▪آرتریت عفونی

زخم در محل مفاصل و آلودگی آن با باکتری استافیلوکوکوس اورئوس و یا استرپتوکوکوس سبب ایجاد درد و تورم شدید در آن ناحیه شده و متعاقب آن تب و لرز ایجاد می شود.

شایع ترین مفصلی که آلوده می شود زانوها است اما آرنج و مچ نیز ممکن است آلوده شوند. در این حالت ممکن است نیاز به تزریق وریدی آنتی بیوتیک باشد و یا پزشک مایعی را به مفاصل تزریق کند. در صورت عدم درمان، عفونت سراسر بدن را فرا گرفته و منجر به مرگ می شود.

▪نقرس

مصرف زیاد پروتئین با افزایش تولید اسیداوریک ممکن است به مفاصل آسیب بزند و سبب ایجاد واکنش ها ی التهابی شود. علائم شامل تورم، قرمزی، گرما و درد انگشت شصت است. البته اضافه وزن و چاقی، مصرف زیاد الکل، نوشیدنی های شیرین، کم آبی بدن و مصرف داروهای بتابلاکر که در درمان فشارخون به کار می روند نیز سبب تشدید نقرس می شوند.

▪ بیماری لایم

این بیماری التهابی عفونی به وسیله نیش کنه منتقل می شود. باکتری آن، مفاصل خصوصاً زانوها را درگیر میکند. همچنین قلب و سیستم عصبی را دچار اختلال میکند. مهمترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی هستند. اگر در مناطق اندمیک این بیماری زندگی نمیکنید تشخیص آن بسیار مشکل است.

▪لوپوس

افراد مبتلا به لوپوس، سیستم ایمنی بیش فعالی دارند. این بیماری اتوایمیون در صورت عدم درمان، مفاصل را نابود میکند. پوست، خون و کلیه نیز در این بیماری تحت تأثیر قرار می گیرند. مفاصل دردناک و متورم و عارضه پوستی پروانه ای شکل از علائم آن هستند. ریزش مو، اختلال تنفسی، اختلال حافظه، زخم دهان و خشکی چشم و دهان نیز از دیگر علائم هستند.

▪سوزاک

این بیماری منتقله جنسی نه تنها ناحیه تناسلی را مبتلا میکند بلکه مفاصل را نیز تخریب کرده و آرتریت گنوکوکی ایجاد میکند. خانم ها بیشتر از آقایان به این بیماری مبتلا می شوند.

▪آرتریت روماتوئید

این بیماری، یک اختلال سیستم ایمنی است. ۷۵% بیماران خانم ها هستند. تورم و درد مفاصل، صبح ها بیشتر است و خستگی، تب و کاهش وزن نیز می تواند از علائم آن باشد.

تک فارس » پزشکی سلامتی » آن چه که باعث می شود مفاصل بدن دچار مشکل جدی شوند