تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

آیا میتوان هنگام شیردهی قرص سرماخوردگی مصرف کرد

image آیا میتوان هنگام شیردهی قرص سرماخوردگی مصرف کرد

تاثیر قرص سرماخوردگی بر شیر مادر غیرقابل انکار است، ولی در صورت انتخاب دارو با فرمولاسیون مناسب می توانید با خیال راحت هر نوع دارو و قرص سرماخوردگی را در دوران شیردهی هم مصرف کنید.

اگر می خواهید آب نبات، پاستیل یا داروی گلو درد برای غرغره کردن بخرید حتما مواد تشکیل دهنده ی آن را بررسی کنید.

وجود پوویدون-یدین در این داروها باعث افزایش یُد در شیر مادر می شود و میزان زیادی از آن به راحتی روی تیروئید نوزاد تاثیر می گذارد. همچنین از مصرف داروهای سرماخوردگی حاوی الکل خودداری کنید. دقت کنید که در ترکیبات داروهای خواب آور و بعضی از مسکن ها هم الکل وجود دارد.

این نکته را هم فراموش نکنید که داروهای سرماخوردگی قوی می توانند به راحتی به بدن نوزاد منتقل شوند. داروهایی که مصرف ۱ یا ۲ دوز از آن ها می تواند سرماخوردگی را برطرف کند در این دسته جای می گیرند و به دلیل دوز بالایی که دارند به میزان زیادی به شیر منتقل می شوند. پس حتما قبل از شروع مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

تکفارس آی آر

داروهای مجاز سرماخوردگی در شیردهی

سودوافدرین

فنیل افرین

لوراتادین

فکسوفنادین

www.takfars.ir

ایبوپروفن

استامینوفن

ناپروکسن سدیم

دکسترومتورفان

داروهای مسکن و تب بُر مناسب دوران شیردهی

ایبوپروفن

در صورت مصرف ایبوپروفن میزان کمی از آن، یعنی حدود ۰.۰۶٪، وارد شیر مادر می شود. این میزان از مقدار تجویزی برای نوزادان بسیار کمتر است. پس اگر در دوران شیردهی هستید و نیاز به مسکن دارید اولویت اول شما در انتخاب مسکن باید ایبوپروفن باشد. فقط فراموش نکنید مصرف ۳.۲ گرم در روز برای شما مجاز است و نباید از این حد فراتر بروید. ادویل، نوپرین و موترین از دیگر نام های تجاری این دارو هستند.

استامینوفن

این مسکن هم به میزان بسیار ناچیزی از بدن مادر به شیر منتقل می شود که مقدار آن از دوز تجویزی برای نوزادان خیلی کمتر است. دقت کنید که در صورت نیاز به مصرف استامینوفن، روزانه بیشتر از ۴ گرم دریافت نکنید. تیلنول نام دیگر استامینوفن است.

ناپروکسن

تک فارس

مصرف این دارو در مادران شیرده کمتر از ۲ داروی قبلی مورد مطالعه قرار گرفته اما ظاهرا مصرف آن به نوزاد آسیبی وارد نمی کند. با این حال باید برای استفاده از ناپروکسن با احتیاط عمل کنید چون مصرف بیش از حد آن به سیستم قلبی عروقی، کلیه ها و دستگاه گوارش نوزاد آسیب می رساند. پس بهتر است قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید و به صورت خودسرانه از آن استفاده نکنید.

آسپرین

مصرف این دارو می تواند مشکلات منجر به خونریزی در نوزادان ایجاد کند و خطر ابتلا به سندرم ری (آسیب کبد) را افزایش می دهد. پس هیچ وقت آسپرین را در اولویت های دارویی خود قرار ندهید و بدون مشورت با پزشک هرگز آن را مصرف نکنید.

داروهای ضد سرفه و احتقان سینه مناسب دوران شیردهی

بنزوکائین

این دارو باعث ایجاد بی حسی می شود و به طور موقت درد و خارش گلو را تسکین می دهد. مطالعات در ارتباط با اثر مصرف این دارو در مادران شیرده زیاد نیست اما تا اینجا مشخص شده است که جذب آن توسط شیر و انتقال آن به نوزاد بسیار کم است. قطره ها و قرص های سرفه ی بنزوکائین یک انتخاب عالی برای تسکین سرفه در مادران شیرده هستند

منتول

این دارو هم مثل داروی قبلی باعث ایجاد بی حسی می شود و به صورت موضعی گلودرد را تسکین می دهد. مقدار کمی از منتول به شیر مادر منتقل می شود و اگر دوز مصرف کم باشد دوز قابل توجهی از آن وارد بدن نوزاد نمی شود. البته هنوز مطالعات روی این موضوع ادامه دارد اما در صورت مصرف آن زیر نظر پزشک، هیچ خطری متوجه نوزاد نمی شود.

شربت های خلط آور

این شربت ها برای شل کردن ترشحات دستگاه تنفسی و خروج آسان آن ها از سیستم تنفسی استفاده می شود و تسکین دهنده ی سرفه نیست. این شربت ها تاثیر خاصی بر نوزاد نمی گذارند اما بهتر است برای تسکین سرفه به سراغ آن ها نروید، چون ممکن است برای خروج خلط های سست شده از مسیر تنفسی سرفه های شما بیشتر هم بشود.

T A K F A R S

عسل

مصرف عسل توسط مادران شیرده برای تسکین سرفه بسیار توصیه می شود اما هرگز نباید به صورت مستقیم توسط نوزادان مصرف شود. درباره ی میزان عسل مصرفی در روز هم حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. عسل می تواند از قرص سرماخوردگی برای درمان این بیماری هم عمل کند.

دکسترومتورفان

این بی خطرترین داروی ضد سرفه برای مادران شیرده است چون انتقال آن به شیر تقریبا غیر ممکن است. عملکرد این دارو به این شکل است که آستانه ی سرفه در مغز را بالا می برد و در نتیجه میزان سرفه های شما کمتر می شود. از عوارض مصرف این دارو می تواند به ایجاد خواب آلودگی شدید اشاره کرد.

داروهای حاوی کدئین

این داروها فقط باید با تجویز پزشک مصرف شود چون دوز بالای آن باعث تنگی نفس می شود و می تواند برای نوزاد خطرناک باشد. اما مصرف آن در دوز پایین و زیر نظر پزشک هیچ خطری برای مادر و نوزاد ایجاد نمی کند.

داروهای ضد آلرژی مناسب دوران شیردهی

دیفن هیدرامین

این آنتی هستامین در فرمولاسیون داروهای تسکین دهنده ی سرفه، داروهای خواب آور و شربت و قرص سرماخوردگی استفاده می شود و به تنهایی هم به عنوان داروی ضد آلرژی مصرف دارد. در صورت مصرف توسط مادر، میزان کمی از آن به شیر منتقل می شود پس آسیبی به نوزاد نمی رساند. البته نباید فراموش کرد که خاصیت آرام بخشی این دارو همانطور که به سرعت در بدن مادر مشاهده می شود، می تواند به نوزاد هم منتقل شود. پس بهتر است از داروهای ضدآلرژی دیگری برای کاهش علائم حساسیت خود استفاده کنید. داروهایی مثل سیتریزین، لوراتادین و فکسوفنادین گزینه های مناسب تری برای استفاده هستند.

کلرفنیرامین و بروم فنیرامین

تک فارس www.takfars.ir

این آنتی هیستامین ها مشابه دیفن هیدرامین هستند اما شدت آرام بخشی آن ها بسیار بیشتر از آن است. مطالعات کمی در ارتباط با تاثیر مصرف این داروها بر شیر مادر و بدن نوزاد انجام شده است اما توصیه می شود مثل دیفن هیدرامین، از مصرف آن دوری کنید.

فنیل افرین

این اسپری بینی ضد احتقان معمولا در سرماخوردگی ها، آنفولانزا و گرفتگی های شدید گلو استفاده می شود. میزان جذب آن از طریق شیر مادر بسیار کم است اما توصیه می شود به جای آن از داروهای دیگری مثل اکسی متازولین استفاده کنید.

داروهای ضد گرفتگی بینی مناسب دوران شیردهی

توصیه ی متخصصین به مادران شیرده برای رفع گرفتگی بینی، شست وشوی بینی و مجراهای تنفسی با آب نمک است. این روش درمانی که قدمت چند هزار ساله دارد، به نوزاد هیچ آسیبی نمی رساند و به خوبی مجراهای تنفسی شما را باز می کند.

در صورتی که تمایل دارید با کمک داروهای شیمیایی گرفتگی بینی خود را برطرف کنید می توانید از این داروها، زیر نظر پزشک، استفاده کنید

اکسی متازولین

تریامسینولون

فلوتیکازون

مومتازون

تکفارس

نباید این نکته را فراموش کنید که برای مصرف هر دارویی ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید و به سراغ خود درمانی نروید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

مطالب محبوب بیشتر ››