اگر از گرد و خاک زیاد خانه و لوازم منزل خسته شده اید بخوانید

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

اگر از گرد و خاک زیاد خانه و لوازم منزل خسته شده اید بخوانید

image اگر از گرد و خاک زیاد خانه و لوازم منزل خسته شده اید بخوانید

محل های تجمع و گاه تولید گرد و غبار در خانه ها، فرش ها، پارچه ها، وسایل به هم ریخته، خرت و پرت های به دردنخور، کتاب ها، مجله ها، مبل ها، بالش ها و شومینه ها هستند. همچنین استفاده از جاروبرقی هایی که فیلتر قوی ندارند و قدرت مکش آنها پایین است، باعث به وجود آمدن غبار بسیار در محیط خانه شما می شود.

پس همیشه هنگام خرید این وسایل به قدرت و ویژگی های آن حساس باشید. از طرفی ممکن است شما در کنار خود همسایه ای داشته باشید که هر از چندگاهی اقدام به کوتاه کردن چمن های حیاطش بکند که این مورد حسابی شما را به دردسر می اندازد. اگر در و پنجره اتاق شما عایق ها مناسب نداشته باشند، ذرات ایجاد شده از این چمن زنی ممکناست به خانه شما راه پیدا کند.

در هر حال شما نباید تسلیم این ریزدانه های مزاحم شوید. درست است که آنها در هر حال در خانه تولید می شوند یا به خانه شما راه پیدا میکنند اما دست کم می توانیداز پخش شدن آنها از یک نقطه و نشستن آنها روی نقاط دیگر خودداری کنید. توصیه های زیر به شما برای جلوگیری از بلندشدن غبار در خانه کمک میکند.

۱- جاروبرقی یکی از عوامل بلند شدن گرد و غبار در خانه است. در این مورد به دلیل اینکه استفاده از جاروبرقی از ضرورت های خانه داری است، بهتر است برای وارد نشدن گرد و غبار به ریه های تان از ماسک استفاده کنید. استفاده از جاروبرقی هایی که فیلتر قوی دارند مانع از رها شدن و پخش شدن غبار در فضای خانه می شود.

تکفارس آی آر

۲- برای گردگیری قسمت هایی که از دسترس شما دورند، می توانید تکه ای پارچه روی قسمت انتهایی یک چوب بپیچید و آن قسمت ها را تمیز کنید. البته بهتر است این پارتچه نمدار باشد چون در غیر اینصورت تکان های چوب، گرد و غبار را از آن قسمت ها به فضای داخلی اتاق منتشر میکند.

۳- در زمان خرید وسایلی را انتخاب کنید که به راحتی قابل شست و شو باشند. زیرا اگر از جنس هایی مانند ابریشم استفاده کنید چون در صورت شسته شدن مکرر از ارزش آن کاسته می شود، ممکن است ترجیح بدهید که کمتر آنها را شست و شو دهید و با این کار سلامت خود را به خطر بیندازید. به دلیل اینکه پرده ها مامن خوبی برای جمع شدن گرد و غبار هستند، آنها را از میان پارچه های گرانقیمت انتخاب نکنید تا شستن آنها برای شما دردسر زیادی ایجاد نکند. علاوه بر آن، پرده های کرکره ای چوبی یا فلزی گزینه های مناسبی برای پنجره هایی هستند که رو به بیرون و خیابان باز می شوند و شستن آنها نیز راحت و مقرون به صرفه است.

۴- تشک ها به خصوص انواع فنری آن و بالش ها باید همواره روکش داشته باشند. این روکش مانع پخش شدن ذرات جدا شده از آنها می شود و شما را در هنگام استفاده از آنها آزار نمی دهد. روکش های زیپ دار موجود در بازار راه حل مناسب و راحتی هستند که قابل شست و شو نیز هستند.

۵- استفاده از وسایل خانگی چوبی مقاوم، شیشه ای و پلاستیکی نسبت به دیگر وسایل بهتر است زیرا این مواد ایجاد گرد و خاک نمیکنند. اگر در خانه خود عتیقه نگهداری میکنید، همیشه آنها را تمیز و گردگیری کنید یا اگر بسیار به گرد و غبار حساس هستید، آنها را در بوفه با درهای شیشه ای قرار دهید.

۶- برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به خانه خود، می توانید از پرده هایی با جنس ضخیم استفاده کنید. همچنین ایجاد سایبان برای پنجره ها راه مناسبی برای جلوگیری از ورود این دانه های ریز هستند. سایبان ها مسیر باد را تغییر می دهند و مانع عبور مستقیم و آزادانه غبار موجود در هوا به خانه شما می شوند.

www.takfars.ir

۷- امروزه استفاده از دستگاه های تصفیه هوا در بسیاری از منازل به امری متداول تبدیل شده است. جالب است بدانید که فیلتر دستگاه تهویه هوا، می تواند ۹۰ درصد از غبار موجود در هوا را جذب کند. هنگام خرید این دستگاه ها به برچسب روی آنها و قدرت مکش و کارکرد آنها توجه ویژه داشته باشید. نصب این دستگاه ها به خصوص در اتاق خواب شما، تاثیر بسیاری بر سلامت تنفس شما خواهد داشت. هر از چندگاهی این دستگاه ها را کنترل کنید و از درستی و کارکرد صحیح آنها مطمئن شوید زیرا اگر درست کار نکنند آرام آرام موجب عبور گرد و خاک و نم به خانه شما می شوند.

۸- برداشتن و حرکت دادن فرش ها، کتاب هایی که مدت زیادی غیرقابل استفاده مانده اند و روزنامه های کهنه، گرد و غبار زیادی در محیط خانه ایجاد میکنند. اگر به دنبال راه حلی بند مدت هستید، بهتر است کف خانه را با کفپوش های چوبی یا طرح چوب های مقاوم بپوشانید. استفاده از این کفپوش ها، هم هزینه خرید فرش و نگهداری از آن را از دوش شما برمی دارد و هم ایجاد گرد و غبار و حساسیت نمیکند. کتاب ها و مجلات را نیز در قفسه های دربسته نگه دارید. زیرا اگر آنها در قفسه های باز نگهداری شوند، در زمان تمیز کردن، موجب پخش شدن گرد و غبار زیادی در خانه می شود و شما مجبور می شویددوباره همه جا را گردگیجری کنید. شاید در ابتدا این امر برای شما محسوس نباشد اما به مرور زمان به وجود این ذرات ریز آزاردهنده حساس می شوید.

۹- لباس ها جایگاه خوبی برای فراهم آمدن غبارها در کنار یکدیگر هستند. زیرا علاوه بر اینکه گرد و غبار زیادی را از محیط بیرون به خانه شماخ وارد میکنند، گرد و غبار موجود در فضای خانه را نیز به خود جذب میکنند. در این صورت هم باید زحمت شستن آنها را بکشید و هم اینکه اگر بخواهید آنها را بپوشید، باید گرد و خاک زیادی را بدون اینکه متوجه شوید به ریه های تان بفرستید. برای جلوگیری از این اتفاق یا آنها را با روکش آویزان کنید یا همیشه آنها را در کشو و کمد نگهداری کنید.

دور از دسترس ها

دیوارها و پله ها را نیز با پارچه های نمدار تمیز کنید. روی جدارهای پنجره ها، زیر تخت خواب ها، زیر مبل ها و دیگر نقاط تاریک خانه، همیشه مقدار زیادی گرد و خاک جمع می شود که شما مجبورید آنها را تمیز کنید. برای این منظور شما مجبورید خم شوید و سرتان را زیر تخت ببرید. در این صورت خطر وارد شدن گرد و غبار به دهان شما افزایش پیدا میکند. برای جلوگیری از این خطر نیز از چوب های بلند و پارچه نمدار استفاده کنید.

بعد از استخاره اگر به آن عمل نکنیم چه مشکلی وجود دارد
  1. عکس های به یادماندنی از پشت صحنه پایتخت ۳
  2. عکس دیدنی از تغییر نام خلیج فارس در نقشه های گوگل
  3. عکس زیبای ببر سفید هشت ماهه باغ وحش جمهوری چک
  4. مجموعه شعرهای سروده شده برای ماه صفر
  5. تصویری زیبا از پرواز یک پرنده بالای مزرعه استرالیا
  6. مرکز بسته بندی سفارشات خرید آنلاین وب سایت آمازون در انگلیس

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب