آیا کارهایی که بعد از شکست و جدایی رابطه انجام می دهیم نرمال هستند

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا کارهایی که بعد از شکست و جدایی رابطه انجام می دهیم نرمال هستند

شکست های عاطفی در بسیاری از مواقع همچون زمانی است که جهان آن فرد به آخر رسیده باشد. روزها، ماه ها و شاید هم سال ها بعد ازآن جدایی مدام افراد به دلایل و آنچه میان شان گذشته فکر میکنند و آنها را مورد بررسی قرار می دهند. در این نوشته به برخی از دلایل جدایی اشاره هایی خواهد شد و برخی از راهکارهایی که میتوانند قلب شکسته افراد در این دوران را اندکی التیام بخشد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

سرک کشیدن در شبکه های اجتماعی و ورود به صفحات مربوط به شریک عاطفی سابق تان

بعد از آنکه تمام صحبت ها را با هم کردید و به این نتیجه رسیدید که رابطه عاطفی خود را به پایان برسانید، امکان زیادی وجود دارد که بخواهید دوباه به آن فرد زنگ بزنید یا با او چت کنید. زمانی که نخستین روزهای جدایی را می گذرانید ممکن است این بدترین تصمیمی باشد که در آن لحظه می گیرید. ممکن است وارد صفحه فیکس بوک او شوید و آن را بالا و پایین کنید. اما آیا واقعا این کار درستی است؟ کوتاه ترین جواب این است که خیر. تارا سی. مارشال در مطاله خود در این باره می گوید: “مواجهه با صفحه فیس بوک شریک عاطفی گذشته تان ممکن است مراحل بهبود شما حاصل از چنین شکستی را برای تان دشوارتر کند.” هرچقدر بیشتر در معرض اطلاعات مربوط به شریک سابق عاطفی خود باشید مانند آن است که دائم در حال باز کردن باندهای زخم خود باشید.”

فیس بوک ممکن است عامل جدایی شود

در مطالعات محققی به نام راسل کلایتن از دانشگاه میسوری، شبکه های اجتماعی در بسیاری از مواقع علت اصلی مشاجرات زوجین هستند. چرا که اولا بسیاری از افراد ممکن است که از این طرق با شریک عاطفی سابق خود دوباره در ارتباط قرار گیرند. ثانیا اگر شریک عاطفی شما به واسطه کارش مدام با این شبکه ها در ارتباط باشد، ایجاد شک و شبه بیشتری برای طرف مقابل خود به وجود خواهد آورد. بد نیست بدانیم به واسطه همین شبکه های اجتماعی بسیاری از روابط از دست رفته ممکن است دوباره از سر گرفته شوند اما مهم این است که در زمان شروع رابطه جدید دیگری نباشد.

تکفارس آی آر

توئیتر می تواند سبب به هم خوردن روابط عاطفی شوند

همان قدر که فیس بوک می تواند در از بین بردن روابط عاطفی میان افراد تاثیرگزار باشد، توئیتر هم می تواند چنین تخریبی داشته باشد. تحقیقات و پژوهش های انجام پذیرفته نشان داده که کسانی که توئیت بیشتری میکنند، در روابط عاطفی شان دچار تنش های بیشتری می شوند.

بسیار طبیعی است که بعد از جدایی چالش هایی با هویت تان داشته باشید

بله روزها، ماه ها و شاید هم سال پس از جدایی، ممکن است با درک این واقعیت مشکل داشته باشید و البته هم که این روند همانند ماموریتی غیرممکن است. بنابراین بعد از پایان یک رابطه عاطفی، ممکن است ندانید که چه کسی هستید و چه احساسی دارید اما با گذشت زمان دوباره به روند عادی باز خواهید گشت. نویسنده کتاب «شخصیت و بولتن روانشناسی اجتماعی» در این باره می گوید: “بعد از جدایی افراد نه تنها از جدا شدن از شریک عاطفی شان آزرده هستند بلکه تغییراتی را در خودشان نیز می بینند که برای شان آزار دهنده است.”

مراحل اولیه از بین رفتن یک رابطه به زنان آسیب بیشتری می رساند اما این روند برای مردان طولانی تر است

www.takfars.ir

با پایان یافتن یک رابطه از لحاظ جسمی و ذهنی زنان آسیب بیشتری می بینند اما این روند برای آنها زوتر به پایان خواهد رسید. بر طبق یافته های بدست آمده از نتایج تحقیقات دانشگاه برمینگام در لندن، این چالش در ابتدا برای زنان سخت تر اما زمان آن برای مردها طولانی تر است. کرگ موریس نویسنده چنین پژوهشی در مورد دلایل این امر می گوید که زنان عمدتا سرمایه گزاری طولانی تری را در یک رابطه میکنند و از بر هم خوردن آن در اوایل این اتفاق آسیب بیشتری می بینند اما در مورد مردها، آنها آسیب های طولانی تر و جدی تری از این روند می بینند چرا که این تصور را دارند که برای جایگزین کردن فرد جدید باید رقابت های سرسختانه جدیدی داشته باشند و گاهی هم گمان میکنند که نمیتوانند جایگزینی برای فرد از دست رفته خود بیابند.

زنان بیشتر از مردان اقدام به طلاق میکنند

در ازدواج بر خلاف سایر انواع روابط عاطفی، اهمیت دارد که کدام طرف چنین اقدامی کرده باشد. پروفسور مایکل رزنفلد از دانشگاه استرنفورد نتایج پژوهشی را منتشر کرده که در آن نشان داده شده که ۶۹ درصد از درخواست های طلاق توسط زنان انجام شده است. این نشان می دهد که در حدود دو سوم مواقع و در زمانی که در زندگی مشکلی به وجود می آید این زنان هستند که صحنه را ترک میکنند. وی بر این باور است که نابرابری های جنسیتی می تواند در این امر نقش زیادی داشته باشد. زنان که در مواقعی ناگزیر به گرفتن نام فامیل همسر خود می شوند گاهی به دلیل عدم همکاری همسرشان و انتظار آنها در انجام کارهای خانه و امور مربوط به بچه ها، احساس عدم حمایت از جانب همسرشان میکنند و از خانه بیرون و اقدام به جدایی میکنند.

بسیاری از زوج ها بر سر مسائل مالی اختلافات زیادی با هم دارند

نتایج تحقیقات مجله« روابط خانواده» نشان داده است که اولین دلیل بحث ها و مشاجرات زوج ها مسائل مالی است. پژوهشگران این مطالعه بر این باور هستند که داشتن زندگی مجلل در مواقعی وام ها و قرض های زیادی را به خانواده ها تحمیل میکند و مردم جوامع مدرن بیش از اندازه لازم به مسائل مالی اهمیت می دهند. پژوهش ها این را نیز نشان داده اند که بسیاری از بگو مگوهای زناشویی بر سر خرید طلا و جواهر است. که البته بسیاری از عوامل دیگر پیش زمینه چنین مشاجراتی هستند.

زمانی که در خانواده ای درآمد زن بیشتر از مرد باشد احتمال جدایی افزایش پیدا میکند

مچله «سوسیولوژی» در این باره می گوید بهتر است سطح درآمد هر دو طرف در یک اندازه باشد. محققان دانشگاه «باسل» به این نتیجه رسیده اند که درآمد زوجین در طولانی مدت در رابطه آنها تاثیرگزار خواهد بود. همچنین این تحقیقات نشان داده در خانواده هایی که زن تنها حقوق بگیر خانواده است، تا دو برابر احتمال جدایی افزایش پیدا میکند. کاملا واضح است که هر دو طرف چنین مسئولیتی را برعهده دارند اما اگر به هر دلیلی و برای مدتی این مسئولیت بر عهده زن خانواده قرار گیرد مرد خانواده بهتر است تا آنجا که امکان دارد به او احترام گذاشته شده و برای برطرف کردن نیازهای غیرمادی او آمادگی داشته باشد.

طرفین ممکن است در شبکه های اجتماعی و بعد از جدایی، شروع به کوبیدن یکدیگر کنند

بر اساس پژوهش انجام شده و آمار بدست آمده از آن در نظرسنجی های اخیر بریتانیا، نشان داده شده که بیش از ۴۸ درصد مواقع پس از بین رفتن یک رابطه افراد در مورد شریک عاطفی قبلی خود چیزهایی را به اشتراک می گذارند. این موضوع به همین جا ختم نمی شود چرا که ۳۴ درصد از دوستان، بستگان و فرد جدید در رابطه هم به آن نوشته های نه چندان مطلوب دسترسی دارند. اما توصیه می شود که طرفین راه های بهتری برای تخلیه آن همه خشم را برای خود بیابند.

دو فصل به «فصل های طلاق» شهرت دارند

تک فارس

مطالعات انجام گرفته در دانشگاه واشنگتن نشان داده که دو موقع از سال وجود دارد که در آنها میزان طلاق ها به حداکثر می رسد. یکی از آنها نخستین روزهای سال جدید هستند و دیگر هم در طول فصل پاییز است. یکی از محققان به نام پروفسور برین درباره علت طلاق در فصل پاییز می گوید از آنجایی که سال جدید میلادی در اوایل زمستان است، بسیاری از افراد در فصل پاییز جدا می شوند تا در سال جدید تنوعی را در زندگی خود به وجود آورده باشند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چه کنم تا این همه غم و اندوه درونم پایان یابد
  1. چطور عشق قدیمی و قبلی خود را براحتی فراموش کنید
  2. توصیه های روانشناسی برای آنکه در نگاه اول جذاب باشید
  3. چطور یک خانواده شاد برای خودم دست و پا کنم
  4. چطور رابطه بر پایه دوست داشتن یک طرفه را تمام کنیم
  5. چطور به مدیر خود درخواست اضافه حقوق بدهید
  6. راهکارهای داشتن اعتماد به نفس در محیط کاری خود

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات