آیا هوش آدم ممکن است کم شود و با چه کارهایی

مجله علمی هنری آموزشی پزشکی تک فارس شامل مطالب جدید و جالب با موضوعات پزشکی و سلامتی، روانشناسی، نکات آرایشی، دکوراسیون منزل، خانه داری، آموزش آشپزی

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
تک فارس

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا هوش آدم ممکن است کم شود و با چه کارهایی

image آیا هوش آدم ممکن است کم شود و با چه کارهایی

احتمالا خبر ندارید برخی عادات در زندگی روزانه ی ما وجود دارند که میتوانند عصب های باارزش مغز را تخریب و تمام تلاش هایمان را برای حفظ بهره ی هوشی مناسب نقش بر آب کنند.

بعضی از عادات بد و کارهای روزانه میتوانند عصب های با ارزش مغز را نابود کنند و ضریب هوشی فرد را پایین بیاورند. خیلی از کارهای خوب مانند حل کردن جدول و یا تغذیه مناسب و ورزش می تواند باعث تقویت حافظه شود.

از این ۶ کار اجتناب کنید:

▪ غرق شدن در استرس

درست است. متأسفانه امروزه استرس تقریبا جزءِ جدایی ناپذیر زندگی روزمره ی ماست. درحالی که از اثرات زیان بار استرس آگاهیم، تقریبا همیشه گرفتارش می شویم. انواع و اقسام مشکلات مالی، نگرانی های شغلی و کاری، حفظ ظاهر زندگی اجتماعی و خانوادگی حتی اگر در بدترین شرایط ممکن باشد، همگی عوامل استرس زایی هستند که باعث تولید هورمون های استرس می شوند و بدن را دچار انواع و اقسام بیماری ها و مشکلاتی میکنند که مغز نیز از این آسیب ها در امان نیست. برندان کلی (Brendan Kelleyy) متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو معتقد است:افزایش استرس نه تنها عملکرد مغز را تضعیف میکند، بلکه احتمال خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را نیز افزایش می دهد. زیرا در پس ارتباط بیماری آلزایمر و عملکرد مغز، ردپای تغییرات هورمونی مرتبط با استرس وجود دارد.

تکفارس آی آر

▪ اضافه وزن و چاقی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای تناسب اندام به انگیزه ی قوی نیاز دارید، باید بگویم تحقیقات نشان می دهد که چاقی در میانسالی عملکرد شناختی مغز را کاهش می دهد و در نتیجه خطر ابتلا به زوال عقل افزایش می یابد. پس همان طور که می بینید انگیزه ی کافی برای رژیم گرفتن وجود دارد. مطالعه ای که در مجله ی اپیدمیولوژی در همین زمینه به چاپ رسید گویای این واقعیت است که چاقی و کم توانی فکری افراد در نوجوانی و بزرگ سالی با هم مرتبط هستند. هرچند چاقی به هزارویک دلیل، یکی از پیچیده ترین معضلات پزشکی عصر امروز به شمار می رود اما نمی توان مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی یا مؤثر در بروز آن ازجمله آسیب های مغزی را انکار کرد یا نسبت به آنها بی توجه بود.

▪ خوردن شیرینی زیاد

بسیاری از ما تصور می کنیم خوردن شکر فقط سایز کمرمان را افزایش می دهد و البته خیلی ها به قیمت لذت بردن از شیرینی جات با این مسئله کنار آمده اند. اما اگر بدانیم شکر سلول های مغز را تخریب میکند باز هم می توانیم به آسانی از کنار این واقعیت بگذریم؟. آلن توفیق (Allen Towfigh) متخصص مغز و اعصاب و طب خواب وابسته به کلیسای پروتستان نیویورک درباره ی رابطه ی مصرف شکر و آسیب سلول های مغز می گوید:افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند. براساس مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا روی چند حیوان آزمایشگاهی صورت گرفت، رژیم غذایی حاوی قند زیاد عملکرد سلول های مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و توانایی شناختی مغز را پایین می آورد.

▪ انجام چند کار هم زمان

www.takfars.ir

هرچند ممکن است استاد انجام هم زمان چند کار باشید و به خودتان هم بابت داشتن این مهارت افتخار کنید اما حتما نمی دانید نوشتن ایمیل، هم زمان حرف زدن با تلفن یا بحث کردن با یک همکار و در همان حال خوردن وعده ی ناهارتان نه تنها به مهارت هایتان نمی افزاید بلکه قادر است عملکرد پردازش مغزتان را هم مختل کند.

قسمت جلویی مغز که در ناحیه ی پیشانی قرار دارد مرکز اصلی کنترل کننده ی دقت مغز است که قدرت محدودی برای پردازش دارد. درصورتی که سعی کنید بیش از ظرفیت و توانایی مغز به طور هم زمان برای پرداختن به موضوعات متعدد از آن بهره ببرید، درست مثل زمانی که پنجره های متعددی را در ویندوز کامپیوتر باز میکنید و سیستم پردازش کامپیوتر اصطلاحا هنگ میکند، مغز شما هم متوقف خواهد شد. پس چنانچه تا به حال این گونه از مغزتان استفاده می کردید چون می خواستید در زمان صرفه جویی کنید یا فکر می کردید این کارتان نشان دهنده ی مهارت و توانایی ویژه ی شماست هرچه زودتر آن را متوقف کنید تا خدایی نکرده به مغزتان آسیب نرسد.

▪ قرار گرفتن در معرض دود سیگار

اگر سیگاری نیستید اما اطراف تان پر از جماعت سیگاری است بهتر است هرچه زودتر فکری برای این موضوع بکنید. قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران، مغز را در معرض آسیب مواد سمی قرار می دهد. آلن توفیق در این باره می گوید:قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای مدت زمان طولانی مقدار مونواکسیدکربن را در بدن افزایش می دهد؛ مونواکسیدکربن جایگزین ماده ی حیاتیِ اکسیژن می شود که برای ادامه ی حیات بدن و مغز انسان بسیار ضروری است. هنگامی که رگ های خونی و سلول های عصبی دچار آسیب شوند، توانایی سلول های مغز برای برقرای ارتباط مؤثر مختل می شود و مغز نمی تواند از اطلاعات خود به درستی حفاظت کند.

▪ سفرهای هوایی مداوم

با توجه به مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا در رابطه با عملکرد مغز انجام شده است سفر به مناطق مختلف ریتم طبیعی بدن را مختل میکند. از طرفی هنگامی که به طور مداوم در سفر به خصوص سفرهای هوایی باشید، حافظه و فرایند یادگیری تان تا یک ماه بعد از بازگشت از سفر دچار اختلال خواهد شد. دکتر الیزابت لومبارد (Elizabeth Lombardo) روان شناس و نویسنده ی کتاب ۷ استراتژی مقابله با منتقد درونی تان و خلق یک زندگی عاشقانه معتقد است:سفرهای متعدد هوایی علاوه بر مشکلات خواب و تغذیه و برهم زدن تنظیم هورمون های بدن (که همگی حافظه و فرایند یادگیری را تحت تأثیر قرار می دهند) به عنوان یک عامل مهم تولید استرس می تواند به بدن و مغز انسان آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

فقط خانمها بخوانند روش های جذب بیشتر همسر به خود
  1. این خوراکی ها را بخورید تا روز کنکور استرس نداشته باشید
  2. چطور از زمان مفیدم در طول روز استفاده بهینه کنم
  3. چطور بدون مهمانی یا بیرون رفتن آخر هفته خوبی داشته باشید
  4. چطور دوران نامزدی خوبی داشته باشیم
  5. با کمک دکتر آز استرس های خود را درمان کنید
  6. راهکارهای روانشناسی برای حرف شنو کردن بچه ها از کودکی

مطالب پربازدید

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب محبوب