image انگار همیشه گرسنه هستم و سیر نمیشوم چه کنم

برخی مواقع ما اصلاً گرسنه نیستیم و بدنمان نیازی به غذا ندارد اما از روی میل و هوس شروع به خوردن می کنیم. این یکی از دلایل اصلی گرسنگی همیشگی و ریزه خواری است.

غذایتان را با تمرکز میل کنید. هر لقمه را به خوبی بجویید و اجازه دهید زیر دندانتان مزه بدهد. این کار باعث می شود که میل به خوردن و چشیدن در شما ارضا شود و به سراغ پرخوری نروید

بسیاری از چیزها را غدقن کرده اید

اگر مصرف برخی مواد غذایی را برایتان غدقن کرده اند و یا خودتان غدقن کرده اید تا مبادا چاق شوید نتیجه این می شود که تمام روز را به خوردن این مواد غذایی فکر خواهید کرد. این یک واقعیت است که انسان از هر چه بر حذر شود به آن مشتاق تر می شود. در این صورت فرد نمی تواند مقاومت کند و به سراغ مواد غذایی غدقن شده می رود و بعد از خوردن، عذاب وجدان می گیرد. نیازی نیست خودتان را از لذت خوردن محروم کنید. اگر میل به خوردن شکلات دارید یک مربع میل کنید تا احساس نیازتان ارضا شود. چون اگر امروز خودتان را محروم کنید چند روز دیگر یک تخته شکلات را تمام خواهید کرد.

بین وعده های غذایی ریزه خواری میکنید

ریزه خواری یعنی خوردن در حالی که گرسنه تان نیست. معده به بزرگی یک مشت است. این عضو مانند کیسه ای است که به اندازه ی میزان مواد غذایی مصرف شده منبسط می شود. اگر زمانی که معده خالی نیست باز هم مواد غذایی وارد آن شود بزرگ تر شده و اشتها نیز افزایش پیدا میکند. برای مقابله با این مشکل به اندازه ای که سیر می شوید غذا میل کنید نه بیشتر. اگر برای وعده ی ناهار کم غذا میخورید و حدود ساعت ۱۷ دلتان ضعف می رود یک میان وعده ی سبک لازم دارید. همین میان وعده ی سبک معده تان را تا رسیدن زمان شام پر میکند.

تند غذا میخورید

زمانی که یک تکه کیک شکلاتی را در عرض چند ثانیه محو میکنید زمانی برای چشیدن آن نخواهید داشت. همین سرعت باعث می شود که چند دقیقه بعد نیز احساس گرسنگی و مصرف یک تکه کیک دیگر به سرتان بزند چون طعم آن را به درستی نفهمیده اید. در خصوص غذا خوردن نیز همین است. تند غذا خوردن باعث می شود معده مجال اعلام پر شدن نداشته باشد. بنابراین شما به خوردن ادامه خواهید داد. حتی دو ساعت بعد دوباره احساس گرسنگی خواهید کرد. کاری که باید بکنید این است که در کمال آگاهی و تمرکز غذا میل کنید. این کار باعث می شود که به مدت طولانی سیر بمانید و اشتهایتان کنترل شود.

قبل از غذا خوردن بیش از اندازه آب می نوشید

درست است که آب یک ماده ی ضداشتهای طبیعی است. اما بهتر است احتیاط کنید. نوشیدن آب قبل از غذا از ترس اینکه ۳ پرس غذای کامل نخورید و چاق نشوید ایده ی خوبی نیست. چون آب صرفاً چند دقیقه معده را پر میکند و شما به طور موقت غذای کمی میخورید. اما به محض اینکه آب از معده خارج می شود گرسنگی شدیدی سراغتان می آید. زمانی که احساس گرسنگی به سراغ تان می آید در گام اول باید از خودتان بپرسید آیا واقعاً معده تان خالی است و نیاز به غذا دارد؟ اگر پاسخ تان به این سؤال مثبت بود خودتان را محروم نکنید. اما اگر متوجه شدید که به تازگی غذا خورده اید و این فقط یک میل زودگذر است یک لیوان آب بنوشید.

اگر زمانی که معده خالی نیست باز هم مواد غذایی وارد آن شود بزرگ تر شده و اشتها نیز افزایش پیدا میکند. برای مقابله با این مشکل به اندازه ای که سیر می شوید غذا میل کنید نه بیشتر

می ترسید گرسنه تان شود

روزانه ۳ وعده ی غذایی کامل میل کنید و هیچ وقت صبحانه را نادیده نگیرید. تحت تأثیر تبلیغات غیراصولی قرار نگیرید. صرف نظر کردن از وعده های غذایی و ترسیدن از گرسنگی راه علاج نیست. در خیلی از این تبلیغات دشمن درجه یک تناسب اندام را گرسنگی و غذا خوردن عنوان میکنند. در حالی که برای کنترل وزن باید به سنسورهای بدن توجه کنید و فقط زمانی غذا بخورید که واقعاً گرسنه تان است. اگر می ترسید که صدای شکمتان بلند شود همیشه یک میان وعده ی ساده دم دست داشته باشید و منتظر وعده ی ناهار نمانید. چند عدد بادام، سبزیجاتی مانند هویج، بروکلی، میوه هایی مانند سیب و غیره گرسنگی بین وعده ها را کنترل خواهند کرد.

از هر آنچه میل میکنید بهره نمی برید

برای کنترل گرسنگی باید طبق میل و نیازتان غذا بخورید نه اینکه حس گرسنگی را سرکوب کنید. برای کنترل اشتها لازم است که به طور کامل از هر آنچه میل میکنید بهره ببرید. برای این کار باید از غذا خوردن در مقابل رایانه یا تلویزیون خودداری کنید. در این صورت هیچ کنترلی روی آن چه میخورید نخواهید داشت و لذتی نصیبتان نمی شود. نتیجه این می شود که از غذایتان هیچ نمی فهمید و برای جبران مافات به سراغ دسرهای چرب و شیرین خواهید رفت. غذایتان را با تمرکز میل کنید. هر لقمه را به خوبی بجویید و اجازه دهید زیر دندانتان مزه بدهد. این کار باعث می شود که میل به خوردن و چشیدن در شما ارضا شود و به سراغ پرخوری نروید.