image اگر مجبور هستید کفش پاشنه بلند بپوشید راه چاره اینجاست

راهنمایی‌های زیر را دنبال کنید، می‌توانید به‌زودی مانند مدل‌ها، روی این خنجرهای بلند قدم بردارید.

اول پاشنه، بعد پنجه

سعی کنید تا حد امکان، عادی قدم بردارید. وقتی کفش تخت می‌پوشید، روی پنجه راه نمی‌روید یا کف پاها را کامل روی زمین نمی‌گذارید. راه رفتن با کفش‌های پاشنه‌بلند هم، همین‌طور است. اول پاشنه را روی زمین بگذارید و در ادامه پنجه تا انگشتان را. هنگام تماس پنجه با زمین، وزن خود را بین قدم‌هایتان پخش‌کنید، طوری که انگار دارید یواشکی روی نوک انگشتان راه می‌روید.

سر بالا قدم بردارید

خوب راه رفتن با کفش پاشنه‌بلند، بسیار به حالت ایستادن بستگی دارد، و هدف این است که راحت و با اعتمادبه‌نفس به نظر برسید!

تصور کنید یک بند نامرئی، سر شما را صاف نگه‌داشته است. جوری بایستید که سر شما با ستون فقرات، و چانه با زمین موازی باشند. هیچ‌وقت هنگام راه رفتن با کفش پاشنه‌بلند، به پایین نگاه نکنید.

شانه‌های خود را عقب و پایین نگه‌دارید. برای حفظ تعادل نیز، دستان خود را در دو طرف، آرام رها کنید.

ماهیچه‌های شکم خود را درگیر کنید، انگار نفستان را حبس کرده باشید. در این حالت لاغرتر هم به نظر می‌رسید.

هنگام راه رفتن پاهای خود را به هم نزدیک نگه‌دارید و زانوها را زیاد خم نکنید.

روی صحنه مد قدم بردارید

بسیاری از زنان کفش پاشنه‌بلند به پا می‌کنند تا جذاب‌تر به نظر برسند. برای این کار، تصور کنید در امتداد یک خط نامرئی یا طناب خیالی راه می‌روید. هنگام راه رفتن، یک پا باید به‌طور مستقیم در مقابل پای دیگر قرار بگیرد. قدم‌های کوتاه بردارد تا زمین نخورید. طوری که زاویه زانو کمتر از ۴۵ درجه باشد.

برخی از فیلم‌های مدل‌های حرفه‌ای صحنه مد را ببینید و سعی کنید راه رفتن آن‌ها را تقلید کنید. اما حواستان باشد، فقط نحوه صحیح این راه رفتن را یاد بگیرید. در زندگی واقعی نیازی به این‌همه پیچ‌وتاب اغراق‌شده نیست.

در خانه تمرین کنید

یک روز قبل کفش پاشنه‌بلند خود را در خانه بپوشید. بهتر است هنگام این تمرین جوراب به پا کنید، تا کفشتان تا حد امکان جا باز کند. همه کارهای معمول روزانه خود را انجام دهید. راه بروید، توقف کنید و بچرخید. با این کار، هم به کفش‌ها عادت می‌کنید و هم با اصطکاک با زمین، لغزندگی کف کفش کمتر می‌شود.

سعی کنید با راه رفتن روی سطوح مختلف مانند فرش، موکت، کاشی، سنگ یا چوب، حرفه ای شوید.

اگر قصد دارید کفش پاشنه‌بلند خود را در یک جشن یا مهمانی بزرگ بپوشید، زمانی که در خانه خود هستید، تمرین رقص کنید.

راه رفتن از پله‌ها یکی از کارهایی است که باید در آن ماهر شوید. چون ناگوارترین اتفاقات با پاشنه‌‌های بلند، در پله‌ها رخ می‌دهند. هنگام پایین آمدن از پله تمام کف پای خود را روی زمین بگذارید. اما موقع بالا رفتن فقط پنجه پا را روی پله‌ها قرار دهید. برای احتیاط هم، حواستان به نرده‌های راه‌پله باشد.

در خیابان پیاده‌روی کنید

راه رفتن با کفش پاشنه‌بلند خارج از منزل، می‌تواند ده برابر سخت‌تر از راه رفتن در خانه باشد. سعی کنید روی سطوح ناهموار یا آسفالت خیابان‌های اطراف، راه رفتن را تمرین کنید.

هم‌چنین، یک جای خوب برای تمرین پیاده‌روی خارج خانه، سوپرمارکت است. می‌توانید از سبد خریتان برای حفظ تعادل استفاده کنید.

تمرین ایستادن کنید

علاوه بر راه رفتن، باید ایستادن با کفش‌های پاشنه‌بلند را هم یاد بگیرید. شاید راحت به نظر بیاید، اما بسیاری از زنان نمی‌دانند هنگام عکس گرفتن، یا ایستادن و گپ زدن در یک مهمانی، با پاهای خود چه کنند. اینجاست که راحت بودن کفش بسیار مهم است، چون نمی‌خواهید کل مهمانی را از این پا به آن پا کنید. برای این کار باید یک پا را جلوتر از دیگری گذاشته و زاویه کمی به زانو بدهید. وزن خود را روی پا عقبی انتقال دهید و به‌محض خسته شدن، پا را عوض کنید.

به پاها استراحت دهید

کفش‌های پاشنه‌بلند را برای مناسبت‌های خاص نگه‌دارید. استفاده مداوم از آن‌ها، اثرات جبران‌ناپذیری به همراه دارد.

وقتی کفش پاشنه‌بلند به پا دارید، نشستن چند وقت یک‌بار، از دردناک شدن پاها جلوگیری می‌کند. صاف بنشینید و پاها را روی‌هم بی اندازید. هم استراحت می‌کنید؛ هم کفش‌هایتان را به نمایش می‌گذارید. اما هیچ‌وقت در حین این استراحت، کفش‌هایتان را درنیاورید، چراکه پا متورم شده و پوشیدن دوباره آن سخت‌تر و دردناک‌تر می‌شود.

کفش‌های مختلف بپوشید

هرروز هفته پاشنه‌بلند نپوشید. به‌طور مثال اگر دیروز پاشنه‌دار پوشیدید، فردا کفش تخت به پا کنید.

اگر زمان طولانی راه می‌روید یا می‌ایستید، سعی کنید تا حد امکان، زمان پوشیدن این کفش‌ها را کاهش دهید. یا اگر باید مسافت زیادی را پیاده طی کنید تا به مقصد برسید، از یک کفش ورزشی برای این راه استفاده کنید.

اما اگر مجبورید هرروز پاشنه‌بلند بپوشید، با ارتفاع‌های متفاوت بپوشید. این کار باعث جلوگیری از فشار بیش‌ازحد و یا اصطکاک در یک نقطه خاص می‌شود.

از فرش به عرش بروید

اگر به راه رفتن با پاشنه‌بلند عادت ندارید، انتخاب یک جفت کفش پاشنه میخی ۱۲ سانتی‌متری، ایده خوبی نیست. پاشنه‌های بسیاری با ارتفاع، ضخامت و شکل‌های متفاوت، وجود دارند. بهتر است از پاشنه‌های کوتاه‌تر شروع کنید. زمانی که احساس راحتی کردید، پاشنه‌های بلندتر را امتحان کنید.

ارتفاع پاشنه ایدئال بین ۲-۵ تا ۷ سانتی‌متر است. راه رفتن با پاشنه‌بلندتر از ۷ سانتی‌متر، طرز راه رفتن شما را تغییر داده و به کمر، زانو و مچ پا فشار وارد می‌کند.

از پاشنه ۵ سانتی‌متری شروع کنید. پاشنه‌های کوتاه (از ۳-۵ تا ۵) برای استفاده روزانه مناسب‌اند. از پاشنه‌های کلاسیک ۷ سانتی‌متری، برای پوشیدن در محل کار و پاشنه‌های ۱۰ سانتی‌متری را در مهمانی‌ها استفاده کنید.

سعی کنید برای تعادل بیشتر، پاشنه‌های پهن‌تر را انتخاب کنید. پا در کفش‌های باز و صندل‌ها، به سمت جلو لیز می‌خورد، اما راه رفتن با کفش‌های جلوبسته بسیار راحت‌تر است.

اگر حتماً می‌خواهید پاشنه‌بلند بپوشید، اما آمادگی پاشنه‌های میخی را ندارید، راحت‌ترین گزینه کفش لژ دار است. وزن شما در سطح کف کفش به‌طور یکسان تقسیم‌شده و هنگام راه رفتن، راحتی و تعادل را به همراه می‌آورد.

پوشیدن استیلِتو (Stilettos) آخرین مرحله مهارت است. این پاشنه میخی‌ها شامل هر کفشی با پاشنه بالاتر از ۷ سانتی‌متر هستند. زمانی‌که درراه رفتن با این کفش‌ها استاد شدید، آماده فتح جهانید!

به زاویه پاشنه توجه کنید

تفاوت کفش‌های دردناک و همیشه راحت را، اندازه زاویه قوس پا با پاشنه مشخص می‌کند. زاویه نامناسب آن، دقیقاً از پشت پنجه تا پاشنه ادامه دارد. در این حالت بیشتر وزن شما به پنجه و انگشتان وارد می‌شود.

اگر احساس می‌کنید دارید روی انگشتان خود راه می‌روید، این زاویه بسیار تند و نامناسب است. بهترین نوع، زاویه‌ای حدوداً ۴۵ درجه است. در این حالت، قوس کف پا حفظ شده و از حرکت روبه‌جلو بدن، جلوگیری می‌کند.

از پلتفرم‌ها استفاده کنید

در کفش‌های پلتفرم (Platform)، لژ زیر پنجه و انگشتان، باعث کم کردن زاویه پاشنه و همچنین ،کاهش فشار به پنجه می‌شود. بدون اینکه احساس کنید به‌سختی روی انگشتان خود ایستاده‌اید. اگر زیاد پاشنه‌بلند می‌پوشید، در این کفش‌ها احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

لژ این کفش‌ها می‌تواند قابل رویت یا پنهان باشد. اگر راحتی کفش، برایتان مهم‌تر از ظاهر آن است، لژ مخفی را انتخاب کنید.

آناتومی پا را در نظر بگیرید

کفشی انتخاب کنید که پاهایتان را زیباتر جلوه دهد. کفش‌هایی که با کش یا بند دور مچ بسته می‌شوند، از پیچ خوردن مچ و لغزش بیش‌ازحد پا در داخل کفش جلوگیری می‌کنند. این مدل کفش‌ها برای افرادی که پاهای ظریف و لاغر دارند مناسب خواهد بود. اما اگر مچ پهنی دارید، پای شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

افرادی که اندام پری دارند، با کفش‌های پلتفرم یا پاشنه‌های پهن، متناسب‌تر به نظر می‌رسند.

برش حرف تی (T-strap) روی پا را کوتاه‌تر نشان می‌دهد. اگر پاهای کشیده و بلندی دارید، این مدل مناسب خواهد بود.

سایز مناسب بپوشید

همیشه شب‌ها به خرید کفش بروید. زمانی که پاها پس از راه رفتن و فعالیت کمی متورم شده و در بزرگ‌ترین حالت خود هستند.

کفشی انتخاب کنید که مناسب فرم پایتان و از پای‌برهنه شما پهن‌تر باشد. همیشه هر دو جفت را بپوشید و در فروشگاه قدم بزنید. اگر آن لحظه راحت نباشند، هیچ‌وقت دیگر هم نخواهند شد.

چند وقت یک‌بار پای خود را اندازه بگیرید. در طول زمان اندازه پا تغییر می‌کند. به‌خصوص با مسن‌تر شدن، که ممکن است با کمتر شدن قوس کف پا، پا کشیده‌تر یا پهن‌تر شود.

چرم طبیعی بخرید

image اگر مجبور هستید کفش پاشنه بلند بپوشید راه چاره اینجاست

کیفیت را فدای کمیت نکنید. بااینکه چرم‌های مصنوعی به‌صرفه‌ترند، اما از هزینه کردن برای چرم‌های طبیعی، پشیمان نمی‌شوید. کفش‌های جیر و چرم طبیعی ماندگاری بیشتری دارند. انعطاف‌پذیرتر هستند و قالب پا خواهند شد.

همیشه به علامت‌های جنس کفش، که داخل یا کف آن نوشته‌شده، توجه کنید. ساخت بشر (Man-made) نشان‌دهنده مصنوعی بودن جنس کفش، و رویه جیر یا چرم (Suede or leather)، طبیعی بودن چرم را نشان می‌دهد.

پاها را با چسب بپوشانید

و در نهایت، برای پاهای بیچاره چسب‌های محافظ یا ضد پینه تهیه کنید. با تماس یا حرکت زیاد پا در کفش، پوست ساییده شده و حساسیت‌های مثل تاول یا پینه به وجود می‌آورد. با استفاده از چسب‌های مخصوص در نواحی که احساس می‌کنید بیشترین تماس را با پا دارند، از بروز زخم و ناراحتی جلوگیری کنید.