image اییمن شدن در برابر بیماری آنفولانزا برای همیشه

با اینکه اواسط زمستان هستیم هنوز هم الزامی به تزریق واکسن آنفلوانزا وجود دارد یا نه؟

چه افرادی جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند و تزریق واکسن آنفلوانزا در آنها الزامی است؟گروه‌هایی که براساس معرفی سازمان جهانی بهداشت بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا هستند، عبارتند از کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله، افراد بالا ی۶۵ سال، بیماران قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، بیمارانی که به دلیل بیماری‌شان تشنج می‌کنند، افراد مبتلا به آسم و تنگی نفس، افرادی که از کورتون و دارو‌های ضعیف‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، زنان باردار و….

اگر این افراد واکسن آنفلوانزا را دریافت نکنند چه عواقبی در انتظارشان خواهد بود؟

ببینید این بیماری معمولا خود محدود شونده است اما در گروه‌ها و افرادی که در معرض خطر هستند می‌تواند مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد و حتی ممکن است آنها را به دلیل ابتلا به عفونت آنفلوانزا، در بیمارستان به خصوص در بخش‌های تخصصی‌تر آن بستری کند. متأسفانه امسال واکسن کمتر در بازار یافت می‌شد بنابراین همه گروه‌های هدف نتوانستند واکسینه شوند به همین دلیل موارد ابتلا به آنفولانزا افزایش یافت.

آنچه اکنون در کشور شیوع دارد آنفلوانزای فصلی است یا انواع دیگر آنفلوانزا که خطرناک هم هستند؟

بسیاری از مردم نگران هستند و فکر می‌کنند این آنفولانزا همان آنفلوانزای H1N1 است که در سال ۱۳۸۸ به طور جهانی شایع شده بود. در واقع ویروس آنفلوانزایی که اکنون در کشور داریم فصلی و بومی شده همان ویروس آنفلوانزای H1N1 سال ۱۳۸۸ است اما خوشبختانه در حال حاضر نسبت به این ویروس ایمنی وجود دارد. به همین دلیل فرم‌های خیلی شدید آنفولانزا راکمتر می‌بینیم و بیشتر شاهد فرم‌های خفیف تا متوسط با حداکثر متوسط تا شدید آنفولانزا در کشور هستیم. فرم‌های بسیار شدیدی که مانند سال ۱۳۸۸ حتی موارد مرگ و میر بالا ایجاد می‌کردند حالا دیگر بسیار کمتر شده‌اند.

با توجه به اینکه اکنون ۴ ماه از آغاز فصل پاییز گذشته آیا هنوز تزریق واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های هدف الزامی است؟

همانطور که اشاره شد این بیماری خاص فصل پائیز و زمستان است بنابراین معمولا هرچه به فصل بهار نزدیک می‌شیم تراکم ویروس در فضا کمتر می‌شود و انتقال کمتر صورت می‌گیرد و دوره‌های بیماری کوتاه‌تر می‌شود. توصیه ما این است که افراد واجد شرایط در شروع فصل پائیز واکسن را دریافت کنند تا بدنشان قبل از چرخش ویروس در فضا نسبت به آن ایمنی پیدا کند. واکسن آنفلوانزا واکسنی است که سالانه تولید می‌شود زیرا این ویروس تغییر پذیر است و سوش های آن نیر تغییر می یابند. بنابراین واکسن هم معمولا به صورت سالانه به وسیله مراکز واکسن‌سازی سازمان بهداشت جهانی ساخته و واکسن‌های سوش جدید آنفولانزا طی زمان خاصی در کشور‌ها توزیع می‌شوند. به همین دلیل در حاضر حاضر که در اواسط زمستان هستیم شاید دیگر نیازی به تزریق واکسن وجود نداشته باشد مگر در مورد بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی، سرطانی و افرادی که عمل پیوند انجام داده‌اند یعنی کسانی که باید در طول سال نسبت به ویروس آنفولانزا مقاوم باشند. در غیر این صورت برای آحاد مردم نیاز ضروری برای تزریق واکسن حس نمی‌شود.