تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

اطلاعات کامل درباره تحصیل در ترکیه

image اطلاعات کامل درباره تحصیل در ترکیه

در بسیاری از دانشگاه های ترکیه زبان انگلیسی به عنوان زبان رایج مورد استفاده قرار می گیرد هر چند دانستن زبان ترکی می تواند بسیار به شما در پذیرش در دانشگاه های این کشور و همچنین موفقیت در تحصیل کمک کند زیرا زبان رسمی تحصیلی این کشور به شمار می آید.

زبان های فرانسه و آلمانی نیز دیگر زبان هایی هستند که در برخی از دانشگاه ها امکان تحصیل با تسلط به آن ها وجود دارد. به طور کلی سال تحصیلی در ترکیه معمولاً از اواسط سپتامبر (شهریور) آغاز شده و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می کند. یک دوره تعطیلی دو هفته ای نیز در فصل زمستان در سیستم آموزشی ترکیه وجود دارد که بین ماه های ژانویه و فوریه است.

تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

برای تحصیل در ترکیه در مقاطع عالی شرایط بسته به مقطع تحصیلی کمی متفاوت خواهد بود. پذیرش در مقطع لیسانس در ترکیه در بخش دانشگاه های دولتی، بر اساس معدل کل مقطع دبیرستان یا پیش دانشگاهی و نتایج امتحانات ورودی که به صورت محلی گرفته می شود، صورت می گیرد. نمره ای که در این آزمون بدست می آید تعیین کننده مقطعی است که فرد می تواند پس از پایان تحصیلات دبیرستان در آن مشغول به تحصیل شود. در صورت کسب نمرات بالا در رشته های لیسانس (۴ ساله) و در صورت کسب نمره کمتر در رشته های کاردانی (۲ ساله) مشغول به تحصیل خواهید شد. طول دوره تحصیل در مقاطع دندانپزشکی و دامپزشکی در ترکیه ۵ سال و در رشته پزشکی ۶ سال تعیین شده است. لازم به ذکر است که کسب مدرک سطح c1 تومر برای پذیرش در اکثر دانشگاه های ترکیه که تحصیل در آن ها به زبان ترکی است الزامی خواهد بود.

تکفارس آی آر

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های خصوصی را داشته باشید، علاوه بر آزمون عمومی موسوم به YOS ، هر دانشگاه آزمون ورودی خاص خود را دارد. آزمون YOS شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی، هوش و هندسه است. هزینه این آزمون در حال حاضر بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیر ترکیه بوده و برای تمام دانشجویان خارجی الزامی است. نتیجه این آزمون دو سال اعتبار داشته و از دروس عمومی خواهد بود. در مورد شرط سنی نیز هیچ سن دقیقی به عنوان حداکثر یا حداقل سن مجاز برای ورود به یک دوره تحصیلی خاص تعیین نشده اما هر چه سن پایین تری داشته باشید شانس شما برای اخذ پذیرش بیشتر خواهد بود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه در رشته های مختلف متغیر بوده اما بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار برای تحصیل به زبان ترکی و ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار به زبان انگلیسی متغیر است. بدین ترتیب تسلط به زبان ترکی استانبولی می تواند شهریه دانشگاهی شما را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد. برای تحصیل در مقطع لیسانس در ترکیه باید گواهینامه پایان دوره تحصیلی دبیرستان، اثبات تمکن مالی، مدرک زبان انگلیسی یا ترکی، موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه و ارائه درخواست تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان را ارائه دهید.

دوره تحصیلی کارشناسی ارشد نیز در ترکیه دو سال بوده و باید دستکم ۱۲۰ واحد گذرانده شود. اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه نیز به زبان ترکی بوده هر چند امکان تحصیل در دانشگاه های این کشور در این مقطع به زبان انگلیسی نیز ممکن است. اکثر دانشگاه نیز یک آزمون ورودی برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به نام ALES برگزار می کند و هر فردی که بین ۵۰ تا ۵۵ نمره دریافت کند می تواند پذیرفته شود. داشتن مدرک زبان ترکی تومر در دانشگاه هایی که به زبان ترکی آموزش می دهند اجباری است. نمره آیلتس نیز باید بین ۶ تا ۶.۵ باشد. برخی دیگر از دانشگاه ها نیز دیگر مدارک زبان انگلیسی مانند GMAT و یا GRE را می پذیرند و مصاحبه شخصی نیز در برخی دانشگاه ها ضروری است. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه باید به سایت هر یک از این دانشگاه ها مراجعه کنید و در قسمتی که به این موضوع اختصاص داده شده، درخواست خود را ثبت کنید. همانند دوره کارشناسی، در این مقطع نیز شهریه در صورت تحصیل به زبان ترکی کمتر از تحصیل به زبان انگلیسی است. تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی به زبان ترکی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای هر ترم تحصیلی و ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار برای تحصیل به زبان انگلیسی است.

دوره تحصیلی دکتری نیز در ترکیه معمولاً بین سه تا چهار سال طول کشیده و نمره آزمون آیلتس مورد نیاز برای آن بین ۶ تا ۷.۵ خواهد بود. اگر چه اکثر دوره های دکتری در ترکیه به زبان انگلیسی است، امکان تحصیل به زبان ترکی در این مقطع در برخی دانشگاه ها نیز امکانپذیر است. دوره دکتری در ترکیه بسیار شبیه دکتری در دیگر کشورهای اروپایی بوده و باید ۲۴۰ واحد گذرانده شود. متقاضیان باید یک آزمون تعیین صلاحیت را طی کنند و پس از دفاع از پروپوزال، متقاضی می تواند به ادامه تحصیل ادامه دهد. برای تحصیل در این مقطع نیز باید با مراجعه به وبسایت دانشگاه مورد نظر، درخواست خود را ثبت کرده و در ادامه به مدارک دانشگاهی مقاطع قبل تر، انگیزه نامه، توصیه نامه، رزومه و مدرک زبان معتبر نیاز خواهید داشت. هزینه تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع دکتری بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو برای هر سال است، در حالی که تحصیل در دانشگاه های خصوصی در این مقطع بیشتر از ۵۰۰۰ یورو در سال هزینه خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی ترکیه

در بسیاری از موارد می توانید تحصیل در ترکیه را با دریافت بورسیه آسان تر کنید. مبلغ بورسیه تحصیلی بسته به رشته و نوع دانشگاه متفاوت است. کمک هزینه تحصیلی ماهیانه می تواند ۷۰۰ لیر، ۹۵۰ لیر و ۱۴۰۰ لیر به ترتیب برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باشد که در دوره دکتری مبلغ ۳۰۰۰ لیر برای دوره های پژوهشی به این مبالغ اضافه خواهد شد. در صورت دریافت بورسیه می توانید از خوابگاه های دانشجویی نیز به صورت رایگان استفاده کنید. امکان دریافت بورسیه از طریق معاف شدن از شهریه دانشگاهی و همچنین دریافت کمک هزینه سفر نیز امکان پذیر است. برای این که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه باشید باید کمتر از ۲۱ سال برای مقطع لیسانس، ۳۰ سال برای مقطع کارشناسی ارشد و ۳۵ سال برای مقطع دکتری سن داشته باشید. داشتن معدل بالا در کسب بورسیه تحصیلی ترکیه نیز بسیار اهمیت دارد. تسلط به زبان ترکی و داشتن مدرک معتبر در این زمینه نیز می تواند شانس شما برای دریافت بورسیه را بالا ببرد.

www.takfars.ir

هزینه زندگی در ترکیه برای یک دانشجو به طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه است. به این عدد باید حدود ۱۵۰ دلار برای هزینه های اضافی را نیز اضافه کرد. دانشجویان امکان کار پاره وقت را دارند و می توانند هفته ای تا حداکثر ۳۰ ساعت کار کنند. همچنین دانشجویان خارجی می توانند برای اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) نیز درخواست ویزای همراه کنند که مدت اعتبار آن دو سال است و امکان تمدید نیز دارد. پس از پایان تحصیلات، در صورت داشتن پیشنهاد کاری، فارغ التحصیلان می توانند ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند. ویزای کار برای بار اول یکساله بوده و پس از آن سه ساله تمدید خواهد شد. پس از ۸ سال اقامت در ترکیه و ۶ سال داشتن ویزای کاری می توان درخواست اقامت دائم ترکیه را داد.

۱۰ دانشگاه برتر ترکیه

دانشگاه کوچ

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه صابانچی

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه بوغازیچی

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه آنکارا

دانشگاه قاضی

تک فارس

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه استانبول

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››