اگر استخر کثیف باشد باید چه کنیم و راهکارهای مفید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

اگر استخر کثیف باشد باید چه کنیم و راهکارهای مفید

قبل از پریدن در استخر، بدانید که چه چیزهایی ممکن است در زیر این سطح، کمین کرده باشد.

۱. مدفوع

به نظر مرکز کنترل بیماری (CDC)، یک شناگر معمولی در وارد کردن حداقل ۰.۱۴ گرم مدفوع به آب استخر سهیم است! آنهم معمولا در عرض ۱۵ دقیقه‌ی اول وارد شدن به استخر. و یک گزارش بازرسی‌های معمول این مرکز از استخرها، که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، دریافت حدود یک استخر از هر هشت استخر، مرتکب تخلفات جدی شدند که سلامت عمومی را تهدید می‌کرد، و منجر شد آن استخرها فورا بسته شوند.

۲. باکتری ای کولای

CDC، یک مطالعه جدید در مورد چیزهایی که در آب استخر وجود دارند منتشر کرده، و آن گزارش، چندان خوب بنظر نمی‌رسد. آب‌هایی که از ۱۶۱ استخر در منطقه آتلانتا نمونه گیری شده بود، نشانه‌هایی از ‌ای کولای را نشان داد (یک باکتری که اغلب، به مدفوع مربوط می‌شود). و نمی‌توان این مسئله را کاملا به بچه‌ها ربط داد. در حالیکه این درست است کودکانی که بدرستی در مورد اجابت مزاج آموزش ندیده اند می‌توانند مدفوع را به داخل آب استخر بیاورند، اما بزرگسالان نیز مقصر هستند!

تکفارس آی آر

هنگامیکه شما از شستشو با صابون و آب قبل از وارد شدن به استخر خودداری می‌کنید، باعث وارد شدن مدفوع به داخل آب استخر خواهید شد. یک دوش ساده با صابون قبل از ورود به آب می‌تواند خطر آلودگی را بطور قابل توجهی کاهش دهد. و برای بچه‌های کوچک، مطمئن شوید که پوشک را در حمام یا محل تعیین شده برای تعویض پوشک، عوض می‌کنید، نه کنار استخر، چون احتمال ورود میکروب‌ها به داخل آب را افزایش می‌دهد.

۳. بیماری‌های آب تفریحی

بیماری‌های آب تفریحی (RWIs) توسط میکروب‌هایی بوجود می‌آیند که با بلعیدن آب آلوده موجود در استخرهای شنا، جکوزی‌ها، پارک‌های آبی، دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها به بدن وارد می‌شوند. با توجه به نظر CDC، در تعداد شیوع RWIs در دو دهه‌ی گذشته، افزایش وجود داشته است. شایع ترین RWIs، اسهال است. سایر عفونت‌های RWIs عبارتند از:

دستگاه گوارش

پوست

www.takfars.ir

گوش

تنفسی

چشم

مغز و اعصاب

زخم

شایع ترین، اسهال است که توسط میکروب‌هایی مانند کریپتو و ‌ای کولای بوجود می‌آید.

کلر و دیگر مواد ضدعفونی کننده، میکروب‌ها را فورا از بین نمی‌برند. بعلاوه، ترکیب شدن کلر با ادرار و عرق، کلر موجود در استخر را تحلیل می‌برد و باعث می‌شود کارایی‌اش را از دست بدهد! به همین دلیل است که حفظ کلر در سطوح توصیه شده، برای سالم نگه داشتن استخر ضروری است.

۴. کریپتوسپوریدیوم (کریپتو)

کریپتو، انگلی است که باعث بیماری اسهال کریپتوسپوریدیوسیس می‌شود. این انگل توسط یک پوسته بیرونی محافظت می‌شود که به آن امکان می‌دهد تا ۱۰ روز (حتی در آب کلر زده) زنده بماند. این بدان معناست که حتی استخرهایی که در شرایط خوبی نگهداری می‌شوند نیز می‌توانند کریپتو را در میان شناگران منتشر کنند. کریپتو به علت اصلی شیوع بیماری اسهال مرتبط با استخر شنا، تبدیل شده است. به گفته CDC از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸، موارد گزارش شده کریپتو، بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافته است. خوشبختانه شما می‌توانید با رعایت صحیح بهداشت در پارک‌های آبی و استخرهای عمومی، به جلوگیری از کریپتو کمک کنید.

۵. ژیاردیا

تک فارس

ژیاردیا، یک انگل میکروسکوپی است که باعث اسهال می‌شود. این انگل روی سطوح یا در خاک، غذا یا آب آلوده یافت می‌شود. ژیاردیا مانند کریپتو توسط یک پوسته بیرونی محافظت می‌شود که به آن امکان می‌دهد برای مدت طولانی در بیرون از بدن زنده بماند، و همچنین آن را در برابر کلر مقاوم می‌کند.

یک فرد می‌تواند با بلعیدن کیست‌های ژیاردیا (پوسته‌های سخت حاوی ژیاردیا) موجود در غذا یا آب آلوده، عفونی شود. این کیست‌ها بعد از اینکه بدن میزبان را از طریق مدفوع ترک می‌کنند، بلافاصله عفونی می‌شوند. در حالیکه این انگل‌ها می‌توانند به روش‌های مختلفی پخش شوند، اما آب (آب آشامیدنی و آب تفریحی)، رایج‌ترین روش سرایت آن است. این انگل می‌تواند از فردی به فرد دیگر یا از حیوان به انسان منتقل شود.

اگر شما آب آلوده (مثلا آب یک استخر شنای عمومی‌) را ببلعید، خودتان را در معرض ابتلا به عفونت ژیاردیا قرار می‌دهید. میزان شیوع عفونت ژیاردیا معمولا در ماه‌های تابستان، افزایش می‌یابد.

۶. ادرار در استخر

با توجه به یک بررسی که توسط شورای سلامت و کیفیت آب انجام شد، از هر ۵ آمریکایی، ۱ نفر به ادرار کردن در استخر اعتراف دارد! اما این کار خطا، فقط مربوط به افراد معمولی نمی‌شود که بطور تفریحی به استخر می‌روند. نزدیک به ۱۰۰ درصد از شناگران رقابتی حرفه‌ای گزارش کرده اند که بطور منظم در استخر ادرار می‌کنند!

مشمئز کننده است، و همچنین ناسالم. ادرار، با آب استخر که به آن مواد شیمیایی زده شده، تداخل پیدا می‌کند و اساسا کلر را که برای از بین بردن میکروب‌های مضر در نظر گرفته شده است، تحلیل می‌برد. اگر افراد بسیار زیادی در استخر ادرار کنند یا در حالیکه عرق دارند در آن شیرجه بزنند، در اینصورت کلر بسیار کمی برای از بین بردن میکروب‌ها باقی خواهد ماند.

۷. محصول فرعی کلر

هنگامیکه ما وارد آب می‌شویم، عرق، ادرار، مدفوع غیر قابل تشخیص، لوسیون، و ضد آفتاب را، به مخلوطی نامرئی و رقیق از مواد شیمیایی و باکتری‌های موجود در آب استخر، اضافه می‌کنیم! کلر درون استخرها، برای کشتن باکتری‌ها و میکروب‌های آب در نظر گرفته شده است. اما اگر متوجه یک بوی قوی از کلر در یک استخر عمومی شدید، این در واقع چیز خوبی نیست و نشان دهنده یک مشکل در نگهداری استخر می‌باشد. یک استخر که به خوبی به آن کلر زده شده باشد، در واقع باید دارای بوی کمی باشد.

سطح کلر آزاد مناسب، چقدر است؟

استخرها:

T A K F A R S

سطح کلر آزاد (۱ تا ۳ mg/L یا ppm) و pH (۷.۲ تا ۷.۸) قدرت کشتن میکروب‌ها را به حداکثر می‌رساند.

جکوزی آب داغ / اسپا:

سطح ماده ضد عفونی کننده (کلر ۲ تا ۴ ppm یا برم ۴ تا ۶ ppm) و pH (۷.۲ تا ۷.۸) قدرت کشتن میکروب‌ها را به حداکثر می‌رساند.

مشکل این است که تمام مایعات بدنی که ما وارد استخر می‌کنیم، با مواد آلی موجود و با کلر در آب واکنش نشان می‌دهند. در یک مطالعه، دانشمندان بررسی کردند که چگونه آن واکنش‌ها، محصولات فرعی بالقوه خطرناک کلر را تولید می‌کنند، که با ناراحتی پوست و ریه، آلرژی‌ها و آسم، سرطان مثانه، و کبد مرتبط دانسته شده‌اند.

از خودتان محافظت کنید

برای مصون ماندن از این خطرات، این نکات بهداشتی را رعایت کنید:

دست‌هایتان را مکررا بشویید. از آب و صابون حداقل بمدت ۲۰ ثانیه استفاده کنید و دست‌ها را به شدت به هم بمالید.

آب استخر را قورت ندهید. کریپتو می‌تواند توسط نوشیدن آب آلوده منتقل شود. از آنجا که کریپتو توسط محتوای کلر موجود در استخر از بین نمی‌رود، هرگز آب استخر عمومی یا جکوزی‌ها را نبلعید.

به دیگران احترام بگذارید. اگر اسهال دارید شنا نکنید (رعایت این مورد برای کودکانی که پوشک می‌پوشند، بسیار ضروی است). اگر تشخیص داده شد که مبتلا به کریپتو هستید، حداقل بمدت ۲ هفته پس از برطرف شدن اسهالتان، شنا نکنید.

قبل از شنا کردن دوش بگیرید. همیشه قبل از وارد شدن به آب، خودتان را بخوبی بشویید.

تک فارس www.takfars.ir

کودکان را بشویید. قبل از وارد شدن کودکانتان به آب، آنها را بخوبی با آب و صابون بشویید، بخصوص باسنشان را. همچنین بعد از عوض کردن پوشک بچه‌ها یا استفاده آنها از توالت، آنها را مجددا بشویید.

کودکان را چک کنید. کودکان را بطور مرتب به دستشویی ببرید و پوشکشان را چک کنید. همچنین، همیشه پوشک‌ها را در دستشویی (یا حمام) عوض کنید، نه کنار استخر.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

آمپول آبسیکسی مب عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  1. آیا میزان کالری غذاها واقعا در چاقی یا لاغری دخالت دارد
  2. چرا پوست بعضی قسمت های بدن تیره است و راه حل آن
  3. چرا بعضی دردهای جسمی هیچ وقت خوب نمیشوند
  4. لیست خوراکی هایی که مصرف همزمان آنها کشنده است
  5. کپسول ایترانکس عوارض جانبی موارد مصرف منع دارویی
  6. ویتامین D چه فایده هایی برای بدن دارد و نحوه جذب آن

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات