تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

آیا کیسه صفرا من دچار مشکل است نشانه ها و درمان

image آیا کیسه صفرا من دچار مشکل است نشانه ها و درمان

وظیفه اصلی صفرا کمک به تجزیه چربی هاست. هنگامی که غذا به روده کوچک می رسد، کیسه صفرا منقبض می شود. سپس صفرا حرکت می کند تا عملکرد گوارشی خود را انجام دهد. بااین حال، تغییرات گوناگون می تواند بر این فرایند تأثیر بگذارد و درنتیجه باعث بیماری شود.

بیماری های مرتبط با عملکرد صفرا معمولاً زمانی رخ می دهند که سنگ های صفراوی مانع عبور صفرا از مجاری می شود. این سنگ ها توسط موادی تشکیل می شوند که به علت مصرف بیش ازحد آن ها انباشته شده و به تدریج سفت می شوند. توجه به این نکته مهم است که کیسه صفرا نقش مهمی در فرایند گوارش دارد. بنابراین ایجاد هرگونه تغییر در کیسه صفرا می تواند منجر به علائمی شود که بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می گذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که هوشیار بوده و به دنبال درمان به موقع برای اصلاح مشکل کیسه صفرا باشید.

علائم احتمالی مشکل کیسه صفرا

درد شکم

تکفارس آی آر

درد شکم یکی از علائم هشداردهنده اصلی مشکل کیسه صفرا است که به عنوان کولیک صفراوی شناخته می شود. معمولاً در قسمت سمت راست بالای معده، درست زیر دنده ها قرار دارد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که این درد معمولاً به دلیل انسداد مجاری صفراوی به دلیل تشکیل سنگ ایجاد می شود و اغلب پس از خوردن وعده های غذایی زیاد، درد آن شدیدتر می شود.

سوءهاضمه

این مشکل هنگامی ایجاد می شود که شیره صفرا به دلیل انسداد یا التهاب مجاری، به درستی به روده نرسد. این موجب می شود که هضم غذا سخت تر شده و شکم متورم شود. این درد معمولاً بعد از غذا (به ویژه غذاهای دارای چربی زیاد) رخ می دهد.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ ناگهانی ممکن است نشان دهنده وجود سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا باشد. اگرچه دلیل دقیق این علامت ناشناخته است، اما تحقیقات منتشرشده نشان می دهد که این حالت ممکن است به دلیل فیستول کوله سیستودئودنال باشد.

www.takfars.ir

بی اشتهایی

از دست دادن ناگهانی اشتها علامتی است که می تواند منجر به بروز بیماری های مختلف شود اما اگر این مشکل به مدت طولانی رخ دهد، باید با پزشک مشورت کنید. باید توجه داشت که بی اشتهایی ممکن است به دلیل مشکل کیسه صفرا، مانند تشکیل سنگ کیسه صفرا یا التهاب مجاری صفراوی باشد.

یرقان

تجمع صفرا در کیسه صفرا می تواند باعث مشکلات کبدی و گوارشی شود که به مرورزمان باعث می شود پوست و سفیدی چشم ها رنگ زرد به خود بگیرند که به این وضعیت یرقان می گویند. همه این ها به این دلیل است که صفرا در خون باقی مانده و به راحتی به سلول ها و بافت های بدن می رسد. این احتمال هم وجود دارد که یرقان پس از جراحی کبد و صفراوی به دلیل آسیب یا نشت مجرای صفراوی ایجاد شود.

تغییرات در ادرار

اگرچه تغییرات در ادرار معمولاً مربوط به مشکلات کلیه است، اما باید به این نکته توجه کنید که این تغییرات ممکن است به دلیل اختلال کیسه صفرا نیز ایجاد شود. جمع شدن رنگ دانه های صفراوی با سنگ ها، باعث زرد یا قهوه ای شدن رنگ ادرار می شوند. در صورت بروز این علامت باید در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

اسهال

اختلالات گوارشی ناشی از عملکرد نادرست کیسه صفرا یکی از دلایل ایجاد اسهال است. این علامت معمولاً همراه با تورم و درد شکم است که به تدریج در سراسر شکم پخش می شود.

تغییر در مدفوع

سنگ های صفراوی مخلوطی از صفرا، کلسترول و بیلی روبین هستند که با سفت شدن، مانع هضم غذا می شوند. ازآنجاکه این سنگ ها می توانند به طور قابل توجهی رشد کنند، بنابراین باعث انسداد مجاری می شوند و می توانند باعث تغییر رنگ در مدفوع شوند.

تک فارس

تب

تب که همراه با برخی اختلالات دستگاه گوارش ایجاد می شوند، ممکن است نشانه ای از ایجاد سنگ های صفراوی در کیسه صفرا یا عفونت در مجاری کیسه صفرا باشند. طبق تحقیقات انجام شده، حدود یک سوم بیماران مبتلابه مشکلات کیسه صفرا از این علائم رنج می برند.

در صورت مشاهده این علائم به پزشک خود مراجعه کنید

لازم به ذکر است این علائم ممکن است نشان دهنده مشکلات سلامتی باشد که برخی از آن ها حتی به کیسه صفرا ربطی ندارند. بنابراین عملکرد نادرست کیسه صفرا در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به مشکلات جدی در سلامتی افراد شود. به همین دلیل در صورت بروز این علائم، مراجعه به پزشک برای درمان این بیماری ضروری است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››