تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتیاشتراک گذاری

اگر حس تشنگی شما زیاد است این نوشیدنی ها را امتحان کنید

image اگر حس تشنگی شما زیاد است این نوشیدنی ها را امتحان کنید

خاکشیر دو نوع دارد: یکی تلخ که دانه های آن ریز و رنگ آن مایل به قرمز است و گونه دیگر شیرین که دانه های آن بزرگ تر و رنگ آن قرمز تیره است البته به اعتقاد برخی متخصصان این دو نوع خاکشیر از یک گیاه به وجود می آیند و تغییر رنگ شان به خاطر کهنگی یا تازگی شان است.

دانه های خاکشیر ضد عفونی کننده، ضد انگل و تب بر هستند و به رفع التهاب کلیهکمک میکنند. این دانه ها با کمی شکر، گلاب و آب سرد بسیار ملین و خنک بوده و از سرگیجه، تب، بی حالی، تهوع و بی اشتهایی ناشی از گرمازدگی می کاهند.

دانه های خاکشیر از بی حالی، تهوع و بی اشتهایی ناشی از گرمازدگی می کاهند.

شربت خاکشیر همچنین مقوی معده و هاضمه بوده، اشتها و میل جنسی را زیاد میکند و مصرف آن در دوران بارداری بسیار مفید است.

تکفارس آی آر

دانه های خاکشیر وقتی در مجاورت آب قرار می گیرند میتوانند چندین برابر وزن خود آب جذب کرده و متورم شوند. در نتیجه این دانه ها آب زیادی را در بدن نگه داشته و وقتی بدن به تعریق افتاده و با کمبود آب مواجه می شود از ذخیره ی آب آن ها استفاده میکند بنابراین مصرف این شربت را در روزهای گرم سال و در ساعات اوج گرما که مجبور به خروج از منزل هستید یا اگر به گرما حساسیت دارید توصیه می کنیم.

رفع عطش و تشنگی با شربت عرق بیدمشک

image اگر حس تشنگی شما زیاد است این نوشیدنی ها را امتحان کنید

بیدمشک نوعی بید است ولی این درخت در اول بهار و قبل از آنکه برگ بدهد، گل های زیبا و خوشبویی دارد. عرق بیدمشک از گل های این نوع بید که در ارومیه بسیار زیاد است، تهیه می شود.

گلاب که همان اسانس گل محمدی است، خواص دارویی زیادی دارد، از آن جمله می توان به ضد اسهال، ضد التهاب، افزایش دهنده میل جنسی، ضد نفخ، مقوی قلب، خلط آور، مقوی معده و اشتهاآور بودن آن اشاره کرد .

www.takfars.ir

گاهی از عرق بیدمشک بدون رقیق کردن استفاده می شود که خواصی نظیر تقویت کننده، آرام بخش، ضد گرمازدگی و مقوی قلب دارد. گاهی نیز به صورت شربت آن را رقیق و مقداری شکر به آن اضافه می شود.

عرق بیدمشک علاوه بر ضد عطش بودن، خاصیت آرام بخشی و تقویت قلب نیز دارد و مطالعه های اخیر خواصی را که از قدیم به تجربه به آن نسبت می دادند، از نظر علمی به اثبات رسانده اند.

شربت سکنجبین برای رفع عطش و تشنگی

image اگر حس تشنگی شما زیاد است این نوشیدنی ها را امتحان کنید

شربت سکنجبین دارای طبیعت سرد و خنک بوده و برای رفع عطش مفید می باشد

از نوشیدنی های دیگری که اغلب قدیمی ها از آن استفاده میکنند شربتسکنجبین است. این شربت وطنی دارای طبیعت سرد و خنک بوده و تمام منافعسرکه را دارد و به صفرابر مشهور است.

هنگامی که شربت سکنجبین را با یخ خنک کرده و به همراه خیار رنده شده بنوشندتشنگی را رفع و از التهاب ناشی از گرما می کاهد. بنابراین اگر مثل گذشته از مهمانان خود با شربت خاکشیر، سکنجبین یا تخم شربتی پذیرایی کنید در حق آن ها محبت فراوانی کرده اید.

البته ناگفته نماند که این شربت های وطنی بسیار چاق کننده هستند. از این رو مصرف بدون شکر آن ها را به افراد چاق و دیابتی توصیه می کنیم.

از آن جا که این روزها شربت های سنتی توسط برخی دستفروشان در گوشه و کنار خیابان ها در شرایط کاملا غیر بهداشتی با یخ ها و آب آلوده تهیه و عرضه می شوند بنابراین بهتر است این شربت ها را به صورت خانگی تهیه و برای خارج از منزل همراه ببرید.

رفع عطش و تشنگی با تخم شربتی

تک فارس

علاوه بر خاکشیر دانه های سیاه رنگی که مردم به آن تخم شربتی می گویند نیز وجود دارد که این دانه ها هم مثل خاکشیر عمل کرده و خاصیت خنک کنندگی و رفع عطش دارند.

دانه های تخم شربتی خاصیت خنک کنندگی و رفع عطش و تشنگی دارند.

image اگر حس تشنگی شما زیاد است این نوشیدنی ها را امتحان کنید

شربت عسل با تخم شربتی برای رفع عطش و تشنگی

مواد لازم:

آب: یک لیوان

عسل: یک قاشق غذاخوری

تخم شربتی: یک قاشق مرباخوری

روش تهیه:

تخم شربتی را شسته، عسل را با مقداری آب ولرم حل کرده، بعد تخم شربتی و عسل را با آب ترکیب می کنیم. اندکی زمان لازم است تا تخم شربتی لعاب بیندازد.

T A K F A R S

image اگر حس تشنگی شما زیاد است این نوشیدنی ها را امتحان کنید

خواص تخم شربتی :

تخم شربتی در حقیقت دانه های گیاه ریحان است که چون دارای ترکیبات لعاب دار است به صورت محلول در آب (شربت) استفاده می شود.

لعاب این دانه ها پس از جذب آب به صورت ژله ای درمی آیند و چون در خود آب ذخیره میکنند برای رفع عطش مورد استفاده قرار می گیرند. البته چون این حالت ژلاتینی حاوی آب زیادی است، میتوانند انسان را تا مدت ها سیر نگه دارد و از این خاصیت به عنوان کاهش دهنده اشتها و لاغری استفاده می شود.

تخم شربتی دارای مقادیر زیادی فیبر، پروتئین، امگا ۶ و امگا ۳، آنتی اکسیدان، کلسیم، پتاسیم، منیزم و آهن است.

به کاهش فشارخون و قند خون کمک میکند. اگر شما تخم شربتی را با غذای خود بنوشید، خاصیت ژله بودن آن، باعث می شود که مواد نشاسته ای به تدریج شکر موجود در خود را آزاد کنند و به این ترتیب شما به طور تدریجی انرژی متعادل در طول روز خواهید داشت.

توجه داشته باشید که این دانه های ریز حاوی گلوتن هستند و اگر شما عدم تحمل به گلوتن دارید نباید این ترکیب را مصرف کنید.

تخم شربتی همچنین باعث کاهش فشارخون می شود ولی بهتر است در مصرف سالمندانی که داروی ضدفشار مصرف میکنند، ملاحظاتی داشته باشیم.

مصرف این دانه ها برای افرادی که داروهای ضد انعقاد میخورند نیز توصیه نمی شود.

تک فارس www.takfars.ir

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››