آیا خوردن بادمجان برای سلامتی مضر است

حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آیا خوردن بادمجان برای سلامتی مضر است

image آیا خوردن بادمجان برای سلامتی مضر است

خوردن زیاد بادنجان برخی از عوارض جانبی را به همراه دارد.

▪ تحریک قاعدگی بانوان

بادنجان از لحاظ طبیعی ادرار آور است و به همین دلیل، به زنان باردار توصیه می شود از مصرف آن به شکل منظم خودداری کنند؛ چرا که می تواند قاعدگی را در آن ها تحریک کند. علاوه بر این، بادنجان منبع خوبی برای هورمون های گیاهی است. اگرچه این مسأله یک مزیت برای بادنجان محسوب می شود؛ اما همین مزیت می تواند به عنوان یک عامل مضر برای زنان باردار عمل کند.

▪ احتمال سقط جنین

تکفارس آی آر

همانطوری که بیان شد، بادنجان منبع خوبی برای شماری از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و شماری دیگر از مواد محسوب شود که وجود چنین ترکیباتی، این ماده غذایی را برای سلامتی ما مفید می کند. این خوراکی برای زنان باردار توصیه نمی شود؛ چرا که مصرف آن ممکن است سبب سقط جنین در زنان باردار شود.

▪ احتمال ایجاد مشکلات اسیدی

مصرف بادنجان ممکن است سبب ایجاد مشکلات اسیدی شود و به همین دلیل توصیه می شود در دوران بارداری از مصرف بادنجان خودداری کنید.

▪ احتمال بروز واکنش های آلرژیک

اگرچه بادنجان خواص فراوانی دارد؛ اما ممکن است سبب ایجاد واکنش های آلرژیک در برخی افراد شود. برخی واکنش های معمول به بادنجان عبارت از تورم گلو، تهوع، خارش و بثورات پوستی است.

www.takfars.ir

واکنش آلرژیک به بادنجان به شدت اعضای دیگر خانواده بادنجانیان مانند گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای نیست. این واکنش ها ناشی از بادنجان را می توان با مصرف آنتی هیستامین های معمول درمان کرد؛ اما اگر به بادمجان آلرژی دارید، بهتر است به طور کامل از مصرف بادمجان اجتناب کنید.

▪ احتمال دارا بودن نیکوتین

طبق گزارشی که در ژورنال پزشکی نیوانگلند در سال ۱۹۹۳ به چاپ رسید، بادنجان دارای بالاترین میزان نیکوتین است. نیکوتین همان ماده اعتیادآوری است که در دخانیات یافت می شود و سبب می شود تا افراد به سیگار و تنبکو معتاد شوند. با این حال، طبق تحقیقاتی که در نشریه نیویورک تایمز منتشر شد، بادنجان حاوی نیکوتین نیست؛ اما دارای نیکوتینیک اسید است که ساختار مولکولی شبیه به نیکوتین دارد؛ اما اعتیاد آور نیست و از نیکوتین متفاوت است.

نیکوتینیک اسید به بدن ما آسیبی نمی رساند؛ بلکه منبع خوبی برای نیاسین است که ویتامینی ضروری برای عملکرد خونی و مغزی ما می باشد. بادنجان و گیاه تنباکو متعلق به خانواده بادنجانیان هستند و از این رو بادنجان ممکن است مقداری نیکوتین درخود داشته باشد. برای ایمنی بیشتر، بهتر است تا بادنجان را به مقدار متوسط مصرف کنید.

▪ وجود پتاسیم و فیبر فراوان که مضر است

بادنجان منبع خوبی برای شماری از ترکیبات مانند اسید فولیک، پتاسیم، فیبر و … است. وجود این ترکیبات در بادنجان، سبب می شود این ماده غذایی برای سلامتی ما مفید باشد؛ هرچند مصرف بیش از حد این ترکیبات بد است؛ چرا که عوارضی جانبی با خود به همراه دارد.

مقدار زیاد پتاسیم می تواند سبب ناراحتی معده و ایجاد استفراغ شود و بالا رفتن پتاسیم خون (هایپرکالمی) را به دنبال داشته باشد؛ بطور مشابه، مصرف بیش از حد فیبر هم می تواند مشکلاتی مانند اسهال، یبوست و مشکل در جذب مواد مغذی را نشان دهد. برای همین توصیه می شود تا بادنجان را به میزان متعارف بخورید.

▪ احتمال ابتلا به مسمومیت اسفناج

بادنجان منبع خوبی از نیترات است که به طور طبیعی در معده ما تبدیل به نیتریت می شود. بعدا این نیتریت ها با اسیدهای آمینه پروتئین ها واکنش نشان داده و نیتروسامین (nitrosamines) را ایجاد می کند. این نیتروسامین های طبیعی برای سلامت افراد می تواند خطرناک باشد.

▪ تداخل با داروهای ضد افسردگی

تک فارس

در صورتی که از داروهای ضد افسردگی و کاهش فشار خون استفاده می کنید، بهتر است تا خوردن بادمجان را متوقف کنید. این بدان دلیل است که بادنجان دارای کمی تیرامین است که عروق خونی را منقبض می کند و فشار خون را افزایش می دهد.

▪ ایجاد نتایج مثبت کاذب در تست تومورهای کارسینوئید

بادنجان ممکن است سبب ایجاد تداخل در نتیجه آزمایش تورمورهای کارسینوئید شود؛ بنابراین توصیه می شود ۷۲ ساعت قبل از انجام آزمایش، خوردن آن را متوقف کنید. این بدان دلیل است که بادنجان حاوی سرتونین است. توقف مصرف بادنجان پیش از آزمایش این اطمینان را می دهد که میزان فعلی سرتونین (که توسط تومورهای کارسینوئیدی ترشح می شود) هیچ تداخلی با سرتونینی که از سوی بادنجان آزاد می شود، نداشته باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است حتما با مشاور مربوطه یا پزشک متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

ماهی بخورید تا باهوش باشید
  1. ارزش تغذیه‌ ای خرما و خواص آن برای سلامتی

  2. کارهایی که زندگی شما سرشار از شادی و سلامتی میکند

  3. ضررهای مسواک نزدن برای سلامتی چیست

  4. به اندازه آب نخوردن چه عواقبی برای سلامتی دارد

  5. آیا یادگیری موسیقی برای سلامتی مفید است

  6. خوراکی هایی که شکر زیادی دارند و مضر هستند

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب پربازدید

مطالب محبوب

نظرات