تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
روانشناسی

آیا من ازدواج موفقی خواهم داشت چطور بفهمم

image آیا من ازدواج موفقی خواهم داشت چطور بفهمم

روان شناسان به این نتیجه رسیده اند که تا حد زیادی میتواند یک ازدواج موفق و یک ازدواج ناموفق را پیش بینی کرد.

شما می توانید با بررسی کیفیت ارتباط زوجین قبل از ازدواج، آینده ازدواج آن ها را پیش بینی کنید.

نوع رفتار و گفتار شما با هم قبل از ازدواج می تواند شاخص بسیار خوبی برای پیش بینی نتیجه ازدواجتان باشد. مهم ترین نکته این باید به آن توجه داشته باشید این است که در مدت زمان آشنایی چه نسبتی از زمانتان صرف ایجاد رابطه بهتر همراه با آرامش و احساس مثبت شده و چه مقدار از زمانتان را درگیر تنش و احساسات منفی بوده اید؟

دختر و پسری که به تازگی وارد رابطه شده اند در حال تجربه فاز رمانتیک و عاشقانه و هستند بنابراین اطلاعاتی که از هم دارند تحت تاثیر جاذبه جنس مقابل است و نمی تواند قابل اعتماد باشد؛ بنابراین پیش بینی موفقیت در ازدواج با یک رابطه کوتاه مدت خیلی سخت تر از زمانی می شود که زوجین زمان کافی برای شناخت هم گذاشته باشند و زمان آشنایی را به ۶ – ۹ ماه افزایش دهند.

تکفارس آی آر

ویژگی های اخلاقی پیش بینی کننده موفقیت در ازدواج

پژوهش هایی که محققین دیگر انجام داده اند نشان داده است، زوجینی می توانند ازدواجی موفق داشته باشند که یک سری مهارت های خاص را در رابطه خود گسترش می دهند، به عبارتی یک سری ویژگی های مشترک هستند که می توانند باعث پیش بینی موفقیت در ازدواج شوند

انعطاف پذیری

مهم ترین ویژگی ای که باعث می شود یک ازدواج موفقیت آمیز باشد، توانایی سازش پذیری و انعطاف پذیری دو نفر است، زمانی که دو نفر از دو خانواده متفاوت کنار هم و زیر یک سقف قرار می گیرند مسلما مشکلات و تعارض های زیادی بینشان وجود خواهد داشت که نیاز به سازش و انعطاف پذیری دارد تا بتوانید به هماهنگی لازم برسید، هر کدام از شما باید به این فکر باشد که خودش را با طرف مقابل وفق دهد، هر کدام از شما باید دقت داشته باشید که رفتار های خوشایندتان را برای همسرتان پررنگ تر کرده و رفتار های ناخوشایندتان را کم رنگ تر کنید تا به مرور زمان به هماهنگی بیشتری به هم برسید و دغدغه ها و تعارضاتتان به حداقل برسد.

واقع بینی

www.takfars.ir

زوجین می دانند که قرار نیست ازدواجشان همیشه بدون تنش و بی دردسر باشد و انتظارات واقع بینانه از مشکلات ازدواج دارند.

زوجینی که در برقراری ارتباط کلامی، عاطفی و ج.ن.س.ی مهارت دارند. این مهارت ها کاملا آموختنی است و می توانید به مرور آن ها را گسترش دهید.

مهارت های کلامی و رفتاری

زوجینی که هنگام بروز تعارض و مشکلات به جای سرزنش کردن یکدیگر و مقصر جلوه دادن طرف مقابل به فکر حل مشکل و تعارض در کنار هم هستند.

صمیمیت: زوجی که بینشان دوستی صمیمانه ایجاد شده است و همسرشان را در زمره دوستان صمیمی شان قرار داده اند. صمیمیت به این معنی است که طرف مقابل در برابر شما احساس راحتی داشته باشد و ترس از قضاوت شدن بابت رفتار و حرفهایش در رابطه با شما برایش ایجاد نشود.

تشابه ارزش ها

زوجی که در ارزش های اخلاقی، مذهبی و اجتماعی با هم توافق دارند.

شواهد علمی برای پیش بینی نتیجه ازدواج

سال هاست که محققین زیادی در مورد این که چطور نتیجه ازدواجمان را پیش بینی کنیم، بررسی های گسترده ای به صورت علمی انجام داده اند که شما میتوانید از این نتایج علمی برای پیش بینی نتیجه ازدواج و موفقیت آمیز بودن آن استفاده کنید

سن زوجین و اختلاف سنی

تک فارس

ریسک طلاق در زوجینی که در نوجوانی یا اواسط دهه چهارم (بین ۳۱ – ۴۰ سالگی) ازدواج می کنند بیشتر از زوجینی است که در دهه سوم یا اوایل دهه (۲۰ – ۳۰) چهارم زندگی خود ازدواج می کنند.

بر اساس تحقیقات نیکلاس ولفرینگر استاد دانشگاه یوتا بعد از ۳۲ سالگی به ازای هر سال افزایش سن، احتمال طلاق ۵ درصد بیشتر می شود. به نظر ولفرینگر اواخر دهه سوم زندگی بهترین زمان برای ازدواج است.

تحقیقی که سال ۲۰۱۵ برای تاثیر اختلاف سنی بر موفقیت در ازدواج انجام نشان داد که افزایش اختلاف سن بین زوجین باعث افزایش احتمال طلاق می شود. بر اساس این تحقیق زوجینی که ۱ سال تفاوت سنی دارند احتمال طلاقشان ۳ درصد بیشتر از زوج هم سن است. به همین ترتیب اختلاف سنی ۵ ساله احتال طلاق را ۱۸ درصد و اختلاف سنی ۱۰ ساله احتمال طلاق را ۳۹ درصد افزایش می دهد.

شرایط مالی و ساعت کاری شوهر

مطالعه ای که سال ۲۰۱۶ در دانشگاه هاروارد انجام شد نشان دادکه شرایط مالی زوجین تاثیری بر احتمال طلاق ندارد بلکه اختلاف بین میزان کارکردشان است که اهمیت دارد. به گفته الکساندر کیلوالد احتمال طلاق در خانواد هایی که شوهر کار تمام وقت نداشته باشد بیشتر است. به نظر می رسد همچنان تصور ذهنی عموم بر این است که شوهر نان آور خانواده است بنابراین داشتن یک کار ثابت برای مرد می تواند احتمال طلاق را کاهش دهد. با این وجود وضعیت اشتغال زنان تاثیر چندانی بر احتمال طلاق ندارد.

تمام نکردن دبیرستان

شاید به نظرتان عادلانه نباشد، ولی کسانی که زمان بیشتری را در مدرسه گذرانده اند احتمال طلاقشان کمتر است. البته این تحقیق مربوط به زمان انفجار جمعیت بعد از جنگ جهانی دوم بوده است. بر اساس نظرسنجی که سال ۱۹۷۹ برای الگو های ازدواج و طلاق انجام شد نشان داد، طلاق درگروه هایی که تحصیلات بالاتر داشتند، کمتر بوده است. از نظر آماری افرادی که دبیرستان را تمام نکرده بودن آمار طلاق ۵۰ درصدی داشتند که این آمار برای فارغ التحصیلان کالج ۳۰ درصد بوده است.

به گفته الکس فینکل، از دیدگاه روانشناسی، سطح تحصیلات ارتباط مستقیمی با رفاه اجتماعی دارد، زمانی که فرد درگیر اضطراب برای گرفتن ۳ – ۴ خطر اتوبوس برای رسیدن به محل کارش باشد، دسترسی او به خوشحالی و داشتن یک زندگی پربار کار سختی خواهد بود.

زیادی محبت کردن در اوایل ازدواج

بر اساس تحقیقات تد هادسون و همکارانش در طول ۱۳ سال بر روی ۱۶۸ زوج که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، زوجینی که در اوایل رابطه رفتار بسیار داغ و عاشقانه ای با هم دارند بعد از ۷ سال زندگی مشترک احتمال طلاقشان ۳۰ درصد بیشتر از سایرین بوده است.

T A K F A R S

به گفته آویوا پاتز، زوجینی که ازدواجشان پر حرارت و شدیدا عاشقانه است بیشتر در معرض طلاق هستند، چون نگه داشتن این سطح از احساسات در گذر زمان تقریبا غیرممکن است. شاید باور نکنید، ولی ازدواج هایی که مثل عشق های هالیوودی شروع نمی شوند آینده امیدوار کننده تری دارند.

اضطراب همیشگی

بر اساس تحقیقی که سال ۲۰۰۷ بر روی عوامل مختلف طلاق زوج های اروپایی در ژورنال روابط شخصی و اجتماعی به چاپ رسید. نشان داد که اضطراب یکی از عوامل مهم تصمیم گیری برای طلاق است. به نظر می رسد که تجربیات معمول روزمره مثل فراموش کردن قرار، بدقولی یا حتی جا ماندن از اتوبوس میتواند باعث ایجاد اضطراب بین زوجین شود.

به گفته نویسنده، روی هم جمع شدن استرس به صورت روزمره خیلی راحت تر از خیانت یا تغییرات چشمگیر و ناگهانی می تواند باعث طلاق شود.

عقب کشیدن در زمان مشاجره

بر اساس مطالعه ای که روی ۳۵۰ زوج تازه ازدواج کرده در میشیگان انجام شد و نتایجش در سال ۲۰۱۳ در ژورنال ازدواج و خانواده منتشر شد، نشان داد که عقب کشیدن در زمان مشاجره به خصوص اگر از سوی شوهر انجام شود تاثیر زیادی بر افزایش آمار طلاق دارد.

زمانی که شریک زندگیتان می خواهد در مورد موضوع مهمی با شما صحبت کند، به جای گوش دادن به حرف ها و حل کردن مشکل احتمالی بلافاصله عقب نشینی می کنید و گارد می گیرید؟

پل شروت نویسنده اصلی این تحقیق از دانشگاه تگزاس می گوید: اصلاح این الگوی رفتاری کار بسیار سختی است، چون هر کدام از زوجین، طرف مقابل را مقصر می داند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››