند. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، افزایش مصرف مواد غذایی غنی از پتاسیم می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ دریافت که یک رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی غنی از پتاسیم، غنی از بی کربنات، پوکی استخوان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. موزها همچنین حاوی ۱۶ درصد از منگنز مورد نیاز روزانه شما هستند. منگنز، یک ماده مغذی است که ممکن است به جلویگری از آرتروز و پوکی استخوان کمک کند.

تک فارس » پزشکی سلامتی » تاثیرات جالب موز بر روی سلامت و قدرت استخوان های بدن