آیا مصرف نمک دریا در غذای روزانه مضر است

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا مصرف نمک دریا در غذای روزانه مضر است

image آیا مصرف نمک دریا در غذای روزانه مضر است

نمک دریا بیشتر از کلرید سدیم تشکیل شده است. سدیم کلرید ترکیبی است که به تنظیم تعادل مایعات و فشار خون در بدن کمک می کند.

از آنجا که نمک دریا کمتر پردازش شده است، حاوی برخی مواد معدنی دیگر از جمله پتاسیم، آهن و کلسیم است. این یکی از دلایلی است که باعث می شود غالباً از نظر غذایی از نمک خوراکی که به شدت آسیاب شده و بیشتر مواد مغذی آن حذف شده است، برتر باشد.

با این حال مواد مغذی موجود در نمک دریا خیلی کم و قابل چشم پوشی است. شما مجبورید مقادیر بسیار زیادی از آن بخورید تا به مقدار پتاسیم، آهن، کلسیم یا منیزیم مورد نیاز روزانه دست پیدا کنید، در حالی که این مواد مغذی را می توانید به راحتی از غذاهای کامل دریافت کنید. گرانول نمک دریا بزرگ تر از گرانول نمک سفره است.

نمک معمولی تقریباً ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در هر قاشق چایخوری (۶.۱ گرم) تأمین می کند، در حالی که نمک دریا حاوی ۲۰۰۰ میلی گرم سدیم در هر قاشق چایخوری (۴.۲ گرم) است و این به این معنی نیست که حاوی سدیم کمتری از نمک خوراکی است.

تکفارس آی آر

البته بسیاری از مردم این تمایز را درک نمی کنند و نمک دریا را سالم تر از نمک خوراکی می دانند، زیرا مصرف بیش از حد سدیم با فشار خون بالا و افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

با این حال اگر میزان سدیم مصرفی شما از حد توصیه شده بیشتر باشد، استفاده از نمک دریا به جای نمک معمولی تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

در واقع خیلی از افراد این تجربه را داشته اند که برای دستیابی به همان سطح عطر و طعم غذا با نمک معمولی، باید مقدار بیشتری از نمک دریا در پخت و پز استفاده کنند.

مزایای نمک دریا

از آنجا که کلرید سدیم (نمک) چندین عملکرد مهم در بدن دارد، بنابراین برای حفظ سلامت مطلوب لازم است از غذاها دریافت شود. برخی ها ادعا می کنند نمک دریا دارای مزیت های بیشتری است. با این حال تحقیقات این ادعاها را تأیید نمی کنند. در اینجا به چند مورد از رایج ترین ادعاها در مورد نمک دریا اشاره می کنیم.

www.takfars.ir

▪ آبرسانی به بدن، تنظیم فشار خون و موارد دیگر

به طور کلی نمک می تواند به حفظ میزان مناسب آبرسانی بدن و تنظیم فشار خون کمک کند. از آنجا که سدیم نقش مهمی در تعادل مایعات دارد، عدم دریافت کافی آن می تواند منجر به کم آبی بدن شود به ویژه در هنگام ورزش با شدت بالا.

تعادل مناسب مایعات در بدن نیز برای حفظ سطح فشار خون مهم است، بنابراین مصرف کم یا زیاد سدیم می تواند منجر به تغییرات فشار خون در افرادی شود که به نمک رژیم غذایی حساس هستند.

خوردن نمک دریا می تواند به شما در تأمین نیاز سدیم کمک کند، اما می توانید همین سدیم را از انواع غذاهای دیگر دریافت کنید و تفاوتی با نمک سفره ندارد.

▪ هضم

برخی معتقدند که مصرف نمک دریا با آب ولرم به هضم غذا کمک می کند. کلراید برای تولید اسید معده ضروری است و سدیم کلراید (نمک) جذب و انتقال مواد مغذی در روده پس از تجزیه آنها در حین هضم غذا را تسهیل می کند، بنابراین مصرف نمک کافی باعث بهبود سلامت هضم می شود.

با این حال مشخص نیست که آب نمک به چه میزان به بهبود سلامت روده کمک می کند. اگرچه نوشیدن نمک دریا با آب ممکن است در برخی موارد به هضم غذا کمک کند، اما نوشیدن بیش از حد آب نمک شما را به سمت مصرف نمک زیاد سوق می دهد. دریافت سدیم مناسب از منابع دیگر احتمالاً برای حمایت از هضم طبیعی کافی است. سلامت و التهاب پوست

تصور می شود که استفاده از حمام نمک دریا خشکی و التهاب پوست را کاهش می دهد. توصیه می شود ۱ لیوان نمک به آب حمام جهت کمک به کاهش اگزما، قرمزی و خارش پوست اضافه شود. با این حال مشخص نیست که حمام نمکی چگونه می تواند به کاهش التهاب پوست کمک می کند.

یک مطالعه در افراد دارای پوست خشک نشان داد که استحمام در آب نمکی حاوی نمک دریا در مقایسه با استحمام در آب لوله کشی، می تواند به افزایش رطوبت پوست و کاهش زبری کمک کند. محققان این نتایج مثبت را به مقدار منیزیم دریا نسبت می دهند نه مقدار نمک.

علاوه بر این یک مطالعه دیگر نشان داد که غلظت بالاتر کلرید سدیم در بدن و پوست ممکن است تعداد سلول های ایمنی بدن را افزایش دهد که منجر به واکنش های التهابی مرتبط با خشکی و خارش پوست می شود.

تک فارس

این یافته های متناقض نشان می دهد که توانایی حمام نمک دریا برای بهبود پوست ممکن است تا حد زیادی به ترکیب مواد معدنی نمک بستگی داشته باشد. نمک های دریایی که محتوای منیزیم زیادی دارند ممکن است بهترین نوع برای افزودن به حمام برای کسانی که مشکل پوستی دارند باشد.

مضرات نمک دریا

نمک دریا به غذاها عطر و طعم می بخشد، اما نباید بیش از حد مصرف شود. رژیم غذایی معمول آمریکایی حاوی مقدار زیادی غذای فراوری شده با سدیم بالا است و بیشتر مردم در ایالات متحده بیش از حد توصیه شده مصرف می کنند.

مصرف بیش از حد سدیم با فشار خون بالا، پوکی استخوان، سنگ کلیه و سایر موارد پزشکی همراه است، بنابراین حتی اگر نمک دریا را به انواع دیگر نمک ترجیح می دهید، باید بدانید فواید خاصی ندارد و مانند سایر نمک ها باید در حد متوسط مصرف شود. علاوه بر این افراد مبتلا به بیماری کلیوی، فشار خون بالا و نارسایی قلبی باید در مصرف نمک دریا و نمک های دیگر احتیاط کنند.

نحوه مصرف نمک دریا

اگر علاقه مند به استفاده از نمک دریا در آشپزخانه هستید، پس بدانید روش های مختلفی برای افزودن آن به رژیم غذایی وجود دارد. بسته به نوع آن ممکن است طعم و عطر کمتری نسبت به نمک سفره داشته باشد. در بیشتر غذاها می توانید به جای نمک معمولی از نمک دریا استفاده کنید. با این حال اگر می خواهید نمک دریا را در پخت و پز جایگزین نمک معمولی کنید، همیشه باید از نمک ریز آسیاب شده دریا استفاده کنید.

با توجه به اینکه نمک خوراکی ریز خرد می شود، در هر قاشق چایخوری سدیم بیشتری نسبت به نمک دریا که معمولاً خام است، دارد. برخی از روش های معروف استفاده از نمک دریا شامل پاشیدن آن روی سبزیجات، افزودن آن به دسرهای شکلاتی و استفاده از آن برای چاشنی استیک، همبرگر و ماهی است.

در آخر می توانید با افزودن ۱ لیوان (۲۳۰ گرم) نمک دریا به آب گرم حمام نمک تهیه کنید. اگرچه تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا حمام های نمکی فواید خاصی برای سلامتی دارند یا خیر مورد نیاز است، اما حمام گرم می تواند حداقل منجر به آرامش و راحتی فرد شود.

نمک دریایی نوعی نمک با حداقل فرآوری است که به غذاها طعم می بخشد و می تواند در مصارف مختلف خانگی مورد استفاده قرار گیرد. دریافت سدیم کافی برای تعادل مایعات، هیدراتاسیون و هضم غذا مهم است، اما مصرف نمک دریا برای تأمین نیاز سدیم ضروری نیست. استفاده غیر آشپزی از نمک دریا، مانند افزودن آن به حمام، ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد و مزایای دیگری را نیز به همراه داشته باشد.

با این حال تحقیقات در این زمینه محدود هستند. به طور کلی شما می توانید از نمک دریا به طرق مختلف استفاده کنید، اما نباید به عنوان یک داروی درمانی در نظر گرفته شود.

T A K F A R S

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

فواید بی شمار مصرف روزانه جو در رژیم غذای روزانه
  1. بهترین شیوه برای خوردن غذا نشستن پشت میز یا روی زمین

  2. مقدار کلسیم مورد نیاز بدن به طور روزانه چقدر است

  3. تاثیر مصرف روزانه گل کلم بر سلامتی انسان

  4. وقتی خیلی نگرانم چه غذاهایی بخورم

  5. بهترین غذا برای وعده سحری در ماه مبارک رمضان

  6. مصرف روزانه انجیر چه فایده ای سلامتی و زیبایی بیشتر دارد

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات