تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

بهترین زمان استجابت دعا در روز و شب

حجت الاسلام والمسلمین مهدی شهرباف کارشناس مسائل مذهبی :دعا در بین عبادات دارای یک جایگاه ویژه بوده و بزرگان دین آن را افضل عبادات و دارای درجه عالیه می دانند.آیات شریفه قرآن هم دلالت بر این مهم دارند : ادْعُونی أَسْتَجِبْ لَکُم، بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را .

از امام باقرعلیه السلام نقل شده است که فرمود:

مَا مِنْ شَیْ‏ءٍ أَفْضَلَ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ أَنْ یُسْئَلَ وَ یُطْلَبَ مِمَّا عِنْدَهُ وَ مَا أَحَدٌ أَبْغَضَ إِلَى اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ مِمَّنْ یَسْتَکْبِرُ عَنْ عِبَادَتِهِ وَ لَا یَسْأَلُ مَا عِنْدَهُ؛

هیچ چیزی نزد خداوند افضل از این نیست که دست دعا و مسئلت به پیشگاه او دراز کنند و فضل و نعمت او را تقاضا کنند و هیچ کس مبغوض تر و منفورتر نزد خداونداز کسانی که از عبادت او تکبر می ورزند و از مواهب او تقاضا نمی کنند نیست.

وی با تاکید بر درجه والای دعا در بین ائمه اطهار علیه السلام خاطر نشان کرد:

تکفارس آی آر

در کتاب جواهر الکلام جلد هفتم که یکی ازکتب مهم فقهی است از امام جعفر صادق علیه السلام نقل شده :دونفر که با هم نمازشان راشروع کرده و پایان می دهند فقط یکی بیشتر دعا می خواند و کمتر قرآن می خواند و دیگری بیشتر قرآن می خواند و کمتر دعا می خواند

شخصی درباره این دو نفر سوال کرده و می گوید: أیهما أفضل ؟ کدام یک برتر است؟ امام علیه السلام می فرماید:

هرکدام دارای فضائلی هستند . شخص می گوید:کدام یک با فضیلت تر از دیگری است؟

امام صادق علیه السلام فرمود: الدعا افضل، دعا افضل تر و برتر است همانطور که خداوند متعال می فرماید:

ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ؛ مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم

www.takfars.ir

در حقیقت کسانى که از پرستش من کبر مى ‏ورزند به زودى خوار در دوزخ درمى ‏آیند؛لذا امام علیه السلام می فرماید: به والله که دعا بالاترین عبادت است. وبسیار بر عبادت بودن دعا تاکید میکند.

دوست داشتنی ترین اعمال نزد خداوند

این کارشناس مذهبی افزود: حضرت علی علیه السلام می فرماید: أحب الأعمال عند الله فی الارض الدعا،دوست داشتنی ترین اعمال نزد خداوند متعال دعا است.

وی در رابطه با تدوین واژه دعا تشریح کرد: دعا از واژه دعو به معنای دعوت کردن آمده و سه عنصر دارد که این عناصر یکی داعی یعنی دعوت کننده ، مدعو به معنی دعوت شده و در آخر مکان عبادت است.

حجت الاسلام شهرباف افزود : خداوند متعال به عنوان دعوت شده زمانی وارد مکان دل و روح ما در هنگام دعا می شود که این مکان از هر گونه گناهی پاک و منزه باشد که لازمه این پاکی استغفار به درگاه ربوبیت الهی است.

وی در خصوص روزها و ماه های پر فضیلت برای دعا اظهار کرد :در بین روز های پر فضیلت، روز عرفه، شب و روز جمعه و در بین ماه ها، ماه مبارک رمضان برای دعا مناسب تر و با فضیلت تر است.

این کارشناس مذهبی در رابطه با روز جمعه افزود:در بین روزهای هفته شب جمعه و روز آن از همه افضل تر است و در روایات آمده:هیچ صبحی بهتر از صبح جمعه دمیده نشده است، لذا هنگامی که برادران حضرت یوسف از پدر خود می خواهند تا برایشان دعا کرده و آنها را ببخشد حضرت می فرماید در سحر شب جمعه که از با فضیلت ترین زمان ها برای اجابت دعا است برایتان دعا خواهم کرد.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از زمان های اجابت دعا هنگام نزول رحمت الهی است.

استجابت دعا در زمان بارش باران و برف

شهر باف افزود : در زمان بارش باران و برف دعا مستجاب می شود

تک فارس

اما یکی دیگر از این زمانها هنگام زوال است که به آن ظهر شرعی نیز گفته می شود.

وی در رابطه با غفیله خاطر نشان کرد: غفیله حد فاصل بین نماز مغرب و عشا است که برای اجابت دعا مناسب بوده و در خصوص آن نماز غفیله را مناسب می دانند.

یکی از عللی که به این زمان غفیله می گویند این است که شیطان در این زمان از انسان غافل شده و اجازه راهیابی به انسان را ندارد البته نفس اماره در این زمان هم توانایی ارتکاب به گناه را دارد.

حجت الاسلام شهرباف در پایان گفت: خواندن نماز شب و دعا در زمان نیمه شب شرعی که یازده ساعت و ربع بعد از اذان ظهر شروع می شود نیز بسیار تاکید شده است و لازم به ذکر است هرچه این زمان به اذان صبح نزدیک تر باشد اجابت دعا بیشتر خواهد بود.

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››