تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

بهترین راه تشخیص هارد دیسک اصلی چیست

image بهترین راه تشخیص هارد دیسک اصلی چیست

برای تشخیص اصل بودن هارد دیسک می توان از روش های مختلف نرم افزاری به این منظور بهره برداری کرد.

چک کردن گارانتی

اگر هارد دیسکی که تهیه کرده اید از برند وسترن دیجیتال است، شما می توانید از طریق وب سایت رسمی اصالت کالای خریداری شده را به آسانی بررسی کنید.

در فیلد مربوط به Country or Region باید کشور سازنده ی هارد دیسک را انتخاب کنید. این مورد روی جعبه ی هاردی که خریداری کرده اید به وضوح نوشته شده است. در فیلد بعدی یعنی Serial Numbers شما باید شماره سریال هارد که روی جعبه وجود دارد را تایپ و در نهایت روی گزینه ی Submit را کلیک کنید. بعد از این مرحله، شما با اطلاعات دقیقی پیرامون کالای مد نظرتان روبه رو خواهید شد. اگر زمانِ گارانتی هارد منقضی شده باشد، احتمال دارد هارد مد نظرتان از نوع ریفر باشد.

تکفارس آی آر

نرم افزار HD Sentinel

نرم افزار HardDisk Sentinel که به HD Sentinel هم معروف است، از سال ۲۰۰۵ با این هدف منتشر شده تا کاربرها صرفا با چند کلیک از صحت و سلامت هارد دیسک مطلع شوند. بنابراین، یکی از بهترین راه های تشخیص هارد دیسک اصل از تقلبی نصب نرم افزار HD Sentinel است.

image بهترین راه تشخیص هارد دیسک اصلی چیست

نرم افزار مذکور صرفا برای تست سلامت HDD توسعه پیدا نکرده و کاربرها می توانند به منظور تست SSD هم از این برنامه استفاده کنند. نرم افزار HD Sentinel با سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و حتی DOS سازگار است.

پس از دانلود و نصب این برنامه روی کامپیوتر، تنها نیاز است تا از صحتِ اتصال هارد دیسک به سیستم اطمینان حاصل کنید. نرم افزار می تواند مدت زمان کارکرد هارد دیسک را آنالیز کند؛ به همین دلیل، اگر مدت زمان کارکرد هارد از یک روز بیشتر باشد، به احتمال بسیار زیاد هارد دیسکی که خریداری کرده اید، در ابتدای امر آکبند و نو نبود.

www.takfars.ir

به این نکته هم باید دقت کنید که در سربرگ Overview دو المان عملکرد (Performance) و سلامت (Health) باید ۱۰۰ درصد باشد؛ در غیر این صورت هارد دیسک شما دچار نقص و سکتورهای خراب است.

بررسی پارت نامبرهای هارد دیسک

این راه حل در مقایسه با دو روش قبلی شاید برای کاربرانی که هیچ ایده ای از سخت افزار و تکنولوژی ندارند دشوارتر باشد. با این حال، منظور از بررسی پارت نامبر در واقع مطابقت دادن سریال نامبر نرم افزاری با سریال نامبری است که روی بدنه ی هارد دیسک حک شده است. برای مثال پارت نامبر هارد دیسک های برند وسترن دیجیتال مدل رنگ بنفش با این فرمت و قالب نوشته می شوند: WDXPURZ. منظور از X، اعداد دو الی سه رقمی است که مطابق با مدل محصول روی کالا درج می شود.

بررسی اسم اصلی هارد

این روش تشخیصی برای بررسی هارد دیسک اکسترنال هم مناسب است. اسمِ دستگاه در برخی هاردهای دست دوم و تعمیری متفاوت از چیزی است که روی جعبه دیده می شود. برای بررسی این مورد می توانید در سیستم عامل ویندوز مراحل زیر را انجام دهید

دکمه های Win + R را روی کیبورد فشار داده تا پنجره ی Run اجرا شود.

در داخل فیلد، عبارت devmgmt.msc را تایپ و سپس اینتر کنید.

image بهترین راه تشخیص هارد دیسک اصلی چیست

در این بخش شما می توانید اسم اصلی دستگاه خود را مشاهده کنید. اگر با اسم عجیب و غریب یا یک نام غیر از اسم ظاهری هارد خود روبه رو شده اید، هارد دیسک شما دست دوم است.

فرمت هارد دیسک

تک فارس

اگر اطلاعاتی روی هارد دیسک ذخیره کرده اید، قبل از انجام این روش حتما باید از اطلاعات خود بکاپ بگیرید؛ یعنی اطلاعاتتان را روی یک هارد دیسک دیگر کپی کنید؛ چرا که شما با فرمت هارد دیسک رسما تمامی اطلاعات موجود روی دیسک خود را پاک می کنید. شاید بپرسید چه لزومی دارد هارد دیسک نو را فرمت کنیم؟

در بدترین سناریوی ممکن، شرکت های سودجو تلاش می کنند به جای فروش هارد دیسک به مشتریان، در واقع فلش دیسک های خود را با ترفندهایی برای فروش عرضه کنند. شاید باورتان نشود اما شرکت های مختلف این قدرت را دارند تا به راحتی عددی که مربوط به میزان فضای هارد دیسک است را به عددی که شما دلتان می خواهد تغییر دهند. در حقیقت این احتمال وجود دارد پس از فرمت کردن یک هارد دیسک ۲ ترابایتی، با یک هارد ۵۱۲ گیگابایت یا حتی با ظرفیت کمتر مواجه شوید.

برای فرمت هارد دیسک، باید اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید (هشدار: با انجام فرمت، تمامی اطلاعات مربوط به هارد برای همیشه حذف خواهد شد)

روی درایو مربوط به هارد خود راست کلیک و گزینه ی Format را کلیک کنید.

در صفحه ی جدید، File System را به FAT32 تغییر دهید. سپس در بخش انتهایی، گزینه ی Quick Format را انتخاب کنید. در صورت موجود نبودن گزینه ی FAT32، گزینه ی exFAT را انتخاب کنید.

image بهترین راه تشخیص هارد دیسک اصلی چیست

روی Start کلیک کرده و منتظر باشید تا فرایند فرمت به اتمام برسد. این رویه معمولا از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد.

اگر پس از فرمت با تغییر میزان فضای هارد روبه رو شده اید، هارد دیسک شما دست دوم بوده و بهتر است نسبت به تعویض یا مرجوعی آن اقدام کنید.

صدای ارتعاش

در کالاهای به نسبت قدیمی می توان از ترفند بررسی صدای ارتعاش به منظور تشخیص هارد دیسک اصل از تقلبی بهره برداری کرد. صدای ارتعاش در واقع به دلیل فعالیت سر یا هدِ ۲.۵ اینچی روی صفحه هارد دیسک به وجود می آید. به طور معمول زمانی که هارد کامپیوتر شروع به چرخش می کند، می توان صدای لرزش هارد را در زمان چرخش متوجه شد. اگر هیچ صدایی از هارد دیسک به گوش نرسد، می توان به تقلبی بودن هارد شک کرد.

T A K F A R S

با این حال، بررسی احساس ارتعاش هنگام چرخش هارد در زمان حاضر روش چندان مطمئنی برای شناسایی اصل یا تقلبی بودن هارد دیسک محسوب نمی شود؛ چرا که سازنده های هارد دیسک تلاش کرده اند تا کاربرها صدای لرزش هنگام چرخش هارد را به آسانی توسط حس شنوایی خود احساس نکنند. با این حال، این روش هم می تواند برای بررسی اصل یا تقلبی بودن هارد مورد استفاده قرار گیرد.

تشخیص هارد دیسک اصل از تقلبی

همیشه به خاطر داشته باشید که شرکت های کلاهبردار و سودجو تنها می توانند شماره ی مدل (Model Number) را صرفا جعل کنند. سریال نامبر (Serial Number) هارد دیسک ها به این راحتی قابل جعل کردن نیست؛ چرا که حداقل برای هارد دیسک های وسترن دیجیتال هر کالا تنها یک سریال نامبر منحصر به فرد دارد. اگر فردی هستید که مدام نیاز دارید هارد دیسک های اکسترنال مختلفی را برای کارهای خود تهیه کنید، از دانلود و نصب نسخه ی کامل نرم افزار HD Sentinel غافل نشوید؛ چرا که این برنامه بدون ضریب خطا به شما اطلاع می دهد که هارد دیسک نصب شده روی سیستم کامپیوتر، دقیقا چه وضعیتی از جنبه ی عملکردی و سلامتی دارد.

نکته ی مهم بعدی در رابطه با زمان انقضای گارانتی است. اگر زمان انقضای دستگاهی که خریداری کرده اید رسما مربوط به زمان گذشته است، می توانید به ریفر بودن هارد شک کنید. اگر چند ماه تا انقضای هارد دیسک باقی مانده، این احتمال وجود دارد که دستگاه آکبند باشد و شرکتِ فروشنده از زمان های خیلی گذشته نسبت به خرید هارد اقدام کرده و به تازگی موفق به فروش هارد شده باشد. بنابراین، حتما این نکته را هنگام خرید هارد دیسک مد نظر قرار دهید.

اگر یک هارد دیسک اکسترنال را خریداری کرده اید و هارد مورد نظر در هنگام کپی کردن فایل دچار فریز شده، این فرضیه را می توان مطرح کرد که هارد مورد نظر به دلیل خرابی برخی از سکتورها از جنبه ی عملکردی دچار نقص شده است. آیا هارد مورد نظر ریفر است؟ با بررسی روش های تشخیصی که در این مقاله به آن اشاره کرده ایم، باید به دنبال پاسخ قطعی باشید.

اگر هارد دیسک اینترنال و اکسترنال پس از نصب توسط سیستم عامل مورد شناسایی قرار نگرفته اما چراغ دستگاه روشن شده، بهتر است در وهله ی اول خونسردی خودتان را حفظ کنید. در چنین وضعیتی الزاما هارد دیسکتان دست دوم یا ریفر نیست. پیشنهاد می کنیم ابتدا کابل هارد و سپس پورت های سیستم کامپیوتری خود را چک کنید. در نهایت امر، هارد را به یک سیستم کامپیوتر دیگر متصل کرده تا از خرابی هارد خود مطمئن شوید.

اگر با یک قیمت فوق العاده ارزان از یک فروشگاه اینترنتی یا حتی حضوری روبه رو شده اید، سریع و احساسی تصمیم نگیرید. قطع به یقین هر شرکتی در ابتدا به سودِ خود فکر کرده و جیبِ مشتری هدف بعدی اش خواهد بود. بر همین اساس، حتما از فروشگاه های معتبر نسبت به خرید لوازم مورد نیاز خود اقدام کنید.

مطالب محبوب بیشتر ››