از شر سوسک های مزاحم با این ترفندها خلاص شوید

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

از شر سوسک های مزاحم با این ترفندها خلاص شوید

image از شر سوسک های مزاحم با این ترفندها خلاص شوید

روش اول: حذف آب و غذا از محیط

▪ نگذارید محیط رطوبت داشته باشد

سوسک‌ها محیط مرطوب را دوست دارند و با توجه به دما و اندازه‌ی متفاوت‌شان می‌توانند حداقل برای یک‌ماه بدون غذا زنده بمانند، اما بدون آب بیشتر از یک هفته هم دوام نمی‌آورند.

برای از بین بردن سوسک بهتر است منافذ نشت آب را در منزل پیدا و آنها را تعمیر کنید. وقتی نشتی آب را حذف کنید، سوسک‌ها سراغ طعمه‌های ژلاتینی می‌روند که شما برای به دام انداختن آنها در گوشه‌وکنار منزل گذاشته‌اید.

تکفارس آی آر

▪ خانه را به‌طور مرتب تمیز کنید

تمیز نگه داشتن خانه در از بین بردن سوسک اهمیت زیادی دارد و آشپزخانه مهم‌ترین مکان در هر منزل است. ظرف‌هایتان را بشورید و غذاهای باقی‌مانده را بعد از هر وعده‌‌‌ی غذایی، فوری جمع کنید. اگر ماهی خریده‌اید، بلافاصله آن را پاک کنید و آشغال‌های آن را هم از منزل بیرون ببرید و تمام محیط را کاملا دستمال بکشید. توجه ویژه‌ای به طبقات بالای آشپزخانه داشته باشید، زیرا سوسک‌ها عاشق چربی هستند.

▪ غذاها را مخفی کنید

غذاها را در ظروف سربسته نگهداری کنید و برای مدت زیادی غذاها را در محیط آشپزخانه رها نکنید. شب‌ها ظرف‌های کثیف را داخل سینک ظرفشویی رها نکنید. بهترین جا برای نگهداری میوه‌ها نیز داخل یخچال است.

▪ کف آشپزخانه را همیشه تمیز کنید

www.takfars.ir

این‌کار باعث می‌شود لکه‌ها و کثیفی‌ها کاملا تمیز شود. دیوارها را خیس نکنید، یادتان باشد که این موجودات برای زنده ماندن به آب نیاز دارند.

▪ سطل زباله را مرتب خالی کنید

یک سطل زباله‌‌ی پر از آشغال، محیط مناسبی برای رشد و زندگی سوسک‌ها فراهم می‌کند. سطل پر از زباله را برای مدت زیادی رها نکنید. برای از بین بردن سوسک از سطل‌های دردار استفاده کنید و از بازگذاشتن در سطل زباله اجتناب کنید.

روش دوم: استفاده از طعمه‌ برای از بین بردن سوسک

▪ طعمه‌ی سوسک‌کش بخرید

فرقی نمی‌کند شکل ظاهری طعمه‌ی سوسک‌کش چگونه باشد، مهم این است که این سم با غذای موردعلاقه‌ سوسک آمیخته می‌شود. سوسک‌ها سم را می‌خورند و با بردن آن به لانه باعث از بین رفتن بقیه‌ی سوسک‌ها نیز می‌شوند.

برای از بین بردن سوسک بهتر است طعمه‌ی سوسک‌کش را در جایی که حدس می‌زنید سوسک‌ها به آن محل رفت‌وآمد می‌کنند، قرار دهید، مثل زیر قرنیز‌ها، زیر سینک ظرف‌شویی و یا گوشه‌‌و‌کنار منزل. این مکان‌ها باید دقیقا نزدیک‌ترین جا به محل تجمع سوسک‌ها باشد. پیداکردن مکان مناسب درصد موفقیت شما را بیشتر می‌کند.

طعمه‌های سوسک‌کش حاوی ۰/۰۵ فیپرونیل و ۲ درصد هیدرامتیلنون است. سوسک‌ها سم را می‌خورند و یا با بردن آن به لانه باعث مسمومیت بقیه‌ سوسک‌ها نیز می‌شوند.

از بین بردن سوسک با استفاده از این روش ممکن است چند هفته طول بکشد. وقتی اولین گروه از سوسک‌ها از بین بروند، با سردرآوردن سوسک‌ها از تخم‌های باقی‌مانده کماکان باید این روش را ادامه بدهید تا نسل بعدی آنها نیز به‌طور کامل از بین برود و محیط کاملا پاک‌سازی شود.

▪ طعمه‌های سوسک‌کش خانگی را امتحان کنید

تک فارس

یک واحد پودر بوریک اسید (که گاهی‌اوقات به‌عنوان پودر سوسک‌کش در داروخانه‌ها نیز به فروش می‌رسد) را با یک واحد آرد سفید، یک واحد شکر سفید پودر‌شده مخلوط کنید. شکر و آرد باعث می‌شود سوسک‌ها به طعمه نزدیک شوند و بوریک اسید موجود در طعمه باعث از بین بردن سوسک می‌شود. این پودر آماده‌شده را پشت کشوها و کابینت‌ها، زیر فریزر، زیر گاز و همه‌‌ی جاهایی که فکر می‌کنید ممکن است سوسک‌ها از آنجا رد بشوند، بریزید.

همچنین این مخلوط را می‌توانید با یک واحد بوریک‌اسید، دو واحد آرد و یک واحد کاکائو درست کنید.

حداقل سه دوره باید از این طعمه استفاده کنید تا بتوانید سوسک‌ها را به‌طور کامل از بین ببرید و انتظار می‌رود هر دوره حداقل دو هفته طول بکشد. استفاده از بوریک اسید را تا از بین رفتن کامل سوسک‌ها ادامه دهید.

کودکان، سگ‌ها و برخی از حیوانات خانگی ممکن است این سم را بخورند. توجه داشته باشید که بوریک اسید برای انسان و حیوانات خانگی خیلی خطرناک و سمی نیست، اما معمولا برای مصارف خارجی استفاده می‌شود. بنابراین در مکان‌هایی استفاده کنید که مطمئن هستید فقط سوسک‌ها آن را می‌بینند و می‌خورند.

این پودر در هوای مرطوب سفت می‌شود، به همین خاطر شاید برای حفاظت از زمین و کابینت‌ها لازم باشد از سینی یا کاغذ فویل استفاده کنید.

روش سوم: استفاده از حشره‌کش‌ها

▪ از صابون و آب استفاده کنید

این روشی ساده و کاربردی برای از بین بردن سوسک بزرگ است. کمی صابون (مثلا صابون حمام) و آب را باهم مخلوط کنید و آن را برای اسپری‌کردن در بطری مخصوص بریزید. می‌توانید آن را روی سوسک‌ها بریزید یا آن را اسپری کنید. دو تا سه قطره از محلول آب و صابون برای از بین رفتن یک سوسک کافی است. مطمئن شوید که این محلول به سر یا بدن سوسک‌ها اسپری شده باشد. اگر سوسکی برعکس شده باشد، فقط کافی است یک ضربه به شکم آن بزنید. سوسک سعی می‌کند بدود، اما خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را بکنید در کمتر از یک دقیقه از بین می‌رود.

محلول آب و صابون با ایجاد یک لایه در منافذ تنفسی سوسک موجب ایجاد خفگی و مرگ این حشره‌ی موذی می‌شود.

به‌محض از بین رفتن سوسک، بهتر است آن را کاملا از محیط خارج کنید، چون ممکن است آب بخار شود یا محلول فضای زیادی از بدن سوسک را نپوشانده باشد و سوسک توان از دست‌رفته خود را بازیابد.

T A K F A R S

▪ از یک اسپری حشره‌کش استفاده کنید

از حشره‌کش‌هایی استفاده کنید که مخصوص از بین بردن سوسک است، زیرا این حشره‌کش‌ها حاوی سیفلوترین و دیگر مواد کُشنده است که می‌تواند موجب از بین رفتن سوسک‌ها شود. هرجا که فکر می‌کنید ممکن است سوسک‌ها پنهان شده باشند و یا منافذی احتمالی مثل ترک‌ها، پایین دیوارها، دریچه‌ها را به‌طور کامل اسپری کنید.

بچه‌ها و حیوانات خانگی را هنگام اسپری کردن از محل دور کنید و به تمام دستورالعمل‌های نوشته‌شده روی اسپری به‌دقت عمل کنید.

اگر از طعمه‌ی سوسک‌کش هم استفاده می‌کنید، نزدیک طعمه از اسپری استفاده نکنید. اسپری ممکن است باعث آلوده‌شدن طعمه شود و سوسک‌ها دیگر به آن نزدیک‌ نشوند.

اسپری کردن سم بر روی حشرات باعث دورشدن موقت سوسک‌ها و لانه‌گزینی آنها داخل سوراخ‌ها و ترک‌های دیوار می‌شود و همین ممکن است، مشکل را بیشتر کند. به همین‌خاطر در اسپری کردن سم بر روی سوسک‌ها باید از بین‌بردن اصولی و ریشه‌ای آنها را مد نظر قرار داد.

▪ از محلول کنستانتره استفاده کنید

محلول کنستانتره محلولی بسیار تخصصی است که کاربردی عمومی دارد. این محلول یک سم یا بازدارنده شیمیایی است که با آب رقیق می‌شود و بعد روی سطوح مختلف، ترک‌ها یا شکاف‌ها برای از بین بردن سوسک اسپری یا مالیده می‌شود. این محلول بسیار مؤثر است و معمولا باعث دورشدن سوسک‌ها طی ۱ تا ۲ هفته می‌شود.

▪ از آفت‌‌کش‌های حرفه‌ای‌تر استفاده کنید

اگر در شرایط بدی گیر افتاده‌اید، به‌عنوان آخرین راه‌حل تصمیم‌ بگیرید از یک سم بسیار قوی برای از بین‌بردن کامل سوسک‌ها استفاده کنید. این سم حاوی سیپرمترین است. این طعمه‌ی قوی به‌دلیل وجود فرومون حالت چسبنده دارد و خیلی بیشتر از حشره‌کش‌های خریداری‌شده از فروشگاه‌ها، تأثیرگذارتر است. این محصول که به‌صورت کپسول فروخته می‌شود، یکی از تخصصی‌ترین و مؤثرترین روش‌ها برای از بین بردن سوسک است. این سم، تخم زنده‌ی سوسک‌ها را نیز از بین می‌برد و اثر آن تا سه ماه باقی می‌ماند. از این سم می‌توانید در اطراف خانه و یا زیرزمین هم استفاده کنید.

مهم‌ترین ویژگی این سم از بین‌رفتن تخم سوسک‌ها است. حتی حشراتی مانند عنکبوت‌ها که سوسک‌ها ممکن است از آن برای تغذیه و زنده ماندن استفاده کنند نیز با این حشره‌کش از بین می‌روند.

تک فارس www.takfars.ir

استفاده از این حشره‌کش را به‌عنوان آخرین راه‌حل امتحان کنید. در محیط‌هایی که کودکان هستند و یا حیوانات خانگی زندگی می‌کنند، هرگز از این حشره‌کش استفاده نکنید، زیرا ممکن است موجب ایجاد مسمومیت شدید و حتی عوارض خطرناک برای کودکان و یا حیوانات خانگی شود.

روش چهارم: استفاده از تله

▪ از تله‌ی سوسک استفاده کنید

تله‌های سوسک‌کش به‌دلیل چسبندگی موجب از بین‌ رفتن این حشرات موذی می‌شوند. چند تا از این تله‌ها را بخرید و در مسیرهای رفت‌وآمد سوسک‌ها قرار دهید. البته باید توجه داشت که این روش ممکن است باعث از بین‌رفتن سوسک‌ها شود، اما روی سوسک‌های داخل لانه و یا تخم سوسک‌ها اثری ندارد.

▪ از کوزه‌های آب استفاده کنید

یک روش ساده و خانگی قراردادن یک کوزه کنار دیوار است. سوسک‌ها وارد کوزه‌ می‌شوند، اما نمی‌توانند از آن خارج شوند. برای جلب توجه سوسک‌ها و هدایت آنها به داخل کوزه می‌توانید از طعمه نیز استفاده کنید، ‌حتی می‌توانید کوزه را از آب یا قهوه نیز پر کنید. البته این روش هم مانند روش قبلی فقط موجب از بین‌ رفتن سوسک‌های بزرگ می‌شوند و به تخم سوسک‌ها آسیبی نمی‌رسد.

▪ از تله‌ی بطری نوشابه استفاده کنید

یک بطری پلاستیکی نوشابه را انتخاب کنید و از جایی که بطری باریک می‌شود، آن را ببرید. سپس قسمت بریده‌شده را برعکس کنید و مثل یک قیف داخل قسمت پایینی بطری بگذارید. کمی آب و صابون داخل بطری بریزید و آن را در محلی که سوسک‌ها از آنجا عبور می‌کنند، قرار دهید. این کار باعث افتادن سوسک‌ها داخل بطری و غرق شدن آنها می‌شود.

روش پنجم: جلوگیری از بازگشت دوباره‌ی سوسک‌ها

▪ آشغال‌ها را از محیط خانه کاملا دور کنید

تکفارس

سوسک‌ها عاشق زباله و خاک‌روبه هستند و این فضاها محیط مناسبی را برای زندگی و تولیدمثل سوسک‌ها فراهم می‌کند و هرچه هوا سردتر شود،‌ سوسک‌ها برای گرم شدن به داخل خانه نقل‌مکان می‌کنند. مطمئن شوید که زباله‌ها، خاک‌روبه‌ها و برگ‌های ریخته و انباشت‌شده را به‌‌اندازه‌ی کافی از محیط خانه دور کرده‌اید.

▪ منافذ و ترک‌ها را ببندید

برای جلوگیری از ورود سوسک‌ها به داخل خانه بهتر است تمام منافذ و ترک‌ها و سوراخ‌ روی دیوار را کاملا پر کنید. ممکن است این کار زمان زیادی از شما بگیرد اما واقعا ارزش دارد، زیرا فضاهای تاریک مثل ترک‌ها و سوراخ‌ها می‌تواند به محل مناسبی برای رشد و تولیدمثل سوسک‌ها تبدیل شود.

تمام ترک‌ها و سوراخ‌های داخل آشپزخانه و کابینت‌ها را کاملا پر کنید.

درزهای روی زمین و اطراف در و پنجره‌ها را کاملا ببندید.

راه فاضلاب آشپزخانه و حمام را در مواقع غیرضروری با درپوش کامل ببندید.

▪ از تله‌های بازدارنده استفاده کنید

حتی اگر شما موفق شوید که به‌طور کامل از شر سوسک‌ها خلاص شوید، بهتر است باز هم از تله‌های بازدارنده استفاده کنید تا دوباره مورد هجوم این حشرات موذی و کثیف قرار نگیرید. بهترین راه، مسدود کردن سوراخ‌ها و منافذی است که می‌تواند به محل مناسبی برای رشد سوسک‌ها تبدیل شود، مانند راه‌ها یا دریچه‌های فاضلاب.

حشره‌کش مایع یا ژله‌ای را داخل مکان‌هایی که احتمال می‌دهید سوسک‌ها لانه کنند اسپری کنید. با این کار یک سد تقریبا نفوذناپذیر در برابر سوسک‌ها ایجاد می‌کنید.

روش دیگر اسپری کردن نمک زیر کابینت و داخل ترک‌ها است. اگر قرار است مکانی برای مدتی خالی باشد، بهتر است قبل از رفتن، زمین را با آب نمک بشویید.

takfars.ir

سوراخ‌ها و منافذ روی دیوارها و کابینت‌ها را با چسب یا هر چیز مناسب دیگری پر کنید. اگر ترکی روی چوب یا تخته‌ است، ابتدا آن را خوب سمباده بزنید و رنگ چوب بمالید. مراقب باشید حداقل ۴ الی ۶ ساعت بعد از رنگ زدن از دسترس بچه‌ها دور نگه‌ دارید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

معرفی خوراکی و ماسک های طبیعی برای حل مشکل سفید شدن مو
  1. ترفندهای آرایشی شیک برای فصل پاییز

  2. ترفند استفاده دوباره از لاک خشک شده

  3. آموزش ترفندهای جالب برای آرایش مو خانم ها در منزل

  4. ترفند پاک کردن لاک اکلیلی ناخن به سادگی

  5. داشتن پوستی زیبا و شاداب با این ترفندها

  6. ترفند حفظ تازگی آرایش در محیط های گرم

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات