آیا زیاد چایی خوردن برای سلامتی ضرر دارد

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا زیاد چایی خوردن برای سلامتی ضرر دارد

image آیا زیاد چایی خوردن برای سلامتی ضرر دارد

▪ احتمال کاهش جذب آهن

ترکیبات پلی فنول که باعث تلخی نوشیدنی هایی مانند چای می شوند، ممکن است مانع از جذب آهن در بدن شوند، در صورت مصرف بیش از ۴ فنجان چای، این اتفاق رخ می دهد که بدن شما نمی تواند آهن خوراکی هایی مانند اسفناج یا لوبیا را جذب کند.

▪ یبوست

چای سیاه حاوی تانین است همان ماده که باعث تلخی چای می شود حضور این ماده به ذخیره رسوب شیمیایی بدن کمک می کند و مصرف بیش از حد چای سیاه می تواند باعث یبوست در بدن برخی افراد شود، زیرا بدن شروع به ذخیره مقدار زیادی از مواد زائد می کند.

تکفارس آی آر

▪ رفلاکس معده

کافئین موجود در چای ممکن است باعث سوزش سردل یا ریفلاکس اسید معده شود. کافئین می تواند دریچه اسفنکتر را شل کند. اسنفکتر بخشی است که مری را از معده جدا می کند و در صورتی که شل شود به راحتی اسید معده را به سمت مری باز می گرداند و موجب سوزش می گردد. کافئین به طور کلی تولید اسید معده را افزایش می دهد و مصرف آن برای مبتلایان به زخم معده و یا سایر مشکلات معده توصیه نمی شود.

▪ اختلالات خونریزی

دلایلی وجود دارد که کافئین موجود در چای سیاه می تواند باعث کندی لخته شدن خون شود، اگرچه این مورد در افراد نشان داده نشده است، ولی در صورت بروز اختلال خونریزی، کافئین را با احتیاط مصرف کنید.

▪ مشکلات قلبی

www.takfars.ir

کافئین موجود در چای سیاه و سبز باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم در افراد خاص می شود. اگر بیماری قلبی دارید، مصرف کافئین را محدود کنید.

▪ مسائل زیبایی

مصرف منظم چای سیاه در طول زمان باعث تغییر رنگ، سایش و لکه روی دندان ها می شود؛ بنابراین چای سبز یا دمنوش های دیگر را برای جلوگیری از این امر مصرف کنید.

▪ قرار گرفتن در معرض سموم

همانطور که تقریباً در مورد هر غذایی که امروزه کشت می شود، وجود دارد، برگ های چای نیز می توانند حاوی ترکیبات مختلف سمی از خاک یا از طریق روش های برداشت باشند. یک مطالعه از مجله سم شناسی ایالات متحده نشان داد که وقتی محققان ۳۰ نوع چای را آزمایش کردند (شامل انواع چای سیاه، سبز، سفید و اولانگ) همه آن ها حاوی سرب بودند. البته مصرف اندک چای می تواند بی ضرر باشد، اما زیاده روی در مصرف چای می تواند خطر مسمومیت ایجاد کند.

▪ افزایش استرس

چای حاوی کافئین است، البته نرخ کافئین هشدار در چای بسیار کمتر از قهوه (بین ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم در فنجان) است، اما اگر بیش از حد چای می نوشید، این نرخ کافئین اضافه می شود. کافئین زیاد با استرس و اضطراب ارتباط دارد؛ بنابراین برای کنترل علائم سعی کنید کمتر چای بنوشید.

▪ سردرد

مصرف کم کافئین می تواند به تسکین انواع خاصی از سردرد کمک کند. با این حال، هنگامی که بیش از اندازه مصرف شود اثر معکوس رخ می دهد و موجب سردرد مکرر می شود.

برخی تحقیقات نشان می دهند مصرف ۱۰۰ میلی گرم کافئین در هر روز می تواند باعث سردرد روزانه شود، اما مقدار دقیق مورد نیاز در افراد متفاوت است. چای نسبت به دیگر انواع نوشیدنی های مانند سودا و قهوه، کافئین کمتری دارد.

تک فارس

▪ فشار خون بالا

کافئین موجود در چای سیاه ممکن است فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند، افزایش دهد. با این حال به نظر نمی رسد افرادی که مرتبا چای سیاه یا سایر محصولات کافئین دار می نوشند دچار فشار خون بالا شوند.

چای سیاه معمولا حاوی کافئین بیشتری نسبت به چای سبز و سفید است و هر چه بیشتر چای خیس بخورد مقدار کافیین آن بیشتر می شود. در این صورت با افزایش فشار خون از خوردن زیاد چای سیاه اجتناب کنید.

▪ وابستگی به کافئین

کافئین یک ماده محرک است و دریافت منظم آن از چای یا هر منبع دیگری می تواند به شکل گیری وابستگی منجر شود. علائم ترک کافئین ممکن است شامل سردرد، تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب و خستگی باشند.

سطح قرار گرفتن در معرض کافئین برای شکل گیری وابستگی می تواند به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی پژوهش ها نشان می دهند که وابستگی به کافئین می تواند تنها پس از سه روز مصرف متوالی شکل گرفته و با گذشت زمان شدت آن افزایش یابد.

چای سیاه معمولا حاوی کافئین بیشتری نسبت به چای سبز و سفید است و هر چه بیشتر چای خیس بخورد مقدار کافیین آن بیشتر می شود. در صورت دیدن چنین علائمی از خوردن زیاد چای سیاه اجتناب کنید.

مصرف متوسط چای برابر با کمتر از ۳ فنجان چای در روز می تواند فواید بی شماری برای سلامتی داشته باشد، اما نوشیدن بیش از حد چای که بیش از ۳-۴ فنجان در روز است، با چند عارضه جانبی منفی مرتبط است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

چه مواد خوراکی امگا شش دارند و خواص آن
  1. اثرات جادویی مسواک زدن بر روی سلامتی جسمی و روحش

  2. معجون جادویی شیر و عسل با سلامتی شما چه میکند

  3. خواص باور نکردنی بادمجان برای سلامتی انسان

  4. آیا پاستیل برای سلامتی مفید است

  5. چه کنید تا ضررهای سیگار کشیدن در بدن شما کمتر شود

  6. خطرات جدی میوه و سبزی نخوردن در طول روز برای سلامتی

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات