تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
پزشکی سلامتی

آیا شب با موی خیس خوابیدن برای سلامتی مضر است

image آیا شب با موی خیس خوابیدن برای سلامتی مضر است

رفتن به رختخواب و خوابیدن با موهای خیس نمی تواند کار چندان بی خطری باشد.

اولین دلیلی را که می توانیم از لحاظ زیبایی شناختی برای تان مطرح کنیم این است که زمانی که با موهای خیس می خوابید، باعث می شوید در هنگام صبح و برخاستن از خواب، موهای نامرتبی داشته باشید.

آلگا گیلبرت آرایشگر سالن جِی. راسل در کالیفرنیای جنوبی در این باره می گوید: اگر با موهای خیس بخوابید هنگام صبح درد سر بیشتری برای از بین وز و فِر شدن موهای تان متحمل خواهید شد.

زمانی که با موهایی پریشان و بد حالت از خواب بیدار می شوید احتمالا برای حالت دادن به آن مجبور خواهید شد آن را خیس کنید و یا برای خشک کردن و حالت و دادن آن به دردسر خواهید افتاد. این کار سبب می شود که مجبور شوید وقت بیشتری را آن هم در هنگام صبح به موهای تان اختصاص دهید.

تکفارس آی آر

گیلبرت می گوید، خوابیدن با موهای خیس سبب آسیب فوری به فولیکول های موهای تان نخواهد شد اما به تدریج می تواند منجر به آسیب رساندن به آن شود چرا که موها زمانی که خیس هستند، آسیب پذیرتر از همیشه اند و راحت تر از هر زمان دیگری شکسته می شوند.

وی ادامه می دهد: اگر موهای خیس تان را دم اسبی کنید یا تارهای آن را برای بستن بکشید، احتمال بیشتری وجود دارد که در طول شب، تارهای موهای تان شکسته شود.

اگر هم در مواقعی واقعا چاره ای به جز خوابیدن با موهای خیس ندارید باید مواردی را مد نظر داشته باشید. اول اینکه در چنین مواردی روبالشی کتان خود را با روبالشی از جنس ساتن یا سیلک عوض کنید با این کار آسیب کمتری به موهای خیس خود وارد خواهید آورد و شکستگی تارهای موها را نیز کاهش خواهید داد.

سپس مطمئن شوید که موهای تان بسته نیست و کاملا آزاد است. از بستن موهای خیس به صورت دم اسبی های سفت و محکم جدا پرهیز کنید. از کش های موی سفت و پلاستیکی که موهای تان را بیشتر می کشد هم استفاده نکنید. اگر هم برای تان بسیار دشوار است که با موهای باز بخوابید لااقل آن را با پارچه های سیلک آن هم آرام ببندید.

در نهایت اگر می خواهید با موهای خیس بخوابید در نظر داشته باشید، هرگز موها را بدون آنکه چیزی به آن بمالید رها نکنید. مثلا از روغن های چرب کننده مخصوص مو، سرم های مو و یا موس استفاده کنید تا زمانی که از خواب برمی خیزید، با آن وضعیت بسیار نامناسب و بدشکل مو مواجه نباشید.

www.takfars.ir

ممکن است پوست سر را اذیت کند

تا به حال تجربه ی ناخوشایند خارش و تحریک پوست سر را داشته اید؟ معمولاً تقصیر را به گردن شامپو می اندازیم، اما ممکن است علت این حس ناخوشایند عادت خوابیدن با موی خیس باشد. خوابیدن روی یک روبالشی خیس هم می تواند دلیل بیماری های پوست سر مثل شوره باشد. وقتی با موی خیس می خوابیم، محیط گرم و مرطوبی که در این حالت به وجود می آید می تواند رشد باکتری ها را بیشتر کند.

باعث گره خوردن مو ها می شود

موی خیس شکننده است. وقتی بدون خشک کردن موهایتان به رختخواب می روید، این مسأله می تواند باعث گره خوردن مو ها در زمان خواب شود. به این ترتیب صبح روز بعد موهایتان دیگر به هیچ صراطی مستقیم نیستند و باز کردن گره هایشان سخت می شود. این مسأله می تواند اضطراب بیشتری به برنامه ی صبحگاهی شما وارد کند.

باعث سردرد می شود

اگر با موی خیس به رختخواب بروید، این احتمال وجود دارد که صبح با سردرد از خواب بیدار شوید. برخی کارشناسان مراقبت مو می گویند خوابیدن با موی خیس باعث پایین آمدن دمای بدن می شود و این مسأله موجب سردرد می شود، چون بدن سعی می کند خود را گرم کند. متخصصان دیگر هم معتقدند اگر با موی خیس و حوله به سر بخوابید، این مسأله نه تنها باعث سردرد می شود، بلکه می تواند خواب شما را مختل کند.

موهایتان وز می شود

خوابیدن با موی خیس پیامد های جدی ای بر سلامت ندارد، اما روی ظاهر مو ها تأثیر می گذارد. رطوبت موها، سایش آن ها با روبالشی را بیشتر می کند، مسأله ای که باعث وز شدن مو ها می شود. کمی صرف وقت برای خشک کردن مو ها قبل از خواب می تواند در پولی که صرف خرید محصولات ضد وز می کنید صرفه جویی کند.

باعث می شود مو های نازک نتوانند پرپشت به نظر آیند

مو های نازک، آسیب پذیرند و حجم ندارند. خوابیدن با موی خیس به ویژه برای این نوع مو مضر است. مو ها دیگر به آن راحتی حجم پیدا نمی کنند، به همین دلیل اگر همیشه با موی خیس بخوابید، این کار باعاث می شود موهایتان حتی کم پشت تر به نظر برسد.

تک فارس

یکی از علل اصلی موخوره است

چند وقت یک بار برای زدن موخوره هایتان به آرایشگاه می روید؟ یکی از دلایل اینکه باید زود به زود موهایتان را کوتاه کنید، عادت خوابیدن با موی خیس است. چون موی خیس در برابر شکنندگی آسیب پذیر است و غلت زدن های در حین خواب ممکن است باعث ایجاد موخوره شود.

پوست را تحریک می کند

خوابیدن با موی خیس نه تنها روی پوست سر بلکه روی پوست صورت هم تأثیر می گذارد. وقتی در خواب غلت می زنید، ممکن است موهایتان روی صورت تان قرار بگیرد. ترکیب موی خیس و دمای اتاق می تواند محیط عالی ای برای رشد باکتری هایی فراهم کند که پوست را تحریک می کنند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››