تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

بهترین توصیه برای همیشه شاد بودن چیست

image بهترین توصیه برای همیشه شاد بودن چیست

در طبیعت قدم بزنید

پارک های مصنوعی و جنگلی گزینه ی خوبی هستند اما مناطق طبیعی تر گزینه های بهتری هستند. وقتی در طبیعت راه می روید به صداها و بوها توجه کنید. پنج چیز را پیدا کنید که آنقدر برایتان عجیب است که می خواهید راجع به آن با کسی صحبت کنید. همچنین می توانید از طبیعت عکس و فیلم بگیرید. حتی وقتی درون شهر هم هستید به آسمان نگاهی بیندازید.

اجتماعی باشید و با دیگران تماس فیزیکی برقرار کنید

تماس فیزیکی با کسی که دوستش دارید به صورت خودکار استرس را از بین می برد. در آغوش گرفتن و گرفتن دست افرادی که دوست شان دارید باعث درمان هر دوی شما می شود. درواقع طی مطالعه ای که توسط ژورنال پزشکی مکمل و جایگزین انجام شد، محققان دریافته اند که ماساژ می تواند سیستم ایمنی بدن و رضایت از زندگی را افزایش دهد. شما می توانید با یک ماساژ حرفه ای از مزایای سیستم ایمنی بهره مند شوید. اگر دوست یا شریک زندگی تان نمی تواند به خوبی شما را ماساژ دهد، نزد یک ماساژور حرفه ای بروید.

تکفارس آی آر

بخشنده باشید

راه هایی هرچند کوچک پیدا کنید تا به دیگران چیزی ببخشید. به جای اینکه حرف بزنید، گوش شنوایی داشته باشید، به دوستی که نیازمند است کمک کنید یا در خیریه ی محل خود مشغول شوید. با این کارها به مشکلات خود از دیدی دیگر نگاه خواهید کرد و وقتی بفهمید که قادرید با کمک خود چه تغییری در زندگی دیگران ایجاد کنید، حس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

شبکه ی دوستان تان را تقویت کنید

دوستی و رفاقت مانند یک رابطه ی عاشقانه به تقویت و مراقبت نیاز دارد. اگر رفاقت را نادیده بگیرید، دوست تان را از دست خواهید داد. سعی کنید که با دوستان تان به طور مرتب دیدار کنید. اگر مجرد یا متأهل هستید، می توانید آخر هفته ها به صورت دوره ای به همراه دوستان تان به تماشای فوتبال یا برنامه های تلویزیونی بپردازید یا به رستورانی بروید و غذای مورد علاقه تان را میل کنید. نکته ی مهم این است که رفاقت هایی پایدار و استوار داشته باشید تا با کمک آنها بر چالش های زندگی فائق آیید.

آخر هفته ها در خانه نمانید و بزنید بیرون

www.takfars.ir

فعالیت های آخر هفته، مثل پیک نیک های کوچک، برای تقویت ذهن و بدن شما اهمیت دارند. لازم نیست سفری گران قیمت داشته باشید تا اثرگذار باشد، بلکه نکته ی مهم این است که کار جدید و تازه ای را انجام دهید: با دوستان یا خانواده تان به پارک نزدیک خانه تان بروید و هوای تازه وارد ریه هایتان کنید و تعاملات اجتماعی داشته باشید.

خاطره بسازید

تحقیقات نشان می دهند که تجربه ا ی که از کارها به دست می آوریم نسبت به خود کارها، ما را شادتر می کنند. مثلا حتی وقتی از خانه بیرون می روید و آنطور که انتظار داشتید به شما خوش نمی گذرد، باید به یاد داشته باشید که دیگران تنها لحظات شیرین آن روز را به یاد خواهند آورد، نه تلخی ها یا اتفاقات ناگوارش را.

معنویت را وارد زندگی کنید

آیا خود را فردی معنوی می دانید؟ با رفتن به مسجد، کلیسا یا قرائت قرآن یا کتب مقدس دیگر می توانید هم تعاملات اجتماعی خود را ارتقا دهید و هم معنویت را وارد زندگی تان کنید. مکان ها و شبکه های دینی و معنوی می توانند فعالیت هایی ساده و ارزان برای خانواده ها فراهم کنند و به هنگام بحران و نیاز، دست یاری به سوی شما دراز کنند. این مکان ها می توانند در مواقعی که به دنبال شغلی جدید هستید، ارتباطاتی را شکل دهند.

آداب و رسوم خانوادگی را پاس بدارید

سنت های خانوادگی، یک حس همبستگی را با خانواده تان ایجاد خواهند کرد و به تبعِ آن حس امنیتی را به دست خواهید آورد که در مواقع دشوارِ زندگی می تواند به شما کمک کند. اینکه بدانید تنها نیستید و خانواده ای بزرگ دارید، اعتماد به نفس شما را بسیار افزایش می دهد. تعطیلات فرصتی را فراهم می کند تا دور هم جمع شوید و سنت های خانوادگی را پاس بدارید.

تحرک بیشتری داشته باشید

اینکه تمام روز یک جا بنشینید اصلا برای ذهن و بدن تان خوب نیست. هر موقع که از خواب بیدار شدید، بلند شوید و چند دقیقه ای راه بروید و هر روز هنگام ناهار قدم بزنید.

همچنین می توانید با دوستان و همکاران تان به صورت دسته جمعی اکیپ پیاده روی درست کنید یا ورزش موردعلاقه تان را دنبال نمایید. در یک کلاس ورزشی ثبت نام کنید. وقتی تناسب بدن تان را افزایش دادید، می توانید دوندگی را هم به برنامه ی پیاده روی تان اضافه کنید. دوندگی باعث رها شدن هورمون اِندورفین می شود و حس خوبی به شما می دهد.

تک فارس

لبخند زدن را تمرین کنید

با یک تمرین بسیار آسان می توانید مغزتان را گول بزنید تا حس شادی کند: فقط لبخند بزنید. باور ندارید؟ خب امتحانش کنید. علت این شادی این است که در برنامه ریزی عصبی-زبان شناختی، یک محرک (که در اینجا لبخند است) به مغز علامت می دهد تا همان احساساتی را تجربه کند که به هنگام استفاده از آن عضلات تجربه می کرد.

عدد جادویی خواب خود را بیابید

طبق مطالعه ای که در Harvard Business Reiview منتشر شده است، به نظر می رسد که عدد جادوییِ ساعات مورد نیاز برای خواب در اکثر بزرگسالان، هفت ساعت در طول شب است. خواب کافی شما را قادر خواهد ساخت تا بهتر کار کنید و بر چالش های روزمره ی زندگی بیشتر فائق آیید. حتی اگر یک ساعت کمتر از این مقدار بخوابید، سلامت تان به خطر خواهد افتاد.

مراقب میزان مصرف کافئین باشید

اگر به سختی خواب تان می برد، احتمال دارد که در مصرف کافئین زیاده روی می کنید. مصرف نوشیدنی های کافئین دار را کم کنید و خود را مقید کنید تا تنها اول صبح آنها را بنوشید. و اگر با این کار باز هم خواب تان نبرد، کلا مصرف این نوشیدنی ها را قطع کنید و به جای آن از نوشیدنی هایی نظیر قهوه ی بدون کافئین یا چای گیاهی استفاده نمایید. یادتان باشد که بسیاری از نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا و همچنین بسیاری از شکلات ها و غذاهایی که در آنها شکلات به کار رفته است، حاوی کافئین هستند.

حداقل یک ساعت قبل از خواب ریلکس کنید

برای اینکه واقعا ریلکس کنید، حداقل یک ساعت قبل از خواب اینترنت را به کلی قطع کنید و درست وقتی که می خواهید بخوابید، ورزش نکنید چرا که جریان خون تان بالا می رود. شما برای خوابیدن به ذهنی آرام نیاز دارید، بنابراین تلویزیون ببینید، کتاب و مجله بخوانید تا کم کم خواب تان ببرد. برخی فکر می کنند که دوش گرفتن خواب را از سر می پراند، بنابراین دوش را به صبح اول وقت موکول کنید و درعوض قبل از خواب چند دقیقه ای در وان حمام بمانید.

از مصرف چربی های اشباع شده پرهیز کنید

تحقیقات نشان داده اند که خوردن غذاهای حاوی اسیدهای اشباع شده شما را افسرده می کند. این چربی ها در بسیاری از غذاهای فراوری شده به کار می روند اما برای اینکه مطمئن شوید باید برچسب غذاها را مطالعه کنید. اسیدهای اشباع در مواد اولیه ی غذاهایی وجود دارند که در آنها کلمه ی هیدروژنه به چشم می خورد. بسیاری از برندهای مارگارین امروزه عاری از چربی های اشباع هستند و این نکته به صورت بزرگ در اطلاعات برچسب آنها دیده می شود. هرچند بسیاری از غذاهای پخته شده و حتی کیک ها ترکیبی از چربی های اشباع دارند. پس به جای غذاهای فراوری شده، از میوه و سبزی تازه و ارگانیک استفاده کنید و به جای استفاده از ترکیبات آماده ی کیک و شیرینی، خودتان دست به کار شوید.

T A K F A R S

ویتامین بیشتری مصرف کنید

در برنامه ی غذایی خود، غذاهای حاوی ویتامین را بگنجانید. این غذاها نه تنها شما را سالم تر و باانرژی تر می کنند بلکه بسیاری از آنها با استرس نیز مقابله می کنند.

هفته ای یک بار غذایی جدید و سرشار از ویتامین و مواد مغذی را امتحان کنید. برای نمونه می توانید ماهی سالمون، قارچ، کلم بروکلی، آووکادو، لوبیا، گردو و حبوبات را به غذای خود اضافه کنید.

خاک بازی کنید

دستان تان را در خاک فرو ببرید. می توانید این کار را در کنار ساحل یا هنگام باغبانی انجام دهید؛ فرقی ندارد – مهم این است که این کار ممکن است شما را شادتر کند. علت این شادی، ارگانیسم های بسیار ریز موجود در خاک هستند که وارد پوست تان می شوند. آنها به مغزتان فرمان می دهند تا سروتونین بیشتری ترشح کند – سروتونین یک انتقال دهنده ی عصبی است که خلق و خو را بهبود می بخشد.

آفتاب بگیرید

بسیاری از افراد، دارای اختلال عاطفی فصلی هستند؛ بدین معنی که در فصولی که آفتاب کمتر است افسرده می شوند. حتی اگر شما به این اختلال دچار نباشید، ممکن است که از فقدان آفتاب و نور خورشید تأثیر بپذیرید. حداقل روزی یک ربع بیرون بروید؛ می توانید در یک روز سرد قدم بزنید تا حداقل نور آفتاب به صورت تان بخورد. نور خورشید به بدن شما کمک می کند تا ویتامین D تولید کند، ویتامینی که بسیاری از مردم از کمبود آن رنج می برند.

با تفریح احساسات و هیجانات تان را خالی کنید

خواه تیم مورد علاقه تان را تشویق می کنید یا در تعطیلات دیوانه بازی در می آورید باید بدانید که کار خوبی می کنید، چرا که انجام مداوم این کارها شما را آرام تر می کند. در اروپای قرون وسطی، تعطیلات سوپاپ اطمینان کشاورزان بود تا با تخلیه ی هیجانات خود فکر شورش را از سر بیرون کنند. البته شما کشاورز شورشی نیستید. اما می توانید مهمانی برگزار کنید و طی آن هیجانات خود را تخلیه کنید. در آن حین زندگی را هم جدی نگیرید.

بازی کنید

تک فارس www.takfars.ir

با دوست و خانواده ی خود بازی کنید. با تفنگ های آب پاش به هم شلیک کنید، مسابقه ی دو بگذارید، حباب بازی کنید، گلوله ی برفی به سمت هم پرت کنید، روی برف سُر بخورید، طناب بزنید و با گِل و ماسه قلعه بسازید. شب ها با خانواده ی خود جمع شوید و بازی های تخته ای انجام دهید و بخندید. هر کاری که شما را به صورت خودجوش به خنده می اندازد انجام دهید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››