تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

آیا نشستن چهار زانو برای سلامتی مضر است

image آیا نشستن چهار زانو برای سلامتی مضر است

نشستن طولانی مدت – از خم شدن روی رایانه گرفته تا رفت وآمد با خودرو یا قطار و تماشای برنامه های تلویزیون – برای سلامتی زیان بار است. به گفته سازمان ملی خدمات سلامت انگلیس، بسیاری از بزرگسالان روزانه حدود ۹ ساعت از وقت خود را به این شکل می گذرانند.

با این حال، اگر مشکل نشستن نباشد و نحوه نشستن باشد چه؟

دکتر کلی استارت، متخصص فیزیوتراپی و همسرش جولیت که پیش تر ورزشکار حرفه ای بود و اکنون درباره تناسب اندام می نویسد، یک گروه تناسب اندام تشکیل داده اند و در کتاب جدید خود به نام ساخته شده برای تحرک تاکید کرده اند که دو نوع نشستن وجود دارد. جولیت با اشاره به اینکه کاهش تحرک یکی از دلایل اصلی بستری شدن در منزل است، می گوید: نشستن روی زمین، اگر به شکل منظم انجام شود از کارهایی است که کمک می کند بدون کمک گرفتن از جایی یا کسی، بتوانیم بنشینیم و بلند شویم.

چهارزانو نشستن روی زمین در جلوگیری از کاهش تحرک و ضعف عضلات موثر است و یکی از ۱۰ عادت سالمی است که این زوج در کتابشان بر آن تاکید کرده اند.

تکفارس آی آر

کلی می افزاید: نشستن روی زمین برخی وضعیت های القاکننده درد را که بدن به دلیل نشستن طولانی روی صندلی، کاناپه یا صندلی خودرو متحمل می شود، جبران می کند. بدن ما طوری ساخته شده است که روی زمین بنشیند، بنابراین وقتی هر روز مدتی روی زمین بنشینید به تقویت مفاصل کمک می کنید. به عبارت دیگر، نشستن روی زمین در موقعیت های مختلف، به بازیابی دامنه حرکات لگن می انجامد و استخوان ها، مفاصل و بافت ها را در بهترین حالت برای فعالیت نگه می دارد. نشستن روی زمین نه تنها نشست و برخاست را ساده تر می کند، بلکه مشکلات اسکلتی-عضلانی احتمالی مرتبط با نشستن طولانی روی صندلی را نیز برطرف می کند.

نشانگر طول عمر

به گزارش ایندیپندنت، آزمون نشست و برخاست یکی از مواردی است که شاید درباره آن شنیده باشید و حتی تلاش کرده باشید که انجامش بدهید. متخصصان طی مطالعه ای معروف که سال ۲۰۱۴ در نشریه اروپایی کاردیولوژی پیشگیرانه منتشر شد، از مردان و زنان ۵۱ تا ۸۰ ساله خواستند آزمون نشست و برخاست انجام دهند، تا ببینند می توانند روی زمین بنشینند و دوباره بی هیچ حمایتی یعنی بدون کمک دست یا گرفتن صندلی از جایشان بلند شوند یا خیر. این متخصصان به این نتیجه رسیدند که همین تمرین ساده نشان دهنده انعطاف پذیری، قدرت بدنی فرد و طول عمر است.

عادت های سالم

به گفته نویسندگان این مطالعه، روی زمین نشستن به مدت طولانی شبیه کاری که کودکان انجام می دهند، عادتی سالم است. جولیت می گوید: بچه ها می توانند ساعت ها روی زمین بنشینند و با این کار هیچ مشکلی ندارند. عجیب نیست که همان قدر هم راحت از جا بلند می شوند.

www.takfars.ir

نسخه حاضر و آماده این است که کمتر روی صندلی بنشینید، نشست و برخاست را تمرین کنید و زمان بیشتری را برای نشستن روی زمین بگذرانید. به توصیه کلی، در طول روز مرتب حرکت کنید، راه بروید، موقعیت خودتان را مرتب تغییر دهید. از میزهای ایستاده استفاده کنید اما اگر نبود، سعی کنید طولانی مدت جایی ننشینید و حتما تغییری در وضعیت نشستن خود ایجاد کنید.

کلی پیشنهاد می کند: تمرین کنید تا روزی ۳۰ دقیقه روی زمین بنشینید. این کار را با تمرین و ممارست می توانید انجام دهید. ۱۰ دقیقه از این زمان را به روزنامه خواندن یا نوشیدن چای بپردازید.

در نهایت فقط چهارزانو نشستن را تمرین نکنید، روش های دیگر را نیز امتحان کنید. به طور مثال، پاهایتان را دراز یا به پهلو جمع کنید تا تحرکتان بیشتر شود. این کار بدن را برای اتفاق های بعدی آماده می کند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››