تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

آیا مسافرت در فصل پاییز بهتر است یا بهار

image آیا مسافرت در فصل پاییز بهتر است یا بهار

خلوت بودن مقصدهای گردشگری و اقامتگاه ها

معمولا در پاییز حجم سفرها کمتر می شود. تقریبا تمام خانواده هایی که دانش آموز دارند، در این فصل سفر نمی کنند. دانشجوها فرصت کمتری برای سفر دارند. بسیاری از افراد با آب وهوای پاییز میانه ی خوبی ندارند و این عوامل دست به دست هم می دهند تا مقصدهای گردشگری، خلوت تر باشند. در نتیجه اقامتگاه ها هم خلوت تر می شوند و دیگر محدودیتی برای رزرو نخواهید داشت.

جاذبه های گردشگری خلوت تر می شوند و با خیال راحت می توانید از آن ها لذت ببرید. مسیرهای پیاده روی، صف تهیه ی بلیت، طبیعت و… همه خلوت هستند و اگر از جمعیت زیاد و صف های طولانی فراری هستید، فرصت خوبی برای سفر است. به خصوص اگر بتوانید روزهای ابتدا و وسط هفته را برای سفر انتخاب کنید.

ارزان تر شدن سفر

تکفارس آی آر

معمولا در فصل هایی که سفر کمتر می شود، خدمات گردشگری هم ارزان تر می شوند. به خصوص هزینه ی اقامتگاه ها که یکی از مهم ترین و بیشترین هزینه های سفر را به خود اختصاص می دهد. البته فصل پاییز برای بسیاری از مقصدهای گردشگری، آف سیزن یا فصل خلوت گردشگری نیست اما فصل شلوغ هم نیست. در واقع فصلی بین این دو فصل سفر است. هزینه های شما احتمالا از روزهای آخر هفته ی تابستانی بسیار کمتر می شود.

آب وهوای مطبوع

در این فصل احتمال تغییرات آب وهوایی و بارندگی وجود دارد اما خبری از گرمای شدید تابستان و سرمای سوزناک زمستان نیست. تنها چیزی که ممکن است شما را آزار بدهد، بارندگی است. بارندگی هم اگر خیلی شدید باشد شاید بعضی از تفریحات شما را مختل کند. در روزهای بارانی می توانید از تفریحاتی که در فضای بسته است لذت ببرید؛ مثلا خرید از بازارهای سرپوشیده، کافه گردی، بازدید از موزه و…

زیبایی طبیعت

اگر از علاقه مندان به طبیعت باشید، یکی از مهم ترین تفریحات شما در سفر، بازدید از جاذبه های طبیعی است. در پاییز، طبیعت در زیباترین شکل خود منتظر حضور شماست. اگر عاشق طبیعت و عکاسی باشید، این فرصت را برای سفر از دست نمی دهید.

www.takfars.ir

برای اینکه مشکلی برای سفر شما در پاییز ایجاد نشود و از تمام لحظه های سفر به بهترین شکل استفاده کنید، به این نکته ها توجه کنید.

انتخاب دقیق زمان بندی سفر

زمان بندی سفر شما به فعالیت هایی که دوست دارید در سفر انجام دهید، بستگی دارد. اگر حضور در طبیعت و لذت بردن از زیبایی های پاییز هزاررنگ برای شما اهمیتی ندارد و بیشتر به جاذبه های شهری علاقه دارید، فرقی نمی کند که اوایل پاییز را انتخاب کنید یا اواخر پاییز. حتی در سرمای اواخر پاییز هم می توانید سفر کنید و از دیدن جاذبه ها لذت ببرید.

اما اگر جاذبه های طبیعی را دوست دارید، باید زمان بندی سفر شما متناسب با تغییر فصول در مقصد باشد. پس، با توجه به مقصد، در مورد زمان مناسب سفر تحقیق کنید.

برنامه ریزی برای تفریحات فضای باز

یکی از جذاب ترین بخش های سفر پاییزی لذت بردن از زیبایی های طبیعت است. پس، اگر پاییز را برای سفر انتخاب می کنید حتما زمانی را برای لذت بردن از طبیعت در نظر بگیرید. در این فصل، هوا خیلی سرد یا خیلی گرم نیست. پس بدون دغدغه می توانید در فضای باز حضور پیدا کنید.

از جمله تفریحاتی که می توانید برای این فصل در سفر برنامه ریزی کنید می توان به کوه پیمایی، پیاده گردی در طبیعت، زیپ لاین، حضور در پارک های ساحلی، چیدن میوه های فصل و… اشاره کرد. در بعضی از مقصدهای گردشگری، می توانید در باغ ها حاضر شوید، خودتان میوه های فصل را بچینید و از خرید بدون واسطه همراه با گشت وگذار در طبیعت لذت ببرید.

انتخاب لباس مناسب سفر پاییزی

لباسی که برای سفر انتخاب می کنید، اهمیت زیادی دارد. به ویژه در فصلی مثل پاییز که آب وهوا تغییرات زیادی دارد و ممکن است ناگهانی سرد شود. احتمال بارندگی هم وجود دارد در نتیجه باید از قبل فکر همه جا را بکنید.

بهترین ترفند برای انتخاب لباس هایی که می برید، لایه لایه پوشیدن است. برای این فصل نباید لباس های خیلی ضخیم و سنگین بردارید. چون به احتمال زیاد، به کارتان نمی آید یا شاید فقط یک بار بپوشید. به جای پوشیدن لباس های ضخیم و گرم، چندلایه لباس بپوشید که بتوانید به راحتی لباس های خود را کم و زیاد کنید.

تک فارس

برای این فصل انواع هودی، سوییشرت های زیپ دار، بارانی و اگر به طبیعت گردی می روید انواع بادگیرهای ورزشی مناسب است. زیر این لباس ها می توانید تیشرت یا بلوز با ضخامت متوسط بپوشید و هر زمان که احساس گرما کردید، لباس رویی را دربیاورید.

آخرین فرصت برای غذا خوردن در فضای باز

یکی از فرصت هایی که در سفر پاییزی نباید از دست بدهید، امتحان کردن رستوران های جدید و غذا خوردن در فضای باز است. در ابتدای پاییز هنوز هم آب وهوا برای غذا خوردن در فضای باز مناسب است و بسیاری از رستوران ها این امکان را برای شما فراهم می کنند تا هم زمان با لذت بردن از طبیعت زیبای پاییزی، غذایتان را نوش جان کنید.

جست وجو در بلاگ ها و پیج های محلی

بهترین راه برای اینکه از جاذبه های گردشگری یک منطقه اطلاع پیدا کنید، جست وجو در بلاگ ها و پیج های محلی است؛ یعنی پیج هایی که اهالی یک شهر اداره می کنند و در آن، در مورد شهر محل زندگی خود توضیح می دهند. با کمک این پیج ها می توانید جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده را پیدا کنید و یک سفر پاییزی متفاوت داشته باشید.

انتخاب وسایل ضروری برای سفر پاییزی

برای این سفر باید وسایلی ببرید که در سفر تابستانی نیازی نیست. مهم ترین وسایل شما به آب وهوای مقصد بستگی دارد. در این فصل احتمال بارندگی وجود دارد پس این وسایل و لباس ها را حتما همراه داشته باشید

چتر

همیشه یک چتر همراهتان باشد چون نمی دانید که چه زمانی باران غافلگیرتان می کند. سعی کنید چترهای کوچک و سفری ببرید که بتوانید همیشه در کیف خود بگذارید. اگر چتر دوست ندارید، حتما پانچوهای ضدآب همراه داشته باشید. یا بادگیرهای مشتی ضدآب که در یک کیف بسیار کوچک جمع می شوند و می توانید داخل کیف دستی خود بگذارید.

کلاه و دستکش

T A K F A R S

اگر سفر شما در ماه آخر پاییز و نزدیک به زمستان باشد، احتمالا سرمای هوا از راه رسیده است. حتما کلاه و دستکش و شال همراه داشته باشید تا سرما نخورید.

کفش های ضدآب

صندل ها و کفش های تابستانی برای این فصل مناسب نیستند. حتما کفش ضدآب همراه ببرید. هم برای طبیعت گردی و هم برای گشت وگذار در شهرها از کفشی استفاده کنید که برای زمان بارندگی مناسب باشد.

جوراب اضافه

طبیعت گردی ممکن است باعث خیس شدن جوراب شما شود. همیشه جوراب اضافه داشته باشید چون پوشیدن جوراب خیس در سرمای پاییز، اصلا خوشایند نیست.

کرم ضدآفتاب

بسیاری از افراد تصور می کنند که کرم ضدآفتاب فقط برای تابستان است. اما این یک باور اشتباه است. در پاییز حتی روزهایی که هوا ابری است، استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

ماسک بهداشتی

در فصل های پاییز و زمستان، بیماری های تنفسی شدت می گیرد. اگر دوست ندارید در سفر پاییزی بیمار شوید، ماسک بزنید. به خصوص اگر در جاهایی رفت و آمد می کنید که جمعیت زیادی حضور دارند که معمولا در جاذبه های گردشگری شلوغ، این اتفاق می افتد.

تک فارس www.takfars.ir

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››