تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

بهترین راه برای آنکه دیگران فکر کنند باهوش هستید

image بهترین راه برای آنکه دیگران فکر کنند باهوش هستید

خودتان را باور داشته باشید

هیچ چیزی به اندازه اعتماد به نفس نشانه هوشمندی نیست. کسی که خودش را باور داشته باشد، دیگران هم باورش خواهند کرد. مطالعات نشان داده است اعتماد به نفس بالا موجب بهبود عملکرد افراد در زمینه های شناختی می شود. در نقطه مقابل، عدم اعتماد به نفس روی کیفیت عملکردهای شناختی تأثیر منفی می گذارد. اعتماد به نفس پایین فورا به چشم می آید و باعث می شود در نظر دیگران کم هوش جلوه کنید. پس اگر می خواهید دیگران باورتان کنند، قبل از همه خودتان باید به خودتان ایمان بیاورید.

از ایده های نو و به درد بخور استقبال کنید

زمانی که در یک جمع دوستانه، خانوادگی یا کاری، یکی از افراد ایده ای جدید را مطرح می کند، از ایده او استقبال کرده و با آرامش حرف های او را تکرار کنید و بگویید که ایده جالبی است. با این کار نه تنها تیم شما فکر می کند که شما فردی با تدبیر هستید، بلکه از توجه شما بسیار لذت می برند و به این باور می رسند که شما فعالانه به حرف های طرف مقابل تان گوش می دهید و به خوبی ایده های خوب را می شناسید.

تکفارس آی آر

تایید خود را در مورد نظرات دیگران نشان دهید

همه دوست دارند مورد تایید قرار بگیرند. شما نیز خود را جای سایر افراد بگذارید، حرفه ای ترین افراد دوست دارند که همکارانشان نظراتشان را تصدیق کنند و مورد تعریف و تمجید آنها واقع شوند. بنابراین زمانی که همکارانتان یا رئیس تان شروع به صحبت می کنند، با علاقه سر خود را به نشانه تایید تکان دهید تا به همه نشان دهید چه اندازه در بحث حضور دارید. فارغ از اینکه چه مقدار طرف مقابلتان باهوش است اما او خود را باذکاوت می داند و تایید او شما را نیز در نظرش باذکاوت جلوه می دهد.

از عبارات سنگین اما نه قلمبه سلمبه استفاده کنید

اگر می خواهید باهوش تر به نظر برسید، از به کار بردن کلمات قلمبه سلمبه بپرهیزید و در عوض، سعی کنید مقصودتان را ساده اما تأثیرگذار منتقل کنید. با این حال سعی کنید دایره واژگانتان را گسترش دهید و معنی کلمات و عبارات سنگین و زیبا مانند جهان شمول یا پارادایم را بدانید و در جای مناسب به کار ببرید. این کار را باید برای توانایی انداختن گوهر دانش خود در خلال صحبتتان انجام دهید. استفاده نکردن از کلمات قلمبه سلمبه خیلی بهتر از به کار بردن نابه جای آن است پس مراقب باشید.

سوال را با سوال جواب دهید

www.takfars.ir

زمانی که کسی از شما سوالی می پرسد، شما نیز سوال بپرسید. البته اگر هیچ وقت به سوال ها جواب ندهید این روش کاربردی نخواهد داشت. اما استفاده گهگاه از آن در راستای تاکتیک اصلی حتما کارساز خواهد بود. فرض کنید رئیستان از شما در زمینه نحوه پیشرفت پروژه می پرسد. به جای جواب دادن مستقیم، می توانید بگویید که به خوبی در حال پیشروی است و سوال کنید که آیا همکارتان مواد اولیه مورد نیاز را آماده کرده است؟ در اینجا شما مانند یک رئیس رفتار کرده اید و همکارتان باید در مورد مواد اولیه توضیح بدهد.

درباره موفقیت ها و معلومات خود صحبت کنید

برای نشان دادن هوش خود گاهی فخر فروشی کنید. برای مثال اگر در مورد کاری صحبت می شود که شما قبلا با موفقیت آن را انجام داده اید، آن را بیان کنید و مطمئن باشید بار دیگر آن را تکرار خواهید کرد. البته مواظب باشید در این کار زیاده روی نکنید چون افراد باهوش، خوش فکر بودن و ذکاوتشان را فریاد نمی زنند بلکه نشان می دهند.

فن بیان خود را تقویت کنید

کارشناسان ارتباطات معتقدند اگر دو نفر دقیقا یک محتوای مشابه را بیان کنند، از این دو نفر شخصی باهوش تر به نظر خواهد رسید که از فن بیان بهتری برخوردار باشد. شخصی که کمی تندتر و رساتر صحبت کند، کمتر تپق بزند و از زیر و بم کردن صدایش کمک بگیرد؛ پرانرژی تر، بامعلومات تر و البته باذکاوت تر به نظر خواهد رسید. بنابراین یکنواخت صحبت نکنید و گاهی حجم صدای تان را کم و زیاد کنید و به سطح انرژی کلام تان آگاه باشید. همچنین سعی کنید در حین صحبت ارتباط چشمی برقرار کنید.

زمانبندی مناسب داشته باشید

نتایج یک پژوهش نشان داده است افرادی که در انجام کارها وقت تلف نمی کنند و هر کاری را تقریبا با همان سرعت مطلوبی که دیگران انجام می دهند، پیش می برند باذکاوت به نظر می رسند. انسان ها به طور معمول تمایل ویژه ای به زمانبندی دارند و بر اساس برخی ویژگی های ذهنی از جمله هوشیاری، آگاهی و نیت، افرادی را که در انجام کارها، هم سرعت عموم مردم هستند، باهوش تر می بینند. پس اگر می خواهید باذکاوت به نظر برسید، از وقت تلف کردن بپرهیزید و البته پرسرعت تر از حد معمول نیز نباشید.

یک جستجوگر اینترنتی باشید

اگر به جای اینکه از همکارانتان سوال های ساده بپرسید، خودتان جواب آنها را جست وجو و پیدا کنید، دانا و باذکاوت به نظر خواهید رسید. در مقابل، به عنوان مثال اگر به جای اینکه خودتان در اینترنت پایتخت کشور پرتغال را بیابید از همکارانتان بپرسید و احتمالا آنها سراغ گوگل رفته تا بتوانند جواب شما را بدهند و احتمالا به این نتیجه می رسند که شما فرد کم هوشی هستید. برای باهوش به نظر رسیدن، باید تبدیل به غول جست وجوی اینترنتی شوید و جواب هایتان را از اینترنت پیدا کنید.

در انتخاب لباس دقت کنید

تک فارس

طرز لباس پوشیدن افراد روی برداشتی که مردم از شخصیت شان خواهند داشت، تأثیر می گذارد. افرادی که در انتخاب لباس شان دقت می کنند و سنجیده لباس می پوشند، باهوش تر به نظر می رسند. این در حالی است که پوشیدن لباس های باز باعث می شود چندان باذکاوت به نظر نرسید، چرا که تمامی توجهات به سمت بدن تان جلب خواهد شد و دیگر کسی به اندیشه هایی که در سر دارید توجه نشان نخواهد داد. طرز لباس پوشیدن افراد حتی روی کیفیت عملکردشان نیز تأثیر می گذارد. پوشیدن لباس مخصوص کار کیفیت کار شما را بالا می برد. همچنین اگر چشمانتان ضعیف است به جای لنز از عینک استفاده کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››