ازدواج سالم از نظر روانشناسی چه مدل ازدواجی است

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

ازدواج سالم از نظر روانشناسی چه مدل ازدواجی است

داشتن ازدواج سالم سرشار از روابطی سالم و قوی است که این ملاک باید به دست شما و همسرتان آینده‌تان اتفاق بیفتد.

• قدرت ایجاد ارتباط

برقراری ارتباط یکی از مهم ترین اصول برای زندگی در خانواده و جامعه است و کسی که این اصل را بلد نباشد دچار مشکل می‌شود؛ به خصوص در زندگی زناشویی که حرف اول را می‌زند. در حقیقت دختر و پسر برای اینکه بتوانند یک قدم به ازدواج_سالم نزدیک شوند باید قدرت برقراری ارتباطی درست و سازنده را داشته باشند. این ارتباط که در دوران عقد به شیرین‌ترین مرحله خود می‌رسد تا حدی است که پایه‌گذار ارتباطات بعدی در زندگی مشترک می‌شود مانند گفتگو کردن و گوش دادن به همسر تا بروز احساسات مختلف در زمان‌های مناسب.

• داشتن مبانی مشترک

دختر و پسر باید در بعضی مسائل با یکدیگر اشتراکاتی داشته باشند در غیر این صورت هر چقدر هم قدرت ایجاد ارتباط داشته باشند بی‌فایده است. این بدان معناست وقتی دختر و پسر از اشتراکات زیادی برخوردار باشند خود به خود تفاهم بیشتری بینشان حکم‎فرما می‌شود و همین تفاهم بیشتر به زندگی بهتر ختم می‌شود. حال این اشتراکات می‌تواند در زمینه‌های مختلف مانند ارزش‌ها، باورها و اهداف و حتی مسئولیت‌ها باشد و اینجاست که کفویت و میزان آن نقش پر رنگ خود را نشان می‌دهد.

تکفارس آی آر

• قدرت سازگاری

از مهمترین و اثر‌گذار‌ترین مولفه‌های رقم زدن یک ازدواج سالم و در پی آن داشتن یک زندگی_مشترک موفق، قدرت سازگاری است که باید هر دو طرف داشته باشند در غیر این صورت با کوچکترین تغییری بزرگترین مشکلات ایجاد می‌شود. در حقیقت دختر و پسر باید بپذیرند در زندگی مشترک و گذر زمان بعضی چیزها تغییر کرده و عوض می‌شود و اگر کسی قادر به سازگاری با آن نباشد زندگی از مسیر خوشبختی خارج می‌گردد. البته شما نباید از این تغییرات بترسید چرا که طبیعت زندگی این است بلکه باید با پذیرش آنها، درصدد سازگاری و یا حل آن باشید. درحقیقت اگر بینتان مشکلی پیش آمد نباید به یک باره زیر همه چیز بزنید. باید مهارت حل مسئله را یاد گرفته و در زمان لازم از آن استفاده کنید.

• توقعات واقعی

داشتن توقعات واقعی و انتظارات معقول از دیگر مولفه‌های زندگی خوشبختی است که با ازدواجی سالم رقم می‌خورد. اگر از خودتان و همسرتان آینده‌تان انتظاراتی واقعی داشته باشید کمتر دچار نگرانی، ترس از بر‌آورده نشدن خواسته‌ها و استرس می‌شوید چون به میزان آنچه توقع دارید طلب می‌کنید؛ چه از خودتان و چه از شریک زندگیتان. این اتفاق که با شناخت خود و دیگری صورت می‌گیرد باعث می‌شود علاوه بر داشتن آرامش، تلاش مضاعفی برای بیشتر کردن ظرفیت مورد نظر صورت دهید.

اما علاوه بر آنچه در بالا اشاره شد برخی دیگر از ویژگی‌های لازم برای داشتن ازدواج سالم آگاهی به مهارت‌های زندگی است تا بتوان در زمان اختلافات روش‌های مثبت را جایگزین کرد؛ روش‌هایی مانند گفتگوی سازنده به جای قهر و دعوا.

www.takfars.ir

یادتان باشد ساختن اعتماد که بر‌آمده از کلام و رفتار صادقانه شماست و روی زندگیتان اثر مستقیم می‌گذارد در رسیدن به ازدواجی سالم بسیار موثر است. اگرچه نباید فراموش کنید این نوع ازدواج نیازمند شناخت نسبت به همسر آینده است تا با آگاهی از نقاط ضعف و قوت او، از آنچه متنفر است یا برایش خوشایند است را شناخته و تعاملی سازنده را تجربه کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چطور چند روزه رابطه شکست خورده با همسرم را درست کنم
  1. چرا بعضی آدم ها اینقدر بدقول هستند
  2. بزرگترین ترس های انسان در زندگی اش چیست
  3. چطور می توان با بقیه آدم ها ارتباط بهتری داشت
  4. فکر کردن به خاطرات خوب بهترین درمان فوری برای کاهش استرس
  5. چه کنم تا همسرم حس خوبی به ازدواجمان داشته باشد
  6. تنبیه بچه ها روش درستی برای تربیت است یا خیر

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات