اطلاعات خواندنی درباره کشور تاجیکستان

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

اطلاعات خواندنی درباره کشور تاجیکستان

image اطلاعات خواندنی درباره کشور تاجیکستان

۱- خلق و خو

تاجیکستان کشوری محافظه کار است و با آنکه تاجیک ها میتوانند برخوردی بسیار دوستانه داشته باشند، گستاخ بودن آنها نیز پدیده ای دور از انتظار نیست. همانطور که در مقدمه نیز ذکر شد، تاجیکستان یک کشور فارسی زبان است اما انتظار نداشته باشید که مانند سایر کشورهای فارسی زبان همچون ایران و افغانستان برای گردشگران فرش قرمز پهن شود.

۲- هفت شب و هفت روز مراسم عروسی

مردمی که در فلات های تاجیکستان ساکن هستند دارای جشن های ازدواج منحصر به فردی می باشند که ۷ روز به طول می انجامد. در اولین روز مراسم، عروس و داماد ازدواج خود را اعلام کرده و به مدت سه روز ضیافت های جداگانه ای با خانواده های خود برگزار میکنند. در طول ۵ روز اول این مراسم، عروس همچنان در منزل پدری خود میماند و در روز ششم به همراه اعضای خانواده خود به خانه ی داماد رفته و شب را در آنجا می گذرانند که همین موضوع پایان مراسم را اعلام میکند.

تکفارس آی آر

۳- طولانی ترین ماه عسل

نکته دیگری که در مورد ازدواج تاجیک ها جالب توجه است مدت زمان ماه عسل آنهاست که ۴۰ روز می باشد و تمام این ۴۰ روز در خانه ی والدین داماد گذرانده می شود تا عروس و داماد در ابتدای زندگی مشترک خود تحت حمایت آنها قرار بگیرند.

۴- جشن نوروز

نوروز، عید باستانی ایرانیان و فارسی زبانان، به هنگام اعتدال بهاری در تاجیکستان جشن گرفته می شود. اگر در این ایام در تاجیکستان باشید، شاهد خواهید بود که تمامی مردم برای این فستیوال آماده شده و غذاهای منحصر به فرد این فصل را آماده میکنند به گونه ای که روی میزها جا برای سوزن انداختن نیز پیدا نمی شود.

۵- تعطیلات گل لاله

www.takfars.ir

نکته ی جالب دیگر در مورد تاجیکستان Sayri Guli Lola است که در حقیقت تعطیلات گل لاله می باشد. تعطیلاتی به افتخار گل لاله. که در آن می توانید شاهد دسته ی سرایندگان و گروه های رقص باشید. شقایق و لاله گل های بومی تاجیکستان بوده و منشا لاله های هلندی را نیز به تاجیکستان نسبت می دهند.

۶- سلسله مراتب غذایی

غذاهای سنتی تاجیکی با خوردنی های شیرینی مانند حلوا و چای آغاز می شود. بعد از این غذاهای شیرین نوبت به سوپ و گوشت می رسد و در نهایت نوبت به سرو شدن پیلاف (پلوی مزه دار شده که می تواند با انواع گوشت، سبزیجات یا میوه های خشک شده سرو شود) می رسد. غذای ملی تاجیکی کابلی پلو kabuli pulao می باشد که ماده ی اصلی آن برنج است و روی آن را با تکه های شلغم زرد، هویج، گوشت و روغن زیتون می پوشانند.

۷- احترام به غذا و مخصوصا نان

در تاجیکستان خوردن هر غذایی در نوع خود یک جشن به حساب می آید. هرچند نان در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است و مقدس به شمار می رود. به همین دلیل هیچ وقت اجازه ندهید تاجیک ها مچ شما را در حال پرت کردن یا انداختن نان به روی زمین بگیرند. نکته ی جالب دیگر این است که آنها نان را در حالت خاصی قرار داده و آن را با دست و به دقت تکه میکنند و در این حین به هیچ وجه از چاقو استفاده نمیکنند.

۸- شال کمر برودروی دوزی شده

کلاه مردان تاجیک شبیه بشکه ای کوچک است که با پوست بره ی سیاه درست می شود.

لبه ی پایینی این کلاه را لوله میکنند تا خز زیر آن نمایان شود که در عین تزئینی بودن

کاربردی نیز می باشد.

اما آنچه در مورد لباس مردان تاجیک جالب توجه است.

تک فارس

شال کمر برودری دوزی شده ای است که رومل rumol نامیده می شود,

و در نوع خود یک اثر هنری محسوب می شود.

۹-در تاجیکستان دوچرخه سواری فقط برای مردان

دوچرخه اولین وسیله ی نقلیه ی اختراع شده به دست بشر است,

که با قدرت پاهای انسان به کار می افتد و زن و مرد و پیر و جوان میتوانند ,

از آن در زمان ها و مکان های مختلف در سراسر جهان لذت ببرند.

هرچند در تاجیکستان دوچرخه وسیله ی نقلیه ای مردانه تلقی می شود ,

دلیل آن هم تابو بودن یک زن دوچرخه سوار در روستاها می باشد.

عکس های جدید و دیدنی از فوتبالیست هنرمند پژمان جمشیدی
  1. زندگینامه و شعری زیبا از شاعر
  2. نکته های مفید برای خرید یک لباس عروس مناسب و شیک
  3. آموزش نحوه پاک کردن لکه های تنباکو و نیکوتین از فرش
  4. تام کروز در حال گرفتن عکس یادگاری با طرفدارانش فرودگاه توکیو
  5. عکس های دیدنی و اطلاعات درباره شهر های زیبا
  6. پرش یک زن از ارتفاع ۴۴ متری یک پل

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب