تک فارس
حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است
محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب جالب

آیا سفر با قطار خوب است یا بد

image آیا سفر با قطار خوب است یا بد

اولین نکته ای که در خصوص معایب سفر با قطار باید به آن اشاره کرد سرعت پایین این وسیله نقلیه در مقایسه با وسایل حمل و نقل پرسرعت نظیر هواپیما است. بی شک سرعت پایین قطار و به دنبال آن طولانی شدن مسیر برای بسیاری از مسافران کسل کننده و غیر قابل تحمل است. گذشته از آن در سفرهای ضروری و کاری اغلب افراد ترجیح می دهند تا زمان کمتری را در مسیر سپری کنند و هرچه سریع تر به مقصد سفر برسند در حالی که در سفر با قطار این امکان برای بیشتر مسیرها ممکن است. حتی اگر قطارهای سریع السیر را هم درنظر بگیریم همچنان سرعت پایین از معایب سفر با قطار محسوب می شود.

محدود بودن فرصت در خرید بلیط قطار

این روزها شبکه ریلی ایران پوشش گسترده ای پیدا کرده است و در چند دهه اخیر به دنبال استقبال گسترده مسافران از سفرهای ریلی تعداد قطارهایی که به ناوگان حمل و نقل ریلی افزوده شده اند نیز روز به روز بیشتر شده است. با این وجود اگر بخواهیم وسیله نقلیه قطار را از منظر میزان پوشش دهی مسیرهای سفر با دیگر وسایل حمل و نقل به ویژه اتوبوس ها مقایسه کنیم خواهیم دید که قطارها محدوده کمتری را پوشش می دهند. علاوه بر آن در آن دسته از مسیرهایی که امکان سفر با قطار وجود دارد نیز غالبا تعداد قطارها با توجه به تعداد متقاضیان آن محدود است. به گونه ای که در سفرهای ریلی، رزرو بلیط قطار یکی از اولین اقداماتی است که از مدت ها قبل از شروع سفر لازم است انجام شود. زیرا اغلب اوقات بلیط قطار به مسیرهای گوناگون بسیار سریع به فروش می رسد. در حالی که این موضوع برای دیگر وسایل حمل و نقل کمتر رخ می دهد. بطور مثال در سفرهای هوایی حتی زمانی که در ایام تعطیل ظرفیت تمامی پروازهای یک مقصد تکمیل شده است باز هم شانس پیدا کردن گزینه هایی مانند بلیط لحظه آخری هواپیما وجود دارد.

داشتن همسفرهای غریبه

تکفارس آی آر

سفر با قطار به منزله سفر با یک وسیله حمل و نقل عمومی است که اغلب نیز فضای شلوغی دارد. بنابراین حضور همسفرهای غریبه در این سفر امری طبیعی و قابل انتظار است. این موضوع سبب می شود تا گاه در برخی قطارها به ویژه قطارهای سالنی یا اتوبوسی شلوغی و سر و صدای همسفران موجب آزار عده ای از مسافران با روحیه ای خاص و حساس شود. عده ای دیگر نیز از همسفر بودن با افراد ناآشنا در مدت طولانی احساس خوشایندی ندارند. برای این دسته از مسافران همسفر شدن با افراد ناآشنا در یک کوپه یا سالن قطار از معایب قطار بشمار می رود. ناگفته نماند که برخی از این موضوع به عنوان فرصتی برای آشنایی با افراد جدید استقبال می کنند.

سردرگمی و مسائل گیج کننده در سفر با قطار

هرچند در سفر با هر وسیله نقلیه لازم است مسافران در برخی موضوعات خاص هواس جمعی بیشتری زا خود نشان دهند اما در سفر با قطار برخی موضوعات به ظاهر پیش پا افتاده ممکن است مسافران را دچار سردرگمی و گیجی کند. به ویژه اگر برای دفعه اولی است که سفر ریلی را تجربه می کنند. بطور مثال تقریبا بیشتر افرادی که اقدام به خرید بلیط قطار فوری کرده اند در زمان سوار شدن به قطار در پیدا کردن صندلی یا کوپه خود یا موضوعاتی از قبلی نحوه جا دادن وسایلی که با خود به واگن قطار آورده اند دچار سردرگمی می شوند. اگرچه این موضوع بغرنج و غیر قابل حل نیست و مسافران همیشه می توانند بر روی کمک های مهمانداران قطار حساب کنند اما بسیاری از این مورد را از معایب قطار می دانند.

عدم رعایت دقیق مسائل بهداشتی

بی تردید مسائل بهداشتی از اهمیت زیادی در طول سفر برخوردارند. علیرغم آنکه در قطارهای امروزی به این موضوع توجه ویژه ای نشان داده می شود اما اغلب سرویس های بهداشتی قطارها که در ابتدا یا انتهای واگن ها قرار دارند به سبب استفاده همزمان تعداد زیادی از مسافران از وضعیت تمیزی مطلوبی برخوردار نیست و همین موضوع به عنوان یکی از معایب قطار عنوان می شود. ناگفته نماند که این موضوع درباره همه قطارها صدق نمی کند. بطور مثال برای رزرو بلیط قطار مشهد گزینه های زیادی وجود دارد که در بین آنها قطار ۵ ستاره زندگی، قطار نور و قطار فدک جزو گزینه های لوکس و با کیفیت محسوب می شوند. مسلما وضعیت نظافت و رعایت بهداشت در این قطارها قابل مقایسه با قطارهای معمولی تر نیست.

www.takfars.ir

دسترسی آسان به ترمز اضطراری در قطار

یکی دیگر از مواردی که همواره به عنوان معایب قطار مطرح می شود به نحوه تعبیه سیستم ترمز اضطراری قطارها مربوط می شود. اگر از مسافران همیشگی قطار باشید حتما می دانید که در هر قطار مسافربری به ازای هر کوپه یک ترمز اضطراری یا ترمز خطر وجود دارد که با کشیدن دسته آن، قطار توقف خواهد کرد. هدف از تعبیه این ترمز، بالا بردن ضریب ایمنی سفر و پیشگیری از حوادثی مانند انتشار حریق از یک نقطه قطار به تمامی واگن ها است. هرچند قوانین استفاده از ترمز اضطراری قطار به روشنی تعریف شده است و در صورت استفاده بی دلیل از آن مسافران مشمول جریمه می شوند.

محصولات معتبر محصولات معتبر
مطالب مشابه بیشتر ››